Ankara, İstanbul arasını 1.5 saate indirecek proje

Ulaştırma Bakanı Elvan, Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yeni hızlı tren için hazır olduklarını açıkladı.

Ankara, İstanbul arasını 1.5 saate indirecek proje
Ankara, İstanbul arasını 1.5 saate indirecek proje
GİRİŞ 27.11.2014 09:16 GÜNCELLEME 27.11.2014 09:30
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Ankara’yı 3. havalimanına bağlayacak olan söz konusu proje 4.5 milyar dolara mal olacak.

Habertürk'ün haberine göre; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’yı İstanbul’a, 350 kilometre hızla, 1 saat 30 dakikada birbirine bağlayacak yeni bir hızlı tren projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
 
Bakan Elvan, Katar’da altyapı yatırımları yapan Türk işadamlarının sorunlarını çözmek, Türkiye’de yap-işletdevret (YİD) modeliyle inşa edilecek mega projelere Katar sermayesini davet etmek amacıyla başkent Doha’daydı. Elvan, bu önemli ziyaretinde GAP uçağında, Habertürk’ün sorularına şu yanıtları verdi:
 
İHALE İÇİN HAZIRIZ: Ankara’yı İstanbul’a doğrudan bağlayacak hatla yolculuk, 350 kilometre hızla, 1 saat 30 dakika sürecek. Varış noktasını 3’üncü havalimanı olarak planlıyoruz. 4.5 milyar dolarlık bir yatırımla, yap-işlet olarak düşünüyoruz. Yıllık 50 milyon yolcu kapasiteli olacak bu hat, uçağın yerine tercih edilir. Broşürleri hazırladık; içeriden ve dışarıdan ilgi duyulması, talep gelmesi halinde hemen ihaleye çıkabiliriz. Yüzde 60 yerli, yüzde 40 yabancı olabilir, konsorsiyum, değişik finansman modelleri olabilir.
 
İKİ MEGA PROJE: İstanbul’un trafik sorununun çözümüne yönelik aralık ayının sonunda iki mega proje açıklayacağız. Detay vermeyeyim ancak 6 aydır üzerinde çalışıyoruz.
 
1’E 10 AĞAÇ KRİTERİ: (Soma’nın Yırca Köyü’ne kurulacak termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi tepki çekti. Ulaştırma yatırımlarında 1 yerine 10 ağaç dikme şartı getirir misiniz?) Ulaştırma yatırımlarında “1 ağaç kesilirse 10 ekersiniz” diyebiliriz. Bu şartı ekleyebiliriz.
 
YERLİ UÇAKTA LİSANS ALACAĞIZ: IP hakkı dediğimiz lisansı almak istiyoruz. Birileri adına üretim yapmak gibi bir arzumuz yok, temel hedefimiz bu. Yoksa bu tür teklifler geliyor, biz ona girmiyoruz.
 
BELİ KIRILDI: (Yasadışı dinlemeler bitti denilebilir mi?) Bu korkuyu yaratan, 17 Aralık süreci olmuştur. Dinlemenin yasal prosedürü bellidir. Herhangi bir mahkeme, hâkim kararı olmadan kimsenin dinlenemeyeceği açıktır. (Beli kırıldı diyebilir miyiz?) Evet, sistemdeki açıkların tümü kapatıldı.
 
UÇAK BİLETİNDE İNDİRİM OLABİLİR
 
‘Akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün ardından havayolu firmaları ile bilet fiyatlarında indirim için görüşecek misiniz?’ sorumuzu da Bakan Elvan, “Olabilir, bu konuyu firmalarla görüşeceğim” diye yanıtladı.
 
3. HAVALİMANINA ERDOĞAN YAKIŞIR
 
Elvan, “Ülkenin kalkınmasına Cumhurbaşkanımız büyük emek verdi. 3’üncü havalimanına sayın Cumhurbaşkanımızın ismi neden verilmesin diye sormak isterim. Kendisiyle görüşmüş, konuşmuş değiliz ama yakışır diye düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: BÜLENT AYDEMİR-HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • can akın 4 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah bu seferki hızlı tren boludan geçer. hem daha kısa olur mesafesi, hemde bolu, düzce ve adapazarı gibi illerde faydalanmış olur.
  Cevapla
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  o paraya japonler 400-500km ile giden maglev trenleri yapıyor.
  Cevapla
 • hızlı teknisyeni 4 yıl önce Şikayet Et
  yapılır. erdoğan koyacak haritaya cetveli çekecek çizgiyi işte raylar buraya döşenecek diyecek ozaman mevcut ispanyol trenleri bile 300 ile gider.
  Cevapla
 • Şak#ak 4 yıl önce Şikayet Et
  siz de bunlara inanıyorsunuz...
  Cevapla
 • Yörük KURT 4 yıl önce Şikayet Et
  3. hava limanının ismi "kanuni sultan süleyman han hazretleri " olmalı , ötesi yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle