TOKİ'den dev hedef! Yaklaşık yarım milyon konut...

TOKİ Başkanı Turan, 2023 yılına kadar yapılması hedeflenen konut sayısını açıkladı. Söz konusu hedef neredeyse yarım milyona ulaşıyor.

TOKİ'den dev hedef! Yaklaşık yarım milyon konut...
TOKİ'den dev hedef! Yaklaşık yarım milyon konut...
GİRİŞ 26.03.2017 13:13 GÜNCELLEME 26.03.2017 13:21

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katıldı.  

Türkiye'de ortaya çıkan koşullar ile terör olaylarının gayrimenkul sektörünü etkilediğini söyleyen Turan, olumsuzluklara rağmen temkinli bir büyüme yakalandığını belirtti.

2017 İÇİN İHALE SAYISI 65 BİN

Büyümenin 2017 ve sonraki yıllarda da süreceğini düşündüğünü ifade eden Turan, Türkiye'de bu konuda büyük bir potansiyelin olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"2017'de dünyada inşaat harcamalarının yaklaşık 10,43 trilyon dolar olacağı tahmin edilmektedir. Dünya inşaat malzeme pazarının da yaklaşık yüzde 4 büyümesi öngörülmektedir. Türkiye'deki inşaat malzeme pazarı da reel olarak yüzde 6-7 büyüyüp 335 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. TOKİ olarak 2017 yılında 65 bin yeni konut ihale edeceğiz."

7 YILDA 425 BİN KONUT HEDEFİ

Turan, ileriye dönük olarak da, "Türkiye'nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz. Ayrıca kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut üretimi önümüzdeki yılların da gündeminde olacaktır. Özel sektörün bu konuya daha fazla gireceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Turan ayrıca, ''Geçtiğimiz yıl ihale ettiğimiz konutların yüzde 95'i sosyal konuttur. Bu yılki konutlar da benzer olacaktır." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Birsen 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen toki artık gerçekten dar gelirli vatandaşlara konut yapsın 15yıldır kiradayım tokiden ev sahibi olmak istiyorum zenginler yararlanıyor olan her zamanki gibi garibana oluyor nedense evi arabası olan tokiden ev alıyor bunları iyi araştırsın toki kiracılar ev sahibi yapmadıktan sonra amacı nedir
  Cevapla
 • hasan kacar 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyer bir yerde insaat varsa orada cikar vardir cep doldurma vardir
  Cevapla
 • gelde inan 1 yıl önce Şikayet Et
  biz kiracılar olarak tokiyi göremedık zenginler uydur kaydır yıne evlerı parselliyor, guya kiracıları konut sahıbı yapmak peşindeler ama nafile 1 evı olan 2. yı komsusunun ustune sunun bunun ustune alıyor, çogu da 500 lira tokş kredisi taksıdı oduyorsa 1000 lıraya baska kısıye kıraya verıyor, nerdeki bu toki bumudur garıbanın yardımcısı
  Cevapla
 • mehmet gedikli 1 yıl önce Şikayet Et
  toki hangi ilde konut yapiyorsa o ilin esnafindan yararlansin o ilin esnafina iş yaptırsın,bu konuda çok eleştiri aliyor
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hedef bu ancak hala benim evim yok. Hala kiracıyım. 500tl olan evler 1000tl oldu. Devlet nerde kimin yanında.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle