İnşaat sektöründe yeni dönem! Üst sınır geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, imarla ilgili yeni düzenlemenin yolda olduğunu ifade etti. Yeni düzenleme; imar tadilatı, kat çıkma gibi işlemleri yakından ilgilendiriyor.

 • GİRİŞ10.01.2017 08:52
 • GÜNCELLEME10.01.2017 17:26
İnşaat sektöründe yeni dönem! Üst sınır geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar ilgili yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, köklü değişikliklerin haberini verdi. Yeni düzenlemeyle parsel bazlı imar tadilatına son veriliyor.

KAT SAYISINA STANDART GELİYOR

Buna göre, her mahallede binaların kaç katlı olacağı belirlenecek ve daha çok katlı bina dikmesine müsaade edilmeyecek. Böylece binaların kat sayısı için belirlenecek sınırlama çerçevesinde standart getirilmesi amaçlanıyor.

Bakan Özhaseki'nin konuyla ilgili olarak, "Parsel bazında bundan sonra imar tadilatı yapmayı nerdeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkı kullanırken birisinin torpilli olarak gelip fazladan bir şey yapmasını engelleyecek metin hazırlıyoruz. Hali hazırdakiler için ise yapacak birşey yok, düzenleme geriye dönük işlemiyor" dedi.

NAKİT YERİNE ARSA DÖNEMİ

Öte yandan "rant vergisi" de düzenleme kapsamına girdi ve nakit yerine konut ya da arsa alınmasına yönelik çalışmalara başladı. Buna göre, müteahhitlerin nakit parasını yatırım amaçlı kullanabilmesi için yapılan düzenlemeyle elde edilecek gelir kentsel dönüşüme aktarılacak.

'MUHALEFET PARTİLERİNE GÖNDERDİM'

Gelirin büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ve bakanlık arasında paylaştırılmasının planlandığını anlatan Özhaseki, kentsel dönüşüme kaynak aktarılmasının planlandığını ifade etti.

Özhaseki, taslağın CHP ve MHP'ye de gönderdiğini belirtti.

KAYNAKSABAH

Etiketler

Yorumlar30

 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  yeni binalar tam rezalet her önüne gelen kat yapıp satıyo binalarda doğru düzgün ne izalasyon var nede kapı pencere yapı denetim öylesine denetliyo daha katı kurallar lazım mesleki yeterlilik şart bina yapıp satanlara
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  bu düzenleme 30-40 yıl önce gelmesi gerekiyordu! Atı alan Üsküdar'ı geçti!
  Cevapla
 • eray akalın 11 ay önce Şikayet Et
  Bazı yerlere 30-40 katlı binalar yapılır,ama biz bir kat daha inşa edince izin vermezsiniz.Adalet mi bu?
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Güzelim İstanbul'u yaşanmaz hale getiren yöneticiler,mahşerde iki elim yakalarında olacak. Sayın bakanım madem böyle bir yasa çıkaracaksınız neden bunu deşifre ediyorsunuz , çıkarın olsun bitsin.Düzenleme geriye dönük olmayacağı için birileri bu düzenleme yürürlüğe girene kadar neler yapacak kimbilir
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  eski binalara imar affı gelse cok iyi olurdu
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber