Ev alacaklara KDV oyunu

Hükümetin konutta KDV indirimi kararı almasına rağmen bazı şirketler müşterilere indirimi yansıtmıyor.

Ev alacaklara KDV oyunu
Ev alacaklara KDV oyunu
GİRİŞ 23.02.2017 11:12 GÜNCELLEME 23.02.2017 11:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Konutta yüzde 18’den yüzde 8’e inen KDV’de kimi müteahhitler “İndirimden önce sözleşme imzaladık” diyerek yüzde 10’luk farkı müşteri lehine yansıtmıyor. Ancak anlaşma satış fiyatı+KDV olarak yapılırsa alıcının bu indirimi talep etme hakkı var.

Habertürk gazetesinden Rahim Ak, bugün yayımlanan yazısında konutta yüzde 18’den yüzde 8’e inen KDV indiriminin müteahhitler tarafından müşteriye yansıtılmaması sorununu ele aldı.

İşte o yazı:

VATANDAŞ İNDİRİMDEN YARARLANDIRILMIYOR

Lüks konutta KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesinin ardından yeni bir sorun oluşmuş durumda. Kimi müteahhitler indirilen KDV'yi müşteriye yansıtmama eğiliminde. Özellikle düzenlemeden önce yapılmaya başlanan evler için geçerli sözleşmelerde KDV belirtilmemişse bazı müteahhitler ‘KDV dahil sözleşme imzaladık' diyerek indirimden vatandaşı yararlandırmıyor. Hele satın alma banka kredisiyle yapıldıysa müteahhidin eli daha da güçleniyor.

 Örneğin 2 yıl önce topraktan bir projeye girip KDV dahil 1 milyon 180 bin liralık lüks konut alan vatandaş banka kredisi ile aldığı kredi için 180 bin liralık KDV tutarını da bankaya borçlandı. O tarihten sonra bankaya ödemelerini de yaptı. Ancak KDV, tapu verilirken veya konut tesliminde kesildiği için şirket vatandaştan 180 bin lira olarak tahsil ettiği KDV'yi faturaya 80 bin lira olarak yansıtıp 100 bin lirayı ise satış fiyatına yediriyor. Yani müteahhit 2 yıl önce KDV olarak hesapladığı 100 bin lirayı bu kez konut fiyatının içine yedirerek tahsil etmiş gibi gösteriyor. Böylece aslında vatandaşın daha kolay ev almasını sağlamak için indirilen KDV sadece müteahhide yarıyor. Bu da yetmiyor. Müteahhit yüzde 18'den aldığı kapı, pencere diğer inşaat malzemelerinin yüzde 10'luk KDV farkını da devletten iade olarak geri alıyor.

İSTEME HAKKINIZ VAR

Ancak müteahhitler böyle düşünse bile vatandaşın aradaki 10 puanlık farkı isteme hakkı var. Eğer projeye başlanırken müteahhit ile konutu satan alan vatandaş arasında imzalanan sözleşmede fiyat konut fiyatı+KDV olarak belirtilmiş ise bu durumda 2 yıl önce ödediğiniz KDV'nin 10 puanını yani yukarıdaki örnekte 100 bin lirasını geri alabilirsiniz.

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
konut satışları
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Oltulu 1 yıl önce Şikayet Et
  milyonluk ev alabilen düşünsün derdi bize mi düştü? adamın evinin kdv si kadar fiyata ev alan var
  Cevapla
 • Alperen 1 yıl önce Şikayet Et
  İster devlet satsın ister belediyeler ister özel. İndirim oldu mu uygulamak zorundasın ! Hiçbir sebep seni geçerli kılmaz. kdv vatandaşın cebinden çıkan bir para indirimi de benim hakkım. İş reklama gelince bas bas bağırıyorsunuz indirim oldu %10 diye...%10 luk indirimi bana %9,99 olarak bile yansıtırsan hakkımı helal etmem. %10 dan etkilenip ev almaya niyetli vatandaşlara da tavsiyem şudur: 5-6 ay önceki fiyatlarla karşılaştırıp ona göre ev alsınlar. Gerçekten indirimi uygulayan dürüst satıcılar ve kurumları bulup oralardan ev alsınlar.
  Cevapla
 • nuri 1 yıl önce Şikayet Et
  ev alırken kdv si varmı diye sormuyoruz, zaten fiyatın içinde oluyor. adam fiyatı şu diyor alırsan al almazsan alma diyor. vatandaşın görmediği, mütahitinse görüp daha fazla kazandığı saçma sapan bir indirim.
  Cevapla