Kanal İstanbul'un güzergahı bu hat mı?

İstanbul'un çılgın projesi, Kanal İstanbul'un güzergahının netleştiği iddia edildi. Kanalın Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacağı savunuluyor.

Kanal İstanbul'un güzergahı bu hat mı?
Kanal İstanbul'un güzergahı bu hat mı?
GİRİŞ 30.03.2013 13:10 GÜNCELLEME 30.03.2013 14:48

Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl açıkladığı ve kamuoyunda 'Çılgın Proje' olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'nde güzergâh hâlâ sır gibi saklanıyor, ancak maliyeti ve hafriyat kolaylığı açısından en uygun yerler olan Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında çalışmalar başladı bile...

Yeni Şafak Gazetesi'nden Behlül Çetinkaya'nın haberine göre; bu rotanın seçilmesinin nedeni, hiç orman arazisi bulunmaması, istimlak bedeli ile kazı maliyetinin düşük olması.... Habere göre; güzergahtaki bazı mahallelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv alanlar oluşturuldu.

KÜÇÜKÇEKMECE DEVRE DIŞI

Kanal İstanbul için en uygun olan güzergâhın ilk noktası Küçükçekmece Gölü. Evsel atık ve ağır metallerin kirlettiği göl, içme suyu amaçlı kullanılmadığı için devre dışı bırakılmasında bir problem bulunmuyor.

Ayrıca Sazlıdere Barajı ile Küçükçekmece Gölü arasında bulunan Sazlıdere Vadisi, göl ile baraj arasında açılacak kanal için çalışma yapmaya uygun bir alan oluşturuyor. Yükseltisi çok fazla olmayan bu alanda istimlak problemi yok.

ORMANDA MİNİMUM KAYIP

Projeyle Sazlıdere Barajı da devredışı kalacak, ancak Melen Çayı'ndan su geliyor olması nedeniyle İstanbul'da su problemi yaşanması beklenmiyor.

Sazlıdere Barajı'nın bütün rezerv alanını kullanarak devam edecek Kanal İstanbul, bu derin vadiden Boyalık ve Baklalı bölgelerine yöneliyor. Maksimum rakımın 30 metre olduğu bu bölgede yine vadilerden ve dere yataklarından ilerleyecek olan kanalın güzergâhında önemli bir yerleşim bulunmazken kısmen tarım arazileri yer alıyor. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal ayrıca üçüncü havalimanının hemen yanında bitiyor.

ALTERNATİF İKİ GÜZERGAH ÇOK DAHA MALİYETLİ

Kanal İstanbul için adı geçen iki güzergah daha var. Bunlardan ilki Büyükçekmece Gölü'nden başlayıp Bahşayiş Deresi üzerinden ilerleyip kuzeydoğuya dönerek Boyalık'tan Karadeniz'e ulaşıyor. Bu bölgede ilk projedeki gibi vadiler ve su havzaları bulunmadığı için maliyet artıyor, hafriyat çalışması çoğalıyor. Ayrıca bu güzergahta İstanbul içme suyunun yüzde 7'sinin sağlandığı Büyükçekmece Gölü de var. Yetkililer bu önemli gölü devre dışı bırakmak istemiyor.

İkinci hat ise Silivri'nin batısından başlayıp Fenerköy ve Kabakçı üzerinden Karadeniz'e ulaşıyor. Burada da hafriyat ve maliyet ilk projedekinden kat kat daha fazla. Ayrıca bu bölgede çok fazla orman arazisi bulunuyor.

25 metre derinlikte ve 150 metre genişlikteki kanalın tahmini güzergâhı üzerinde yer alan yerleşim alanlarında arazi fiyatları şimdiden tavan yaptı.

YORUMLAR 4
 • Ahmet Gül 5 yıl önce Şikayet Et
  de hadi başlayın artık . 2023 beklemeye gerek yok .. bırakalım chp yalnız başına kutlasın cumhuriyyeti ! çünkü millete o acı çektirdi.!
  Cevapla
 • erol 5 yıl önce Şikayet Et
  acaba. yetkili kurumlardan her hangi bir açıklama duyan varmı yok e ozaman bu haberin dayanağı nedir peki küçük çemece bölgesinde muhteşem inşaat projeleri yükselirken gemi trafiğini bu bölgeye taşımak nasıl bir sonuç doğurur bence hedef saptımak amacı ile yapılmış bir haber yani kasıtlı.
  Cevapla
 • sinan topal 5 yıl önce Şikayet Et
  ...... İddia değil gerçektir.
  Cevapla
 • olcay çelik 5 yıl önce Şikayet Et
  iddaa. iddaa ediliyorsa haber yapmayın kardeşim kesinleşsin yapın şimdi bilmem kaç milyon dönüm arazi üzerinde mülkleri olan var alım satım yapan yok miras meselesi şimdi bizim vatandaşı biliyorsunuz.ortalık karışır
  Cevapla