Apartman aidatını ödemeyen yandı

Aidatını ödemeyenin bürosu, dükkânı ve mağazası da diğer maliklere satılacak.

Apartman aidatını ödemeyen yandı
Apartman aidatını ödemeyen yandı
GİRİŞ 11.09.2014 13:22 GÜNCELLEME 11.09.2014 13:32
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Konuyla ilgili Hürriyet yazarı şükrü Kızılot şunları yazdı;

Aidat olayı, herkesi yakından ilgilendiriyor. O nedenle, ilgili yasa maddesinin son şekli hakkında, bilgi vermekte yarar var. Kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça; 

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanan avansa eşit olarak;  Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderler ile ortak tesislerin işletme giderlerine, kendi arsa payı oranında,  katılmakla yükümlüdür (Kat Mülkiyeti Kanunu Md. 20). Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki, ödemede geciktiği günler için aylık yüzde 5 hesabıyla gecikme tazminatı öder.

EVİ DE SATILACAK

Konu, aylık yüzde 5 gecikme tazminatı ile bitmiyor. Devamı da var!.. Kat maliklerinden biri örneğin 6 no’lu dairenin sahibi; aidat borcunu ödememek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, 6 no’lu dairenin mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini, hakimden isteyebiliyorlar.  Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 25. maddesine göre, örneğin; Ortak giderler ve avanstan, kendine düşen borcu ödemeyen ve hakkında iki takvim yılı içinde üç kez icra ve dava takibi yapılan, kat malikine ait gayrimenkulün,  Kendi bağımsız bölümünü randevu evi, kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlak ve adaba aykırı harekette bulunan kat malikine ait gayrimenkulün,  talep edilmesi halinde, “çekilmezlik halinin mevcut olduğu” kabul edilir ve bağımsız bölümün diğer kat maliklerine devredilmesi söz konusu olur (KMK Md. 25/2).

BEDAVA DEĞİL

Yukarıdaki örnekte belirtilen kat malikine ait gayrimenkulün, diğer kat maliklerine devredilmesi, “bedava” olmuyor.

Bunun için; 

Diğer kat maliklerinin, sayı ve arsa payı çoğunluğuyla, o gayrimenkulün kendilerine devredilmesi için karar almaları, 
Dava açılması,  Hakimin hüküm vermeden önce, devir bedelinin ileride hak sahibine ödenmek üzere bankada, üçer aylık vadeli hesaba yatırılması ve makbuzunun ibrazı için uygun bir süre vermesi, 
Devir bedelinin, süresi içinde yatırıldığına dair belge ibraz edilmesi, 
Hakimin davayı kabul etmesi, 
gerekiyor. 

Bu gibi durumlarda hakim, mülkiyetinin devri istenen gayrimenkulün, davayı açmış olan kat maliklerine, arsa payları oranında devredilmesine ve devir bedelinin işlemiş faiziyle karşı tarafa ödenmesine karar verir.
Görüldüğü gibi, “aidat” deyip geçmemek lazım. Geciktirince, önce aylık yüzde 5 faiz ödeniyor, zamanla bu da yetmiyor, aidatı ödenmeyen gayrimenkul komşulara devredilebiliyor.
Aman dikkat!..

ETİKETLER
kira apartman
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • eee 4 yıl önce Şikayet Et
  bu sanki çözüm olacak. elektrik parasını zamanında ödemeyen var mı? aidatı adam 1 yıl geriden ödüyor o da yalvar yakar sonunda.
  Cevapla
 • zülfikar şen 4 yıl önce Şikayet Et
  aidatlar da makul olmalı. ne hikmetse toplanan tüm parayı bir tabloda gider olarak kuruşu kuruşuna gösteriliyor. ne toplanmış 8 bin lira. bunu tüm giderlere yayarak asıyorlar. yiyen yiyor. yada neyse diyerek susuyor. önce bunun miktarı ile ilgili bir üst sınır oluşturmalı sonra da ödemeyene ceza verilebilir.
  Cevapla
 • 132 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu tip uzmanlar önce vatandaşı korkutuyor, sonra danışmanlık, eğitim,... adı altında hizmet satıp, kazanç kapısı oluşuyor. Hatırlayın; bu kişi 6331 Sayılı İSG Kanunu çıktığı zaman da apartman yöneticileri İSG uzmanı, iş yeri hekimi çalıştırmazlarsa binlerce TL ceza kesileceğini hatta hapse bile gireceğini söylemişti. Böyle bir olay oldu mu? Hayır. Dikkat etmek lazım.
  Cevapla