3. Nükleer Santral İğneada’ya yapılacak

Akkuyu ve Sinop’un ardından üçüncü nükleer santral için Trakya’da İğneada öne çıkıyor.

3. Nükleer Santral İğneada’ya yapılacak
3. Nükleer Santral İğneada’ya yapılacak
GİRİŞ 06.04.2011 09:32 GÜNCELLEME 06.04.2011 09:32

Enerji Bakanlığı yetkililerinden Reuters’a verilen bilgiye göre, Bulgaristan sınırına yakın olan İğneada’nın deprem açısından en güvenli bölgelerden biri olduğu vurgulanıyor.2023’e kadar yapılacak.

Bu yetkili Türkiye’nin, enerji çeşitliliği ve arz güvenliği için 2023 yılına kadar toplam 15 bin MW kapasiteli üç nükleer santrali devreye almaya hedeflediğini anımsatarak, “Nükleer santralin yapılacağı üçüncü yer için birkaç yer ön plana çıkıyor.

Bunların başında da Trakya Bölgesi’ndeki İğneada bulunuyor” dedi. Nükleer santrallerde soğutma sistemi olarak deniz suyunun kullanılması çok önemli olduğu için üniteler
deniz kıyısına yapılıyor.

İkisi 10 bin megavat

Akkuyu ve Sinop’a yapılacak olan nükleer santralin toplam kapasitesinin 10 bin MW düzeyinde olması bekleniyor. Mersin Akkuyu’ya yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santrali için Rusya ile anlaşma sağlayan Türkiye, halen Sinop’a yapılacak olan ikinci nükleer santral için müzakerelere devam ediyor.

Japonya’da Mart ayının başlarında meydana gelen ve nükleer tesislere de zarar veren depremin ardından, Sinop’taki nükleer santral için yapılan görüşmeler hedeflendiği hızda ilerleyemedi.

Hürriyet