Beş yeni havalimanı geliyor; İşte o iller

Türkiye'de her 100 kilometrede havalimanı projesi gerçek oluyor..

Beş yeni havalimanı geliyor; İşte o iller
Beş yeni havalimanı geliyor; İşte o iller
GİRİŞ 28.05.2015 07:49 GÜNCELLEME 28.05.2015 07:58
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Türkiye'de son 13 yılda en hızlı büyüyen sektörlerin başında havacılık geliyor. 'Hava yolu halkın yolu olacak' sloganı ile 2003'te iç hatların özel havayolu şirketlerine açılmasına paralel olarak uygulamaya konulan politikalar, Türkiye'yi sivil havacılık alanında bölgesinde lider bir ülke haline getirdi.

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım "Rize-Artvin ile Karaman, Yozgat, Edirne ve Antalya'nın batısına da havalimanı yapılması düşünülüyor. Bunların da hizmete girmesiyle 'her 100 kilometrede bir havalimanı' hedefine ulaşılacak" dedi. 

SAYI 10 KAT ARTTI 

İç hatlarda 13 yıl önce sadece THY tarafından İstanbul ve Ankara'dan Türkiye'de 26 noktaya sefer yapılırken, Ordu-Giresun ve Selahaddin Eyyubi havalimanlarının da hizmete açılması ile birlikte 7 havayolu şirketi tarafından 55 noktaya uçuş gerçekleştirmeye başlandı. Dış hatlarda ise 108 ülkede 268 noktaya sefer düzenleniyor. Havayolu filosundaki büyük gövdeli uçak sayısı ise 500'e yaklaştı. Sektörün 2003'te 65 bin civarında olan çalışan sayısı 200 bini geçti. Son 13 yılda sektörün ekonomiye katkısı ise 2.2 milyar dolardan 27 milyar dolara ulaştı. Türkiye genelindeki havalimanlarını kullanan yolcu sayısı 2003'te 34 milyondan 2014'te 166 milyon 491 bine çıktı.

ETİKETLER
havaalanı
YAZDIR
YORUMLAR 55
 • Osmaniyemm 1 yıl önce Şikayet Et
  Osmaniye de istiyoruz sayın cumhurbaşkanım dan duyrulur
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Osmaniye gün geçtikçe büyüyor ve Büyükşehir olucak ve bi hava limanı yok biz uçakla biyere gitmek için Adana yada antebe gidiyorüz bence osmaniye nin gelişmesinde hava limanı yapılmalı vatandaş uçakla gitmek için de başka bi şehire gitmek zorunda kalmaz..
  Cevapla
 • Ahmet dağ 4 yıl önce Şikayet Et
  Kayseri Havalimani çok zayif kalıyor .Dört tane uçak ayni anda indiği zaman kilitleniyor.en azindan Askerî Havalimanı şehir dışında bir yere yapilsa çok daha güzel olur
  Cevapla
 • kemal 4 yıl önce Şikayet Et
  Kanal istanbul bitince yapilacak
  Cevapla
 • KARAMANLI OGEDAY HAN 4 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH razı olsun, HÜKUMET' imiz den...Lütfen kısa zamanda bitsin ki.Ölmeden birde biz Karaman'da hava alanı görelim,birde biz binelim uçağa Necip MİLLET'imin NECİP hükumeti böyle olur.Bir an önce yapılsın ki,kısa ömrümüz,uzun yollarda tükenmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle