Konutzedeler bakanlardan yardım istedi

Gaziantep'te sanayi sitesinin temelini atan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yolunu kesen grup, bir inşaat şirketinin yürüttüğü projede evlerini alamadıklarını öne sürerek, mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım istedi.

Konutzedeler bakanlardan yardım istedi
Konutzedeler bakanlardan yardım istedi
GİRİŞ 25.11.2012 14:52 GÜNCELLEME 25.11.2012 14:52

Gaziantep'te sanayi sitesinin temelini atan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yolunu kesen grup, bir inşaat şirketinin yürüttüğü projede evlerini alamadıklarını öne sürerek, mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım istedi. Çoğu kadın protestocularla görüşen Bakan Şahin, konuyla ilgileneceğini söyledi. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Maliye Bakan Mehmet Şimşek, Gaziantep'in merkez Şahinbey İlçe Belediyesi'nce projelendirilen Şahinbey Sanayi Sitesi'nin temel atma törenine katıldı. Bakan Fatma Şahin, Türkiye'nin IMF kapısında bekleyen değil, IMF'ye borç veren bir ülke haline geldiğini anlatırken, şöyle dedi:

"Ülkemize geldiği günden itibaren Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'ten gerekli her türlü desteği aldık. Eser bırakmak da böyle bir şey. İşçi, işveren, kadın, erkek yani toplumun bütün kesimininin yaşam kalitesini yükseltmeye çalıştık. 'Kalkınma yerelden başlar' dedik. İnsanı bilgiyi yönetmek belediye başkanlarımızdan istediğimiz temel bir felsefedir. Biz bir takımın parçalarıyız. Sanayi, üretim, aş, ekmek ve alın teri demek. 6 bin yıllık geçmişimiz var. Hiçbir şey kendiliğinden olmadığı gibi tesadüf de değil. Biz bir taraftan esnaf ve sanayicimizin büyüyebilmesi için kredi faizlerini yüzde 60'lardan tek hanelere düşürdük. 2002'de 3 bine yakın ihracat yapan KOBİ vardı, bugün 50 bini aştı. Gaziantep'in atalarından gelen bir ruhu var." 

TÜRKİYE GELİŞMİŞ ÜLKELERLE ARAYI KAPATIYOR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, geçmişte hükümetlerin bile bu kadar kısa sürede bitiremeyeceği projeyi bugün belediyelerin hayata geçirdiğini anlatırken şunları söyledi:

"Şahinbey Belediyemiz de birçok bakanlıktan daha fazla yatırım yapabilecek bir duruma geldi. Mehmet Tahmazoğlu başkanımız devletten daha sağlam bir durumda. Türkiye'nin kredi notu ile karşılaştırılırsa Şahinbey Belediyesi'nin borcu yok. Türkiye'nin bugün aldığı kredi notunun en az 10 kademe üstünü hak ediyor. Bundan daha iyi bir mali yapı ve yönetim mümkün değil. Bu konuda gerçekten çok şanslıyız. 3.5 yılda kendisinin yaptığı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bu tür projeler sayesinde Türkiye hakikaten dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile arayı kapatıyor. Şahinbey gerçekten çok şanslı çünkü kentsel dönüşümü fiiliyata dökmüş. Bütçe çok güzel yönetiliyor ve muazzam projeleri hayata geçirmektedir. Hakikaten Türkiye'nin bu küresel rekabette daha hızlı koşması için birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyacımız var."

AB ülkelerinin geriye gittiğini ve Türkiye ekonomisinin son yıllarda atılım yaptığını anlatan Bakan Şimşek, son 5 yıl içinde AB'nin geriye gittğini belirtirken, "Türkiye çok şükür bütün bölgedeki jeopolitik anlamdaki olumsuzluklara, teröre rağmen, 2007 yılı sonundaki noktasından en az yüzde 15 kat daha yukarıda. İşte arayı kapatmak böyle demek. Bugün bütün bu hizmetler yapılabiliyorsa, Başbakanımızın ve arkadaşlarımızın para disiplinine verdiği önemdendir. Çok değil, 10 yıl önce ülke iflasın eşiğindeydi. Bugün çok şükür 100 liralık vergi gelirinin 84 liralık bölümü hizmete dönüşüyor. İnşallah ülkemiz daha iyilerini başaracak. Burada gerçekten değişimi, dönüşümü görüyorum. Gaziantep'i Gaziantep yapan en önemli şey, buradaki birlik beraberlik ve kardeşlik ruhudur" diye konuştu.

Şahin ve Şimşek daha sonra 350 bin metrekare alan üzerine yapılacak olan ve 2013 yılı bitmeden yapımının tamamlanması planlanan Şahinbey Sanayi Sitesi'nin temelini attı.

KONUTZEDELERDEN PROTESTO

Törenin bitmesi ardından bir süre önce iflas erteleme kararı alan Uğur İnşaat'tan evlerini alamayan bir grup, Bakan Şahin ve Bakan Şimşek'le görüşmek istedi. 'Uğur İnşaat' firması aleyhine slogan atan çoğunluğu kadın konutzedeler, Bakan Şahin'e, "Yıllardır binbir güçlükle taksitlerini ödediğimiz, hayallerini kurduğumuz evlerimizi alamıyoruz. Şirket hem mahkemeden iflas erteleme kararı aldırdı. Hem de bize vermesi gereken evleri başka kişilere devretti. Üstelik inşaat şirketinin sahibi belediye meclis üyesi. Perişanız" diye dert yandı. 

Bakan Şahin de, konutzedelere sorunlarıyla yakından ilgileneceğini söyledi. Protesto sırasında bazı kadınların gözyaşı döktüğü görüldü.

KAYNAK: DHA