İşte İstanbul'un yeni akıllı şehri!

İstanbul, Başakşehir'de hayata geçirilecek olan akıllı ve ekolojik şehir ‘Bio İstanbul'da, Türkiye'nin en gelişmiş çocuk hastanesi, inovasyon kampusu, biyoteknoloji üniversitesi bulunacak.

İşte İstanbul'un yeni akıllı şehri!
İşte İstanbul'un yeni akıllı şehri!
GİRİŞ 04.05.2013 14:25 GÜNCELLEME 04.05.2013 14:35

Bio İstanbul, 2.2 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek ve 3 yıl içinde tamamlanacak.

İstanbul'un Avrupa yakasında kurulacak ‘yeni şehir'de yer alacak 4 ayrı şehirden biri olan Bio İstanbul gün yüzüne çıktı. Başakşehir'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın planlama ve koordinasyonu ile hayata geçirilecek olan akıllı şehir Bio İstanbul, Türkiye'nin en gelişmiş çocuk hastanesi, en ileri biyomedikal araştırma ve geliştirme parkı ile çalışma ve sosyal alanları içinde barındıracak. TOKİ iştiraki Emlak Pazarlama Proje Yönetimi (EPP) ve Bio Development Company'nin ortak girişimi olan Bio İstanbul, 2.2 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek. 3 yıl içinde tamamlanacak Bio İstanbul, 10 bin nüfuslu yerleşim yeri olacak.

Üç ayrı vadiden oluşan ve toplam iki milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Bio İstanbul'un bir milyon metrekaresi yeşil alan olarak planlanıyor. Sazlıdere Baraj Gölü'nün yanı başında kurulan Bio İstanbul, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın karşısında yer alırken, yeni inşa edilecek üçüncü havalimanına da 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hastane, araştırma merkezi, konut ve ofislerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla güneş, rüzgar ve doğalgaz enerjisi kullanmayı hedefleyen Bio İstanbul, yağmur sularını da dönüştürerek kullanıma kazandırıyor. Bio İstanbul'da yaklaşık 650 bin metrekareye yayılan heykel parkları da bulunacak.

ÇOCUK HASTANESİ

Bio İstanbul'da, son teknolojiyle donatılmış çocuk hastanesi ve dünya standartlarında biyomedikal araştırmalar yapan Ar-Ge kampusu etrafında kurulu akıllı ve ekolojik bir yaşamın sunulması planlanıyor. Bio İstanbul'da çocuk hastanesi, inovasyon kampusu, biyoteknoloji üniversitesi bulunacak. Planlanan çocuk hastanesi, bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar üzerinde araştırmalar yapacak. İstanbul Children Hospital'da (İstanbul Çocuk Hastanesi) 320 yatak bulunacak ve 2015 yılında açılacak. Hastane, doğumdan yetlişkinliğe kadar olan süreçte her tür çocuk hastalığına karşı güncel tedavileri uygulayacak. İnovasyon kampusu, yaklaşık 17 bin kişilik iş olanağı yaratırken, bilimsel araştırmalarına yurtdışında devam eden Türk bilim insanlarını da çekecek.

KONUTLAR DA OLACAK

Bio İstanbul'da Lake Homes adı verilen 600 konut da bulanacak. Eylül 2015'te tamamlanacak konutların ilk etabı 150 bağımsız birimden oluşacak ve 7 avlu etrafında toplanacak. Konutlar, Sazlıdere Barajı manzaralı olacak.

Planlanan metro hatları sayesinde Bio İstanbul'un içine kadar metro gelecek. Bio İstanbul'un güneyindeki Tem'e ve yapılacak üçüncü köprüye özel bir bağlantı yolu bulunacak. Bio İstanbul'da araç trafiği de yer altına alınacak.

DOKTORLAR GERİ DÖNECEK

İlk sağlık kenti olan Bio İstanbul ile Türkiye'nin, ilaç ve biyomedikal araştırma sektöründe lider ülke konumuna ulaşacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bio İstanbul'da 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olacağını belirterek, alçak katlı, ekolojik ve kendi enerjisini kendi yaratan binalar inşa edileceğini açıkladı. Bayraktar, "Bio İstanbul projesi yıllardır üzerinde çalıştığımız dünya çapında bir proje. İlk olarak bundan 4 yıl önce bu proje için görüşmelere başladık. Günümüz dünyasında sağlık ve hayat kalitesi ön plana çıkıyor. Çocukların ana rahminden 16 yaşına gelene kadar tedavilerini ve araştırmalarını yapacak bu kapsamda bir hastane sadece Zürih'te var. Dünyada başka bir yerde yok. Bu proje ile Türkiye'de bu anlamda ikinci olacak" diye konuştu. Bio İstanbul'un tam olarak faaliyete geçtiği zaman 20 bin çalışanı olacağının altını çizen Bakan Bayraktar, "Türkiye'ye dönmek isteyen, vatan özlemi çeken pek çok değerli doktorumuz ve profesörümüz, inanıyoruz ki buraya gelecek ve araştırmalarını artık Türkiye'deki bu merkezde yapacaklar" dedi. Bayraktar, birçok ilaç firması ve araştırma merkezinin de buradan yer almak için şimdiden başvurduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bio İstanbul benzerindeki bir projeyi Anadolu yakasında da yapmak için harekete geçtiklerini belirterek, "Proje çalışmalarına başladık. 2 yıl içerisinde altyapı çalışmalarını yapacağız. Bu alanda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışacağız" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • kasım yurtlu 4 yıl önce Şikayet Et
  HALKA HİZMET ETMEYENLER HALKI UNUTANLAR HALK HEVESLENMESİN DİYENLER. Korkmayın sizi sizden daha fazla düşünen vicdanlı, alnı secdeli, Ortadoğunun hatta dünyanın gıpta ettiği bir Başbakanımız var. Şimdiye kadar hiçbir vaadinden döndüğünü duymadım görmedim. Solak kemalistler bunu anlamaz normal karşılamak lazım. Onlar keser misali hep kendilerine yonttular.
  Cevapla
 • fatih KAYA 4 yıl önce Şikayet Et
  türkçesi. yok. istersen osmanlıcası var. şimşad istanbul. ama osmanlıca isim konulursa chp itiraz eder, o yüzden ingilizcesi daha makbul.
  Cevapla
 • ahmet şengül 4 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücretli oturacak değil . bu ülkede çalışan emekçi insanlar,sırf ülkeye dışardan yatırım gelsin,aman işsizlik azalsın diye köle oldu,bu ülkenin emekçi insanları köle oldu köle.ŞİMDİDE YAPILAN BU PROJE ARTIK İNSANLAR ARASI SINIF ATLAMANIN ZAMANI DEYİP,ZENGİNLER KENDİLERİNİ KÖLELERDEN SOYUTLUYORLAR. daha iyi hastane daha iyi beslenme. hava kirlilği sıfır. kim oturacak orda asgari ücretli değil ya,milyardolarlık adamlar.
  Cevapla
 • mehtap dalgalı 4 yıl önce Şikayet Et
  yollar gene yamuk yumuk. Allah aşkına sizler düz yol yapma özürlüsümüsünüz
  Cevapla
 • mert (önceki) 4 yıl önce Şikayet Et
  farkindamisniz ???. isimler özellikle ingilizce secilmis. nedense ?!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle