TOKİ Kayaşehir'de kura çekimi başlıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle inşa edilen bin 892 konutun kurası yarın ve perşembe günü çekilecek.

TOKİ Kayaşehir'de kura çekimi başlıyor
TOKİ Kayaşehir'de kura çekimi başlıyor
GİRİŞ 03.10.2017 11:06 GÜNCELLEME 03.10.2017 11:06

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul  Kayaşehir'de kurası gerçekleştirilecek bin 892 konut için başvuruların 5-20 Eylül  tarihleri arasında alındığını belirtti. 

Orta gelir katmanı için satışa sundukları bin 892 sosyal konuta 39 bin  179 başvuru geldiğini aktaran Turan, kura çekimlerinin İstanbul Yahya Kemal  Beyatlı Gösteri Merkezi'nde yarın saat 10.00'da başlayacağını bildirdi.
 
Turan, yarın 2+1 konutların, perşembe günü ise önce 3+1 konutların,  sonrasında ise 1+1 tipi konutların kura çekilişlerinin gerçekleşecektirileceğini  ifade etti.
 
Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli  vatandaşlar için yıllardır "bir dost eli" yaklaşımıyla hizmetlerini  sürdürdüklerini vurgulayan Turan, "TOKİ olarak toplumumuzun tüm kesimlerini  kucaklayan bir anlayışla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Dar ve orta gelir  grubundaki vatandaşlarımıza dönük konut ve sosyal yaşam alanlarımızın inşası  sürerken, özel kontenjan ayırdığımız başta şehit yakını ve gazilerimiz olmak  üzere konut ihtiyacı olan vatandaşlarımızı TOKİ çatısı altında yuva sahibi  yapmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız ve emeklilerimize sunduğumuz  avantajlar ve özel kontenjan uygulamasını da aynı hassasiyetle sürdürüyoruz."  ifadesini kullandı.
 
Yeni prensipler ışığında TOKİ olarak konut üretimine sadece bir bina  inşası olarak bakmadıklarını belirten Turan, şunları kaydetti:
 
"Bugün Türkiye'nin dört bir yanında süren yeni TOKİ üretimleri,  şehirlerimize örnek nitelikleriyle, yerel unsurları barındıran güçlü ve nitelikli  yapılardır. Barınma ihtiyacının giderilmesi kadar sosyokültürel işlevlerini de  önemsiyoruz. Bu nedenle, milletimizin en temel özelliği ve arayışı olan  dayanışma, komşuluk kültürüne imkan tanıyan semt dokusunun hayat bulduğu 'mahalle  konsepti' ile de üretimler hayata geçiriyoruz. Bizim medeniyetimizde, geleneksel  Türk mimari geleneğinde yatay yapılanma hakimdir. Dünden bugüne gelebilen  şehirlerimize baktığımızda, konutların yatay olduğunu görüyoruz. TOKİ olarak,  konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari  yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçiriyoruz."
 
"Mahalle kültürü canlanacak"
 
Turan, kura çekilişi gerçekleşecek bin 892 konutun "mahalle konsepti"  ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığına dikkati çekerek, "Hepimizin  aradığı, bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte  buluşabildiği, semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, 'mahalle kültürü'  kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanlarıdır."  ifadelerini kullandı.
 
Kayaşehir projesi ile mahalle kültürünün yaşayacağını belirten Turan,  "Bu projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkanların, bisiklet  yollarının, sporalanlarının, caminin ve çarşının olduğu büyük bir meydana  açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor.  0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere,  tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları düşündük." değerlendirmesinde  bulundu.  

ETİKETLER
kura çekimi
YAZDIR