İşte TOKİ'ye devredilen askeri araziler

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri arazilerin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmesiyle ilgili rakamları açıkladı.

İşte TOKİ'ye devredilen askeri araziler
İşte TOKİ'ye devredilen askeri araziler
GİRİŞ 06.10.2016 06:57 GÜNCELLEME 06.10.2016 06:57
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Işık, “31 Aralık 2015 itibarıyla yapılan ilk ara mahsuplaşmaya göre; 2006 yılından bugüne kadar muhtelif illerde 244 adet parsel toplam 3 milyar 84 milyon 526 bin 250 TL (Hudut birlik tesisleri dahil) bedelle mahsuplaşılmak koşuluyla TOKİ’ye devredilmiştir”dedi.

CHP Kocaeli Miletvekili Tahsin Tarhan’ın TOKİ’ye devredilen askeri arazilerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Işık, şu bilgileri verdi:

“Gebze ilçesinde bulunan MSB’ye tahsisli Şehit Çavuş Engin Aydın Kışlası toplam 645 bin 537 metrekaredir. Söz konusu kışla arazisi 263 milyon 719 bin 164 TL kıymet takdir bedeli karşılığında 16 Haziran 2015 tarihinde TOKİ Başkanlığına devredilmiş olup, mahsuplaşma tarihi itibariyle güncellenerek 316 milyon 509 bin 21 TL MSB alacağı olarak kayıtlara alınmıştır.

İLERLEME SAĞLANAMIYOR

TOKİ Başkanlığı ile imzalanan ‘Askeri Tesisler Genel Protokolü’ ile ‘Hudut Birlik Tesisleri (Karakol) Protokolü’ kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu bina ve tesislerin yapımı için kaynak olarak kullanılmak üzere SPK lisanslı firmalar tarafından belirlenen ve üzerinde mutabık kalınan kıymet takdir bedeli üzerinden TOKİ Başkanlığına arazi devri yapılması, diğer kamu kurumlan gibi MSB’ce uygulanan bir yöntemdir. Diğer taraftan, yerel yönetimlerin protokoller için gerekli bütçe imkanları ve mali kaynağının (kıymet takdir bedeli oranında) çoğunlukla yeterli olmaması nedeniyle arazi devri karşılığında bina ve tesis yaptırılması işlemlerinde ilerleme sağlanamamaktadır. Ancak, mali yeterliliğe sahip ve talipli olan belediyeler ile protokoller de yapılabilmektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerin, düzenlenecek protokoller kapsamında kendi sınırları dışında askerî ihtiyaçlar için bina ve tesis yaptırmalarının ilgili mevzuat açısından mümkün olmaması da, arsa devri karşılığı bina ve tesis yaptırılması konusundaki protokollerde TOKİ Başkanlığının tercih edilmesinde önemli etken olmaktadır.”

KULLANIM DIŞI ARAZİLER TOKİ'YE VERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı olarak herhangi bir kışlanın TOKİ Başkanlığına devredilmek amacıyla boşaltılmadığını kaydeden Işık, şunları söyledi:

Daha önce askeri kullanımı sona ermiş ve kullanım dışı kalmış araziler Başbakanlık TOKİ Başkanlığına devredilmiştir. Bu nedenle, boşaltılarak devredilmiş bir kışla bilgisi mevcut değildir. Ancak 331 Aralık 2015 itibarıyla yapılan ilk ara mahsuplaşmaya göre; 2006 yılından bugüne kadar muhtelif illerde 244 adet parsel toplam 3 milyar 84 milyon 526 bin 250 TL (Hudut birlik tesisleri dahil) bedelle mahsuplaşılmak koşuluyla Başbakanlık TOKİ Başkanlığına devredilmiştir.”

ETİKETLER
askeriye
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  almanyadan yaziyorum ülkenin nufusu 82 milyon ama her taraf yesillik sehir disi ormanlik yessilik sehir sinirin itibaren tarlalar misir lahana ekiliyor türkiyenin topragi alamanyadan daha buyuk .nufusu almanyadan az ama daha cok beton var anlamiyorum . neden böyle
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  beton istemiyoruz, sadece yeşil alan olsunlar.
  Cevapla
 • ahmet yıldız 2 yıl önce Şikayet Et
  Askeri araziler tamamen yeşil alan yapılıp milletimizin hizmetine sunulmalıdır.
  Cevapla
 • erdi 2 yıl önce Şikayet Et
  şu fatihede el atılsa 3 sıra araç park yapmakta yollara belediye uyuyor ömrünü tamamlamış binalar dolu
  Cevapla
 • Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Toki hemen oralara bina yapacağım diye uğraşmasın, kentlerin yeşil alana park ve bahçelere ihtiyacı var.
  Cevapla