Cumhurbaşkanı Gül istedi, o vinç iniyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gaziosmanpaşa'daki 35 katlı binanın üzerinde unutulan vinç için devreye girdi. Köşk'ten gelen talep önce Ankara Valiliği'ne ardından da Çankaya Belediyesi'ne ulaştı.

Cumhurbaşkanı Gül istedi, o vinç iniyor
Cumhurbaşkanı Gül istedi, o vinç iniyor
GİRİŞ 20.05.2014 09:59 GÜNCELLEME 20.05.2014 10:45
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Erdem Sevgi-Ender Baykuş'un haberi

Çankaya Belediyesi, vincin sökümü için ihaleye çıktı. Başkan Alper Taşdelen, "İhale noktalandığında vinci indirmiş oluruz. Bu yıl içinde konuyu çözmeyi umuyoruz" dedi.

Başkent'in lüks semtlerinden biri olan Gaziosmanpaşa'da 30 yıl önce yapımına başlanan Büyük Çankaya Oteli, sahibinin yaşadığı sorunlar nedeniyle hizmete giremedi. Ankara'nın dört bir yanından görülebilen 35 katlı binanın üzerinde unutulan vinç nedeniyle bina, Vinç Otel diye anılmaya başlandı. Çökme tehlikesi ve kamu güvenliğini tehdit ettiği iddiası ile birçok kez gündeme gelen vinç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2010'daki talebinin ardından söküm aşamasına geldi. Gül'ün talebi, Ankara Valiliği tarafından Çankaya Belediyesi'ne iletildi. Belediye, vincin söküm işlemi için ihaleye çıktı.

İHALE 23 MAYIS'TA

Çankaya Belediyesi, 23 Mayıs Cuma günü gerçekleştireceği ihale ile söküm işlemine talip olan özel şirketlerden teklif toplayacak. Pazarlık usulü ile yapılacak ihaleyi kazanan firmaya, sözleşme imzalanmasının ardından 10 gün içerisinde yer teslimi yapılacak. Söküm işlemi ise yer tesliminin ardından 30 gün içerisinde bitirilecek. Büyük Çankaya Oteli'nin inşaatı üzerindeki vincin, kaldırılmasına ilişkin süreç, Çankaya Belediyesi yetkililerinden alınan bilgilere göre şöyle gelişti:

FATURA BİNA SAHİBİNE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2010 yılında gerçekleştirilen bir toplantıda, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'e vinç için somut bir adım atılması gerektiğini iletti. Vali Yüksel de konuyu Çankaya Belediyesi'ne aktardı. Belediye, 2010 yılında aldığı encümen kararı ile vincin sökülmesini planladı ve yasal süreci işletti. Bina sahibine tebligat yapıldı ve vinç uzmanlar tarafından incelendi. Uzmanlar, metal yorgunluğu gibi sebeplerle yapının çevre güvenliğini tehdit ettiğini raporladı. Çankaya Belediyesi 13 Mayıs 2014 tarihinde vincin sökümü için ihaleye çıktı. Yasal prosedüre göre, vinç, Çankaya Belediyesi tarafından özel bir şirkete söktürülecek. İşlemin bitmesinin ardından firmaya ödenen ücret ise binanın sahibine fatura edilecek.

SON DÖNEMDE ŞİKAYETLER ARTMIŞTI

Büyük Çankaya Oteli'nin üzerindeki vincin söküm işlemi konusunda Ankara Hürriyet'e konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen şunları söyledi: "Yaklaşık 20 senelik bir mesele. Çevre sakinleri vincin artık bölge için bir tehlike yarattığını belirtmeye başlamış. Bu konuyla ilgili olarak yetkililere ulaşan şikayetler son dönemlerde iyice arttı. 2010 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir toplantı sırasında bu konuyu gündeme getirerek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'e kuleyle ilgili somut bir adım atılması gerektiğini iletmiş. Valilik de o dönem bizden bir çalışma yapmamızı rica etmiş. Yasal ve hukuki süreç takip edilerek somut adım atılacak duruma geldi. Önümüzdeki günlerde ihale noktalandığında vinci indirmiş oluruz. Bu yıl içinde konuyu çözmeyi umuyoruz."

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Hüseyin YILDIZ 4 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar ülkemi yönetecek?. İnanın CHP ülke yönetmeye kalksa 3-4 senede Uganda,Afganistan ya da açlıkla kıvranan Somaliye döneriz..
  Cevapla
 • hursit dilaver 4 yıl önce Şikayet Et
  söküm zor.,köşk boşaltılmalı. bunlar tayyip beyin oraya seçilmesini de beklerler.. o vinci indirmek ya da demonte etmek CHPyi aşar kardeşim. ben mühendisim. inseydi. 10 sene once kaba inşaatta inerdi.ŞU ANDA DEMONTE BAŞLARSA AŞAĞIDAKİ DAİRELER VE İNSANLAR VE ÖZELLİKLE ÇANKAYA KÖŞKÜ TEHLİKE ALTINDADIR. bu arada fırsat bu fırsat deyu,tayyip beyin cumhurbaşkanı olmasını bekleyip, demonteye o zaman başlayıp ta VİNCİ KÖŞKÜN TEPESİNE DEVİRMEK TE VAR.bu işin şakası. yok. burada kasıt olsa bile paralelci amcalar gereğini yapar.onun için DEMONTE SIRASINDA ,Kİ ÇOK ÇOK ZORDUR.KÖŞK BOŞALTILMALI, VİNÇ KOLU (bom) ALTINA GELEN DAİRELER DE BOŞALTILMALIDIR.VE ONU ALACAK MÜTEAHHİTE DE DİKKAT EDİN.PARALELCİ DE OLABİLİR .NE YANİ BU İŞLER BÖYLEDİR. tam fırsat diyeceklerdir.allah saklasın.
  Cevapla
 • ayoruk81 4 yıl önce Şikayet Et
  İşte chp zihniyeti!. Günümüzde kockoca köpriler 2 yılda biterken, onlarca kilometre tüneller çok kısa sürede bitirilirken, kısa sürede denizin altından tünel yapılırken, chp zihniyeti bir binanın üzerinden mik kadar vincin indirilmesini planlama işini 4 yıldır yapamadı. Bu zihniyetin eline devlet idaresini versen, R.T.Erdoğan' ın 12 yılda yaptığını 1 asır da yapamazlar.
  Cevapla
 • rerbil 4 yıl önce Şikayet Et
  hangi devirde yaşıyoruz. 2-yılda 3 yılda tüneller kazılıyor köprüler yapılıyorken bir vinç oradan nasıl indirilemiyor bu nasıl bir belediyeki 4 yıl gibi bir zamanda hala indirememiş bu anlayışı tezelden değiştirmek lazım.
  Cevapla
 • serkan 4 yıl önce Şikayet Et
  2010 yılında talep etmiş. yıl 2014 hala daha ihaleye çıkacak, daha da yıl sonuna kadar çözülecek deniyor. ah babam, vah anam, vah vah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle