Bayraktar, İmar Kanunu müjdesini verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İmar Kanunu'na ilişkin düzenlemeyi yakın zamanda TBMM'ye göndereceklerini bildirdi.

Bayraktar, İmar Kanunu müjdesini verdi
Bayraktar, İmar Kanunu müjdesini verdi
GİRİŞ 28.02.2013 11:05 GÜNCELLEME 28.02.2013 11:05

Bayraktar, yazılı açıklamasında, günün şartlarına uygun bir imar kanunu hazırlamak için çalıştıklarını belirtti. İleri ülkelerin imar kanununu inceleyip, belediyeler birliği ve sektör temsilcileriyle görüştüklerini kaydeden Bayraktar, çalışmayı belli bir noktaya getirdiklerini ifade etti.

Bayraktar, şöyle devam etti:

''Kolaylaştırmak, basitleştirmek ama denetimi de artırmak lazım. Yeni İmar Kanunu'nu yakın zamanda TBMM'nin gündemine taşıyacağız. Şu anda taslağın ana çatısı oluştu. Önce Bakanlar Kurulu'na sunacağız, sonra Meclis'in gündemine getireceğiz. Bu kanunla beraber Yapı Denetim, Çevre Kanunu, Tapu Kanunu gibi kanunlarda değişiklikler yapılacak.''

Kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle belediyelerin zorlandığını ve yatırım yapamaz hale geldiğini de bildiren Bayraktar, ''Zararın neresinden dönülse kardır. Ruhsat ver de ben yanlış inşaatı bitireyim. Devlet gelsin kamulaştırsın. Devlet bizim devletimiz, vatan bizim vatanımız. Bunları dengeli götürmek lazım'' ifadelerini kullandı.