İstanbul Valiliği'nden çok önemli 'arazi' uyarısı

3. Havalimanı, 3. Köprü gibi dev projelerin gayrimenkul değerini arttırdığı ilçeler için İstanbul Valiliği bugün önemli bir açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği'nden çok önemli 'arazi' uyarısı
İstanbul Valiliği'nden çok önemli 'arazi' uyarısı
GİRİŞ 21.08.2015 16:45 GÜNCELLEME 21.08.2015 20:56

Valilik, Çatalca, Arnavutköy ve Silivri'de, Hazine'ye ait arazilerin sahte evraklarla vatandaşlara satıldığını belirterek "Satışı yapılan araziler Hazine'ye ait. Bu arazilerin tapularını almanız mümkün değil, yaptığınız ödemeler yanar' şeklinde bir açıklama yaptı. Bir firma, kısa bir süre önce, Silivri'de 1 milyon metrekarelik araziyi parselleyerek satışına başladı.

İstanbul Valiliği'nin konu ile ilgili yazılı açıklaması şöyle:

VALİLİĞE ŞİKAYETLER GELDİ

"Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca Mahalleleri (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım Mahallelerde bulunan Hazine taşınmazları özellikle son günlerde artan bir şekilde taşınmazları işgal edenler tarafından usulsüzce ve muhtarlık mührüyle mühürlenmek suretiyle adi evrak niteliği taşıyan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi adları altında 3. şahıslara bedeli mukabilinde satıldığı veya kiralandığı Defterdarlığımızca yapılan çalışmalar ile muhtelif dilekçe ve şikâyetler neticesinde tespit edilmiş bulunmaktadır.

ALANLAR MAĞDUR OLDU

Bu duruma ilişkin olarak Valiliğimizce (Defterdarlık) ilgili Kaymakamlıklar bilgilendirilerek Hazineye ait taşınmazların (Hazinenin özel mülkiyetinde olan veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan/tescil harici) gayri resmi bir şekilde alım-satım/devir veya kiralama işlemlerine konu edilmesi sonucunda üçüncü şahısların mağdur olduğu, ayrıca kamu görevlisi mahalle muhtarlarının bu tür işlemleri teşvik eder nitelikte bu sözleşmelerde imzasının bulunması ve muhtarlık mührüyle mühürlenmesinin uygun olmayacağı bildirilerek söz konusu mahalle muhtarlarının yaptığı bu tür işlemlerin araştırılarak gereğinin yapılması istenilmiştir.

İstanbul Valiliği Çatalca için de 'arazinizi kaptırmayın' uyarısında bulundu.

O EVRAKLARIN GEÇERLİLİĞİ YOK

Çatalca, Silivri ve Arnavutköy İlçelerinin de yer aldığı bölgede yaşayan halkımızın , adına düzenlenmiş Türkiye Cumhuriyeti tapusu olmadığı halde işgal etmiş olduğu Hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. gibi adlar altında hukuki geçerliliği olmadan 3. kişilere satmakta veya kiralamaktadır. Durumdan habersiz olarak devir aldığını, satın aldığını veya kiraladığını düşünen bu kişiler ileride tapularını alacakları ümidiyle bu taşınmazlara büyük paralar ödemek suretiyle mağdur olmaktadırlar.

MUHTARLAR DEVİR YAPAMAZ 

Bilinmelidir ki, taşınmaz alım-satımı ancak ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapılmaktadır. İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hazineye ait taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar veya diğer şahıslar tarafından Hazine taşınmazlarının “Zilyetliğin Devri” adı altında devri, alım-satımı veya kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz. Hazine taşınmazlarını satın almak, kiralamak veya irtifak hakkı/kullanma izni tesis etmek isteyenlerin Defterdarlığımıza müracaat etmesi gerekmektedir.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İleride telafisi imkânsız sonuçlar doğurarak mağduriyetlerin yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen hususlara hassasiyetle riayet etmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.

Ayrıca, tüm bu gayri resmi işlemlere teşebbüs ettiği tespit edilenler hakkında gerekli cezai müeyyidelerin uygulanması için Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde Defterdarlığımızca suç duyurusunda bulunulmaktadır. Hazine taşınmazlarının işgale uğradığının tespiti halinde ise 2886 sayılı Yasanın 75. Maddesine göre mülki amirden tahliyesine yönelik işlem tesis edilecektir." (hürriyet)

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • OĞUZHAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Muhtardan taşınmaz alım-satım yapılamacağını bilmeyen cahillerin parası bırakın da yansın. Yok artık diyorum!
  Cevapla
 • Hamza kaplan 2 yıl önce Şikayet Et
  Oldu celal kardeş iyi yapıştırmışsın cevabı...
  Cevapla
 • boş ver 2 yıl önce Şikayet Et
  vali bey sen ne işe yararsın bu sahtekarları niye rapor etmiyorsun söylese ne orası yan gelip yatma yeri değil
  Cevapla
 • M kilinc 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlar mahseri dusunse zaten fakir fukaranin tuyu bitmemis yetimin hakini yemezler sen merak etme
  Cevapla
 • Terazi 2 yıl önce Şikayet Et
  hani havaalanı köprü projeleri çevreye zarar vermeyecekti, İstanbulun ormanları çiğnenmeyecekti. şimdiden başlandı ormanlar talan edilmeye.. mesela şahsen ben, o ormanlar üzerinde sinek kanadı kadar bile olsa hakkı olan bir vatandaş olarak oraları talan edenlere ETTİRENLERE hakkımı helal etmiyorum, hodri meydan yewm-i mahşerde hesabınızı alabiliyorsanız alın elimden
  Cevapla
 • OĞUZHAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Yoksa siz de Gezicilerin yaptığı gibi 12 ağaç için ortalığı yıkıp, dikilen 3 milyon ağacı görmezden mi geliyorsunuz. Ben de bunları görmeyip de ülkemin gelişmesini engelleyenlere hakkımı helal etmiyorum. o ağaçlar köklerinden alınıp başka yerlere dikiliyor. Ama siz cahiller nereden bileceksiniz!!
  Cevapla
 • samsunlu 2 yıl önce Şikayet Et
  su hakkınızı devlete kullanmaya ne meraklisiniz bende sana hakkımı helal etmiyorum oldumu hadi mahserde görüşelim
  Cevapla
 • Cemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim benim ülkemin gelişmesini, zenginleşmesini, yükselmesini uyduruk bahanelerle ve kasten engelliyorsa, ben de ona hakkımı helal etmiyorum. Oldu mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle