Satılan ya da kiralanan ev için 2 gün süre!

Emlakçılık sistemini baştan aşağı değiştirecek olan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı görüşe açıldı.

Satılan ya da kiralanan ev için 2 gün süre!
Satılan ya da kiralanan ev için 2 gün süre!
GİRİŞ 19.12.2017 10:28 GÜNCELLEME 19.12.2017 10:30
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Yüz binlerce emlakçıyı yakından ilgilendiren taslak görüşe açıldı. Taslağın hayata geçmesi halinde komisyon oranı yüzde 3 ile sabit kalacak, ofisler için 30 M2 şartı getirilecek, satılan veya kiralanan gayrimenkul için ise 2 gün süre tanınacak.

Yönetmelik ile gayrimenkul alım-satım işlemlerinde kiralama işlemlerinde komisyon bedeli bir ay olarak belirlenirken, satış işlemlerinde ise komisyon oranı yüzde 3'ü geçemeyecek.

Hazırlanan taslak ile artık her önüne gelen emlakçılık da yapamayacak. Merdiven altı ofisler kapanacak ofis için minimum 30 M2 şartı getirilecek. Öte yandan vatandaşın en fazla şikayetçi olduğu sahte veya karşılığı olmayan ilanlar için de düzenleme getirildi. Artık satış ve kiralama sonrası bir gayrimenkulün ilanı en fazla 2 gün içinde görünen alanlardan kaldırılacak.

EN AZ 30 M2 OFİS ŞARTI

Taslakta emlak faaliyetine ilişkin yükümlülükler de yeniden belirlendi. Artık açılacak olan emlak ofisleri ya da mevcutta faaliyette olan ofisler için Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 2. maddesinde tanımlanan bağımsız bölüm niteliğinde olması değeri esas alınacak ve ofis için en az 30 metrekare şart olacak. Emlak ofislerinin demirbaşları da yeni taslakta yer aldı. Emlak ofislerinde idari büro ve kabul yeri ile 14 üncü maddenin birinci fıkrasının bendinde belirtilen dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması, hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması, taşınmazın gösterilmesi gibi işletme faaliyetlerinde kullanılmak üzere mülkiyeti işletmeye ait veya işletme adına kiralanmış yeterli sayıda taşıt bulundurulması da zorunlu olacak.

ÇERÇEVESİ NETLEŞTİRİLDİ

Yeni yönetmelik ile emlaçılık mesleğinin sınırları da çizildi. Emlakçılara taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak, alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapmak, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit etmek, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri yürütme hizmetleri verildi.

KİRALIK DA KOMİSYON BİR KİRAYI GEÇMEYECEK

Hizmet bedeline ilişkin, kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamaz maddesi yönetmelikte en dikkat çekici madde olurken, alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olmayacağı belirtildi.

EŞİT PAYLAŞTIRILACAK

Yönetmelikte işletme, alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanacağı açıklanırken, "Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır" ifadesi yer aldı.

İLAN ÜZERİNDEN VATANDAŞI KANDIRMAYA SON

Görüşe açılan taslakta yer alan en önemli maddelerden biri de ev arayan vatandaşı isyan ettiren karşılıksız ilanlara yönelik oldu. Emlakçılar yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte artık satışını veya kiralamasını yaptıkları gayrimenkullerin ilanlarını vatandaşın görebileceği yerlerde sergileyemeyecekler. Emlakçıklar satış ve kiralama sonrası 2 gün içerisinde söz konusu mülkün ilanı kaldırmakla mükellef olacak.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Yeni taslak ile birlikte emlakçılara yönelik yetki belgesi de oluşturulacak. Emlakçılar taşınmazların satılması veya kiralanmasına yönelik ilan ve reklamlarında, adres ve tapu bilgileri hariç olmak üzere iletişim bilgisine ve yetki belgesi numarasına da yer vermek zorunda olacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Birileri bir şeyden para kazanıyorsa sorumlulukları da olmalı. Kiralama veya satış sonrası komisyon alanın bir sorumluluğu olmalı. Doktor hastasına uyguladığı tedaviden sorumlu tutulabiliyorsa emlakçı da aracılık yaptığı kişiden veya emlaktan sorumlu olmalı.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  inşallah bu taslağı onaylayanlar evsiz .... vatandaşa zulüm etmeyin
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  T.C. Her konuda uzman meslek sahipleri olmalı, nasıl bir doktor un görevini hemşire yapamıyorsa, nasıl ki, eczacının mesleğini, öğretmen yapamıyorsa, nasıl ki, öğretmenin işini terzi yapamıyorsa, emlak mesleğini de konusunda okulunu okumuş, uzman, sertifikasını almış, maliye vergi kaydı, oda kaydı, ve belediyeden iş yeri açma kullanma izni olan, sağlam güvenilir meslek sahipleri olmalı, devletin vergi kaçağı önlenmelidir. 100 yıldır önüne gelen kapıcı,terzi, bakkal, muhasebeci, memur, oto galerici, emlak işi yapmaktadır. Çok geç kalmış bir tasarı, tasarıyı önemsiyorum, ama maddeleri tartışarak,bilgi,görüş alınarak, emsaller incelenerek, doğru bulunacaktır.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  gariban yıllardır ev almak için para biriktirecek.bide sahtekar emlakçı para yiyecek arada.
  Cevapla
 • VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Parayı emlakçılar kazanacak.Yine olan vatandaşa olacak.Yazık çok yazık.
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Emlakçılar ne zamandan beri bu ülkenin Vatandaşlığından çıkarıldı? Siz ne işle uğraşıyorsunuz? Halcilerin, oto galericilerin, cep telefonu satan kurumsal firmaların Emlakçılardan ne farkı var?
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  100bin liralık bi daire ile, 5milyon liralık bi villanın satışı arasındaki fark nedir? işçilik aynı..!! kazanç farkı 15 kat fazla..... neden komisyon? neden fiyat tarifesi değil.... komisyonlar çok ağır, düzenlenme yapılmalı....
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz ne tür bir gelire sahipsiniz? Kendi ürettiğiniz bir şeyi mi satıyorsunuz, yoksa başka bir yerden aldığınız bir ürünün üzerine kendi karınızı mı koyup satıyorsunuz?
  Cevapla
 • Alin 1 yıl önce Şikayet Et
  Altına imza atılır bu yorumun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle