Yarısı bitti! Bölgenin en büyüğü olacak

Türkiye’nin Cerablus’tan sonra El Bab’da inşa ettiği 200 yataklı hastane inşaatının yarısı tamamlandı.

Yarısı bitti! Bölgenin en büyüğü olacak
Yarısı bitti! Bölgenin en büyüğü olacak
GİRİŞ 21.11.2017 09:30 GÜNCELLEME 21.11.2017 12:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin sınır güvenliği sağlamak adına başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki iyileştirme çabaları hızla devam ediyor. Cerablus ve Azez’de hastanekuran Türkiye, El Bab’da kuracağı 200 yataklı hastanenin inşaatına devam ediyor. Bölgenin en büyüğü olacak El Bab Hastanesi inşaatının yüzde 50 si tamamlandı. Hastanenin 2018 Mart ayına kadar hizmete açılması hedefleniyor.

 

DOKTORLAR SURİYELİ

Sağlık Bakanlığı’na bu hastanelerde görev yapmak için geçtiğimiz Ağustos’a kadar Türkiye’ye sığınan 600’ü uzman yaklaşık 1.200 Suriyeli doktor başvurdu. Edinilen bilgiye göre bu doktorların 700’ü bölgede kurulan yerleşik hastaneler, sahra hastaneleri ve sağlık merkezlerinde görevlendirildi. Hastanelerde görev yapan doktor ve hemşirelerin büyük çoğunluğu Suriyeli personelden oluşuyor. Sağlık personelinin maaşlarını da Türkiye ödüyor.

300 YATAKLI 3 HASTANE

El Bab Hastanesi tamamlandığında Türkiye bölgede toplam 300 yataklı 3 hastane ile Suriyeli vatandaşlara sağlık hizmeti vermiş olacak. Hastanelerin tam faaliyete geçmesiyle sadece burada tedavi edilemeyen ağır hastalar Sağlık Bakanlığı’nın gözetiminde tedavi için Türkiye’ye gelecek. Böylelikle sınır kentlerindeki mültecilere yönelik sağlık hizmeti yükü ve sınırlardan geçişin azaltılması hedefleniyor.

152 BİN KİŞİYE HİZMET VERİLECEK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, geçen hafta Suriye’de kurulan hastanelerde 152 bin 230 Suriyeliye sağlık hizmeti verildiğini açıkladı.

KAYNAK: VATAN
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • akrefahlı 11 ay önce Şikayet Et
    çok iyi
    Cevapla