Kanal İstanbul'un güzergahı belli oluyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kanal İstanbul'un güzergâhıyla ilgili bilgi verdi.

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oluyor!
Eklenme: 13 Nisan 2013, 17:09 / Güncelleme: 13 Nisan 2013, 20:20 / 3 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kanal İstanbul ile ilgili faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, "İstanbul Boğazı'na alternatif olacak 3 alternatif güzergâh için çalışmalar devam ediyor. İnşaallah Kanal İstanbul'un güzergâhını 1-1,5 ay içinde netleştireceğiz." dedi.

Erdoğan Bayraktar, Tekirdağ temasları dahilinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne uğradı. Burada gazetecilerin Kanal İstanbul ile ilgili sorularını cevaplayan Bayraktar, şu açıklamalarda bulundu:

"Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararını çıkartma sebebi bu işin ödeneğinin bir an evvel ayrılması içindir. Yani burada önemli olan ödeneği ayıralım, programa koyalım. Sonra ödenek konusunda sıkıntı çekmeyelim. Kanal İstanbul'un yeri şu an tam olarak belli değil. Çalışmaları yapıyoruz. En kısa yol, en uygun yer neresidir onu araştırıyoruz. İstanbul Boğazı'na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz. Şu an 3 alternatif bölge için çalışmalarımız devam ediyor. İnşaallah 1-15, ay içinde güzergahı netleştireceğiz."

Gazetecilerin Küçükçekmece, Kınalı ve Selimpaşa'nın 3 alternatif bölge olduğu iddialarını aktarması üzerine Bayraktar, "Siz öyle diyorsunuz, ben alternatif güzergâhları bilmiyorum. Yani şu an 3 yer var ama net belli değil. Ben de bilmiyorum, bildiğimde sizlerle paylaşacağım." karşılığını verdi. Kanal İstanbul'un ihalesi ile ilgili sorulara da Bayraktar, "İhale yok şu an, bir şey yok. Proje ihalesi, kamulaştırma ihalesi var. Daha harita alımları olacak, imar planı yapılacak. 18 uygulaması yapılacak. Ama halkı mağdur etmeyeceğiz, onu mümkün mertebe yerinde tutmaya gayret edeceğiz. Kamu alanları var, özel sektörün ve halkın alanları var. Burada kesinlikle halkı mağdur etmeyeceğiz. Yer de tam belli olduğunda Kanal İstanbul'u süratle yapacağız." cevabını verdi.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 3 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Hainlere_inat

15.04.2013 23:40

Ne hikmetse!. Hükümet iştiraki inşaat şirketleri nereye inşaat yapıyorsa onun yakınlarına ha bire kanal istanbul açılıyor. Selimpaşa toki yapıldı yanından kanal istanbul dedikodusu. Küçükçekmece arnavutköy kezza öyle, Demekki kınalı yakınlarınada bir TOki projesi var yada hazine arazisi fazla. Hükümet kolay ve fazla para kazanma yöntemini buldu. YERSEN!...

HalitBinVelit

14.04.2013 01:14

Kanal istanbul için en uygun yer Selimpaşa olabilir..... ....diğer altarnatifler belki kısa olur ama bölünmenin avrupaya en yakın tarafı selimpaşadır...diğer yerler boğaza yakın olur ve hiç bir faydası olmaz...

Osman Zeki AYDIN

13.04.2013 20:22

İZMİT KÖRFEZİ ------------------------- KARASU. bu proje nin maliyeti ve yapımı ancak bu şekilde olabilir , sakarya havzasını takip etmeli