Londra'nın alternatifi İstanbul

İngiltere'de Brexit sonrası emlak sektörü ciddi kayıplar yaşarken, Londra'nın alternaifi olarak İstanbul öne çıkıyor.

Londra'nın alternatifi İstanbul
Londra'nın alternatifi İstanbul
GİRİŞ 08.07.2016 11:13 GÜNCELLEME 08.07.2016 11:19
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

AB'den ayrılma kararı sonrası İngiltere’de sular durulmuyor. Kredi derecelendirme kuluşları İngiltere için art arda olumsuz tahminlerini açıklarken, 23 Haziran’dan bu yana işlemlerini durduran emlak fonu sayısı 7’ye ulaştı. 

ARAPLAR KAÇIYOR

Akşam'dan Şenay Köşdere'nin haberine göre, AB'den ayrılma kararının ardından ülke ekonomisi büyük ölçüde yara alırken, sterlindeki düşüşle birlikte dünya sıralamasındaki 5’incilik yerini de Fransa’ya kaptırdı. Bu arada ekonomideki şiddetli sarsıntı dalga dalga sektörlere ve şirketlere de yayılmaya başladı. Yıllardır Körfez ülkelerinin ve Arap yatırımcının gözdesi konumunda olan İngiltere emlak piyasası da sarsıntıdan hızlı etkilenen sektörlerin başında geldi.

Arap zenginlerin ev almak veya yatırım yapmak için birinci tercihi ve güvenli limanı olan Londra, Brexit sonrasında hızla gözden düşmeye başladı. Yatırımcılar şehirdeki emlak varlıklarını hızla elden çıkarmaya başladı. Emlak piyasasındaki kaçışın baş aktörünün ise Arap yatırımcılar olduğu söyleniyor.

OFİS FİYATLARI YÜZDE 20 DÜŞEBİLİR

Analistlerin ülkenin AB’den çıkışından sonraki üç yıl içinde ofis fiyatlarının yüzde 20’ye kadar düşebileceği yönündeki uyarılar, yatırımcıların İngiliz emlak fonlarından parasını hızla çekmeye başlamasına neden oldu. 2007-2008 krizleri sırasında da emlak fonları benzer şekilde sarsılmış ve işlemleri durdurmak zorunda kalmıştı. Bu da İngiltere’de emlak fiyatlarının zirve noktasından yüzde 40 düşmesine sebep olmuştu.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de Brexit kararının kısa ve uzun vadede para piyasalarını etkileyeceğini belirterek, “Referandumdan çıkan sonuçla para piyasalarında yaşanan dalgalanma inşaat sektörünü de etkiliyor. Türkiye gayrimenkul için her dönemde güvenli liman” dedi

TÜRKİYE İÇİN FIRSAT

Türk müteahhitlere göre İngiltere emlak piyasasındaki düşüş Türkiye için bir fırsat. Çünkü Arapların İngiltere gayrimenkul piyasasından çektiği para yeni bir güvenli liman arayışı içine girecek. Ve Araplar için her zaman Londra’nın en büyük alternatifi İstanbul. Dünya gayrimenkul piyasasında da yatırım yoğunluğu ve getiri anlamında İstanbul’un alternatifi yok.

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan fonların İngiltere’den çıkmasının İstanbul emlak piyasasını kısa sürede etkileyeceğini düşünüyor. Serdar İnan, “Bugüne kadar Araplar için İstanbul’un alternatifi Londrraydı. Fuarlarda bizimle İstanbul için pazarlık yapan Araplar, Londra’daki ev ve ofisleri hiç pazarlıksız alıyordu. Şimdi Londra’dan çıkan bu fonlar için en önemli adres de İstanbul olacaktır” dedi.

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • nuri 3 yıl önce Şikayet Et
  hiç gerçekçi değil.
  Cevapla
 • Isa 3 yıl önce Şikayet Et
  altin kaplamali ferariler ile Istanbulu vehabiler mi feth edecek?
  Cevapla
 • sadik 3 yıl önce Şikayet Et
  Geziciler böyle haberlerden hazmedemiyorlar,onlar daha cok istanbulda toplanamayan cöp daginin patlamasiyla 38 kisi ölmüstür haberleri ilgilendiriyor.Gazoz icn ferahlatir hazmedemeyenler icin.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kaç tane arap bankasını Türkiyeye çektik ki paralarını da buraya çekebilelim
  Cevapla
 • he hee 3 yıl önce Şikayet Et
  londra istanbul ve alternatif kelimelerini ayni cumle icinde duymak komikmis. Parasi olan icin en guvenli en guzel yer londra. Kanun var nizam var devlet var adamlar 1400 yilindan kalan kanunlari bile kullaniyor. Bizde adama gore kanun degisiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle