Bakan riskli bina sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 7,5 milyon civarında riskli bina olduğunu söyledi.

Bakan riskli bina sayısını açıkladı
Bakan riskli bina sayısını açıkladı
GİRİŞ 10.05.2017 14:11 GÜNCELLEME 10.05.2017 14:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakan Mehmet Özhaseki, Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Sodex Fuarı’nın açılışına katıldı. "Hava, su, toprak, enerji, ne kadar az tahrip edip kirletirsek tabiata o kadar saygılı davranmış oluruz. Ne kadar çok tahrip edip kirletirsek tabiattaki dengeleri bozmuş oluruz" diyen Bakan Özhaseki, insanlar yanlış olanı yaptığında daha sonra tabiatın intikamını alacağını ifade etti.

Özhaseki, "Türkiye’de yaşanan felaketlerin sebebi budur. Havayı, toprağı, suyu ve enerjiyi sınırsız ve bilinçsiz şekilde kullanıyoruz. Tabiat bir denge üzerine kurulmuş. Yeni tedbirler almak gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinde inşaatlaşma durağan döneme girdiği halde Türkiye’de önü açık sektör olarak görünüyor. Bunun sebebi, ülkemizin deprem bölgesinde olması ve binalarımızın büyük kısmının da sağlıksız yapılardan oluşmasıdır” diye konuştu.

Yaşanan depremler sonrasında 100 bine yakın insanın öldüğünün altını çizen Bakan Özhaseki, ”Büyükşehirlerimizi deprem tehlikesi bekliyor. İnsanlar köylerden kentlere göç ediyor, ülkenin milli geliri artıyor. Artışla birlikte insanlar daha iyi konutlarda oturmak istiyor. İnşaat sektöründe durmak bilmeyen bir yol açıklığı var. 1999’dan önce yapılan binaların riskli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu binaların sayısı 7,5 milyon civarındadır. Bu 7,5 milyon civarındaki yapıyı değiştirip dönüştürebilirsek kendimizi görevini yapmış hissedebiliriz. Bunları yapmazsak deprem gelir o binaları yıkar, içerisinde büyük bir tahribat yapar. Akıllı şehirler, akıllı binalar, her türlü yalıtımın sağlandığı binaların inşa edilmesi gerekiyor. Değişime ayak uydurmalıyız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
RİSKLİ BİNA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  4 kat vermiş biri zemin otapak geri kalan 3 kat otapark şart 3 kat yolun karşisına vermisin 8 kat bu adaletmi imar artişi istiyoruz kagıthane
  Cevapla
 • Görele 1 yıl önce Şikayet Et
  , ne zaman bu binalar yapılacak bu millet ne zaman bu korkudan kurtulacak kim Bunun sorumlusu Elbette ki millet değil yönetici kanun anayasa meclis Yeter artık ya bu milleti bu sıkıntıdan kurtaran ya
  Cevapla
 • memo 1 yıl önce Şikayet Et
  riskli binalar parasızlıktan yapılamıyor,2 kat imar verse hem mütahit hem mal sahibi kazanacak ve anında tüm binalar yenilenecek ne bekliyorsun,versene senin zararınmı var hatta daha çok vergi alacaksın illa depremmi yıksın.
  Cevapla