Limak, Kuveyt Havalimanı'nı erken bitirebilir

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kuveyt Havalimanı yeni terminalini, sözleşme süresi olan 6 yıl yerine 4 yılda tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Limak, Kuveyt Havalimanı'nı erken bitirebilir
Limak, Kuveyt Havalimanı'nı erken bitirebilir
GİRİŞ 09.02.2017 16:30 GÜNCELLEME 09.02.2017 16:30

Limak'tan yapılan açıklamaya göre, Özdemir, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prens Şeyh Nawaf el-Ahmad el-Cabir es-Sabah'ı ziyareti sırasında, toplam 4,6 milyar dolarlık değeri ile Türk müteahhitlerinin yurt dışında aldığı en büyük iş olan Kuveyt Havalimanı yeni terminalini, sözleşme süresi olan 6 yıl yerine 4 yılda tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Özdemir, görüşme sırasında "Bu havalimanının tüm Kuveytlilerin hayali olduğunun farkındayız. Yapım süresi olan 6 yıl çok uzun bir süre, bunu 3,5-4 yıla mutlaka indirmemiz gerektiğine inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Kuveyt'e sadece bu proje için gelmediklerini belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Buraya yatırım için geldik. Bütün çalışmalarımızı ve organizasyonlarımızı buna göre planlıyoruz. Böylesi bir projenin yapılması iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek."

Türkiye Cumhuriyeti Kuveyt Büyükelçisi Murat Tamer'in de bulunduğu görüşmede Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iyi temennilerini ileterek, "Umarım bu projenin temelini birlikte atarız" ifadesini kullandı.

Projenin hızlanabilmesi için Kuveyt tarafına düşen görevler olduğunu belirten Şeyh Sabah, kendilerinin de üzerlerine düşeni yapacaklarını bildirdi.

Büyükelçi Murat Tamer, Nihat Özdemir ve beraberindeki heyet daha sonra Başbakan Şeyh Cabir Mübarek el-Hamed es-Sabah tarafından da kabul edildi.

12 bin kişiye istihdam

Açıklamaya göre, Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası inşaatı ile ilgili kontrat geçen yıl mayıs ayında Limak İnşaat tarafından imzalanmıştı. Yaklaşık 4,6 milyar dolar değerindeki kontrat Türk müteahhitlerinin yurt dışında tek başlarına aldıkları en büyük kontrat olma özelliğini taşıyor.

İnşaat süresince ortalama 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan projede çalışan sayısının 12 bine kadar çıkması bekleniyor. İkonik ve çevreci bir dizayna sahip olan yeni terminal binası, 25 milyon yolcu kapasiteli olacak ve tavanındaki güneş panelleri sayesinde kendi elektriğinin bir bölümünü de üretebilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  100.000 tl ye maledilen daireler neden 500.000 tl ye satılır,gözünüz doymazmı sizin
  Cevapla
 • Diyarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilmeden yorum yazma Limak daire yapıp satmıyor . Yurtiçinde ve yurt dışında yol köprü havaalanı fabrika gibi tesislerin inşaatını yapıyor
  Cevapla
 • Nurettin GÜN 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın nihat özdemir yap işlet modeliyle,adana misis,e bir liman yapta 12 bin kişide adanadan çalıştırsan olmazmı,ceyhan ırmagı,adalı köyü,nde denize dökülüyor,yapacağın iş ırmak yatagını genişletip derinleştireceksin misis,e limanı yapacaksın ve çukurovayı ve organize sanayiyi kurtaracaksın,hayırlı haberlerini bekliyoruz.
  Cevapla