Stüdyo daireye yasak geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşa edilecek yapılarda uyulması gereken standartları Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile belirledi.

Stüdyo daireye yasak geldi!
Stüdyo daireye yasak geldi!
GİRİŞ 10.09.2013 09:02 GÜNCELLEME 10.09.2013 09:44
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

8 Eylül Pazar günü Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik bazı çevrelerin "Bizim aile yapımıza uygun değil" diye eleştirdiği stüdyo daire olarak ifade edilen 1+0 daire dönemini kapatacak.

NİŞ FORMÜLÜ ZORLAŞTI

Habertürk Gazetesi'nde Rahim Ak imzası ile yayınlanan habere göre, yeni düzenlemeye göre en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olacak. Böylece bir daire toplamda 27 metrekareden daha küçük olamayacak. Buna göre yatak odası oturma odasının bir nişi (girintisi) olsa bile en az 8 metrekare olacak. Yani arada kapı olmasa bile ayrı bir oda yapılması zorunlu olacak. Yönetmeliğe göre 3 veya daha az odalı konutlarda yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde düzenlenebilecek. Yani diğer alanlar (yatak odası ve oturma odası ile mutfak) ayrı olacak. Eski yönetmelikte aynı madde olmasına rağmen oturma ve yatak odası büyüklükleri belli olmadığı için müteahhitler niş (girinti) yöntemi ile yönetmeliği deliyordu. Artık odaların büyüklüğü belli olduğu için müteahhit oturma odasına ek olarak 8 metrekarelik yatak odasını yapmak zorunda.

PARKLARIN ALTI OTOPARK OLACAK

Yönetmeliğe göre yol ve kaldırımların otopark olarak kullanımını engellemek için park ve meydanların altı otoparka dönüştürülecek. Yeni yapılacak alanlarda, bina altında bulunan otoparklar da, her bina altından ayrı otopark çıkışını önlemek için yeraltından kamuya açık otoparklarla birleştirilecek.

EMSAL YÜZDE 20'YE DÜŞTÜ

Yönetmelikte karma kullanım alanlarının sınırları da çizildi. "Karma kullanım projelerinde konut kullanımları, alandaki parsellerin toplam emsalinin yüzde 20'sini aşamaz" maddesi eklendi. Böylelikle yüzde 25 emsal hakkı yüzde 20'ye düşürüldü.

HAVUZ ARTIK BRÜTÜN İÇİNDE DEĞİL

Yönetmelik ile çok yüksek miktarlarda gösterilen brüt ve net metrekare farkı yeniden düzenlendi. Böylece yüksek belirlenen ve konut satın alanları yanıltan brüt metrekare hesabı artık yapılamayacak. Bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri brüt alana dahil alanlar olarak sayıldı. Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve havuz gibi bazı ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmedi.

REZİDANSLAR KONUT SAYILACAK

Yönetmelik ile konut olarak kullanılan rezidanslar, ticari alan kapsamından çıkarılarak ‘yüksek nitelikteki konut' kapsamında konut olarak tarif edildi. Böylece vergilemede rezidansların konut sayılıp sayılamayacağı tartışmalarına son verildi. Bunlar konut sayılacak. Yönetmeliğe göre rezidanslar, "Yüksek nitelikli konutlar yönetmelikte en az konut şartlarını sağlayan; resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi mekânlarının bulunduğu, sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu ve yüzme havuzu gibi hizmetlerin de verilebildiği birden fazla bağımsız bölümü ihtiva eden konut binalarıdır" şeklinde tanımlandı.

YORUMLAR 13
 • CENGAVER 5 yıl önce Şikayet Et
  TAHARET MUSLUĞU ALTIN KAPLAMA OLSUN ! HAY BEYNİNİZE SİZİN. Saçma sapan boş lakırdılarla ortalık dolduruyorsunuz ! ŞEHİR MERKEZLERİNDE OKUL YOK OKUL ! Boyuna Gökdelenler dikiliyor ama ne yaşam alanı, ne park alanı en önemlisi ne OKUL ne de HASTANE vs asıl önemli olan gerekler yok yok ! bunun sıkıntısı bir kaç yıl sonra hissedilir o zaman iş işten geçmiş olur
  Cevapla
 • samesti 5 yıl önce Şikayet Et
  Alaturka Tuvalet- Ala Franga ile Birleştirilmelidir.. İki tuvalet tipinin de birbirine üstünlükleri var. Bu iki tip ürünü daha kullanışlı yeni bir ürün üretmek için kullanalım bence. Alaturka taharet için kolay, fakat alafranga sıçrama ve temizlik açısından çok daha hijyen bence. Japonların tam otamatik alafranga ürünleri var onlardan almak lazım. :-) , :-(
  Cevapla
 • emrah can 5 yıl önce Şikayet Et
  SİZE NE BENİM NEREDE YAŞAYACAĞIMDAN!!!. Ben 1+0 dan yaşamak istiyorum, piyasa budur, adam satıyorsa piyasa bu. alırım almam Sana ne bundan? neden rahatsız oluyorsun? Maksat başka, aile değerlerime ters miş. Niye? Sen git 5+1 de yaşa. Bana ne? Neden rahatsızsın küçük daireden bana onu söyle? Herkes bilsin ki amaç belli, anlayan anladı :))
  Cevapla
 • sefa zengin 5 yıl önce Şikayet Et
  Alaturka Tuvaletler Zorunlu Hale Gelmeli.. Son zamanlarda neden kaynaklandığı bilmiyorum ama alaturka tuvalet yapımından kaçınılmaktadır. Oysa Alaturka tuvaletleri hem sağlıklı, hem hijyenik, hem bizim aile yapımımıza daha uygun. Bu konu da ilgili kurumlar bir an önce önlem almalı. Çünkü sağlık, tuvalette ve banyoda başlar. Ayrıca tuvaletle banyonun birleştirilmesi özellik tek tuvalet bulunan dairelerde çok sağlıksız ve İslam Aile yapısına uygun değil.
  Cevapla
 • isa yılmaztürk 5 yıl önce Şikayet Et
  emrah can beye. herşeyi yasakçı anlayış olarak değerlendiremeyiz. çok olumlu bir karar. amacı sadece para kazanmak olan bir takım müteahhit boznuntularının yapmı oldukları 1+1 daireleri bir görseniz buralarda insanmı yaşayacak af buyurun hayvan mı barınacak belli değil amaç yalnızca şu kadar m.kareden kaç daire çıkartırım ve bu daireler özellikle öğrencinin yoğun olduğu bölgelerde fahiş rakamlara satılarak servetler elde ediliyor servetler amaç insana yakışır yaşam alanları oluşturmak değil servet elde etmek çok yerinde ve geş kalmış bir karar. insana değer vererek çalışan be buna uygun yaşam alanları yapan inş.fırmalarını tenzih ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle