Kanal İstanbul için ‘Katkı Payı’ modeli

Bakan Arslan, büyük yatırımlarda kullanılmak üzere “katkı payı” modelini gündeme aldıklarını belirtti.

Kanal İstanbul için ‘Katkı Payı’ modeli
Kanal İstanbul için ‘Katkı Payı’ modeli
GİRİŞ 22.06.2017 08:59 GÜNCELLEME 22.06.2017 09:04
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi de dahil olmak üzere büyük yatırımlarda kullanılmak üzere “katkı payı” modelinin gündemde olduğunu belirterek, “Yatırımın bir kısmını devlet yapar, kalanını özel sektör öder ya da tamamlar. Tamamı özel sektörce finanse edilemiyorsa, bu model olabilir” dedi.

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre Arslan, özellikle geri dönüşü 20 yılı aşan ve bu nedenle finansman bulunamayan projelerde bu modelin uygulanabileceğini belirtirken, “Projenin geri dönüşü 50 yılı buluyorsa, kamu, bu sürenin 20 yıla düşecek kısmına katkı payı sağlar” diye konuştu.

Gazetecilerle iftarda buluşan Bakan Arslan, Kanal İstanbul ve geri dönüşü uzun yıllar alan demiryolu projelerinde “katkı payı” modelinin uygulanabileceğini belirtti. Arslan, geri dönüşü 20 yılı aşan yapişlet- devret projelerinde özel sektörün uzun süreli kredi bulmasının mümkün olmadığını belirterek, “Bir kısmını kamu yapıp, kalan kısmı da özel sektör yapar ya da öder” dedi.

Kanal İstanbul projesinde de yüksek rakamların söz konusu olacağına dikkat çeken Arslan, “Yapılabilirlik, işletme ve finans boyutuna bakıyoruz” diye konuştu.

“KAMU PAYI DEĞİŞEBİLİR”

Dünyada bir kısmını kamunun yaptığı modeller olduğunu kaydeden Arslan, “Geri dönüşü 40 yıl olan bir yatırımın finansman bulunması için 15-20 yıl olması gerekiyorsa, kamunun 20 yıla düşecek şekilde kalan kısmını karşılaması gerekiyor. Projenin geri dönüşü 50 yılsa, kamunun katkı payı daha fazla olmalı. Her projede bu pay farklı olur” dedi.

Bakan Arslan, “katkı payı” modelinin Kanal İstanbul projesinde kullanılabileceğini belirtti.

‘TOPLU TAŞIM AYI TERCİH ETSİNLER’

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki bakım çalışmalarını anlatan Arslan, vatandaşların diğer güzergâhlara yönelmesini ya da toplu taşımayı tercih etmesini önerdi. Arslan, köprüde 26 sene sonra böyle bir çalışma yapıldığını belirterek, “Okulların açılma ve tatilcilerin dönme döneminde sıkışıklık olmasın diye bu tarihleri seçtik. 40 santimlik asfaltı söküp 25 milimetrelik taş mastik asfalt dökeceğiz. Bunun yenilenmesi tek şeritte bir günde bitiyor. 6 şeritli yolda 3 günde bitecek. İnşaatlara ‘Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz’ diye tabela koyarlar. Biz de yolculardan özür diliyoruz” dedi.

‘TAŞIMA KAVGASI VAR’

Arslan, havayolu şirketlerinin taşımacılık yapması halinde, kendi yolcularını taşıma kavgaları yaşandığını belirtti.

BAKİYESİZE CEZA HER YOLDA VAR

Avrasya Tüneli’nden geçen sürücülere 16 bin TL’yi bulan cezalar kesilmesini de değerlendiren Arslan, sadece Avrasya’da değil, tüm yollarda HGS’de yeterli bakiye yokken geçiş yapılması halinde ciddi cezaların kesilebildiğine dikkat çekti. Diğer yollarda bakiyesiz geçişlerde atılan SMS’lerin 9 Haziran itibarıyla Avrasya Tüneli’nde de atılmaya başlandığını kaydeden Arslan, “Sürücüler 6 aydır bakiyesi olmadan geçtiyse o cezalar olmuştur” dedi. Arslan, birikmiş cezalara af gelmesinin kanun değişikliği gerektirdiğini ve Bakanlar Kurulu’nun karar verebileceğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • s.kahraman 1 yıl önce Şikayet Et
  Kurtuluş savaşın da nasıl mücadele edildi halk kenetlendikçe o şuurla hırsla kazan biz yaptıran biz olalım HALKIN KANALI OLMALI ne o ne bu HALK yapan yaptıran OLMALI ...
  Cevapla
 • amca 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kanalın inşaatına bi torba çimento da ben dökmek isterim sayın bakanım. bunun da yolu açılsın ve artık proje hızlandırılsın lütfen. Bi hareket bi telaş görmek istiyoruz biz.
  Cevapla
 • tarafsiz yorum 1 yıl önce Şikayet Et
  Halka açın, hisse alalım.. Keşke Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinide halka yaptırsaydınız...
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  işçiler memurlar da katkı payı istiyor. Şirketler için olmasın katkı payı
  Cevapla