GASKİ'de 22 köyü ilgilendiren çalışma

GASKİ Genel Müdürlüğü, Nizip’in çevre mahallelerinde (köylerinde) dere ıslah çalışmalarını devam ettiriyor.

GASKİ'de 22 köyü ilgilendiren çalışma
GASKİ'de 22 köyü ilgilendiren çalışma
GİRİŞ 03.07.2017 16:52 GÜNCELLEME 03.07.2017 16:52

Bu çerçevede; Salkım Mahallesi’nin atık sularını kapalı sisteme alınması ve  Samözü Deresi ıslah çalışmaları kapsamında 22 köyü ilgilendiren çalışmayı başlattı.  

Nizip ilçesi sınırlarında olan Samözü Deresi boyunca Şehitkamil ilçesine bağlı Atabek, Karahöyük, Bedirköy, Suboğazı, Kozluyazı, Karaburun, Tuğlu, Kalemeydanı, Tokdemir mahalleri ile yine Nizip ilçesine bağlı Boyluca, Fıstıklı, Adaklı, Salkım, Tatlıcak, Çanakçı, Kıratlı, Tuğlu, Kızılcakent, Akçakent, Mağracık, Çatak, Nahırtepe mahalleleri (köyden dönüşen 22 mahalle) kirli akan çayın temizlenmesini istemeleri üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri sonrasında çalışma başlattı.

Köylerden gelen yoğun şikayet üzerine başlatılan çalışmada Adaklı–Salkım yerleşim birimleri civarındaki Nizip Çayı kenarına dere üzerinde bir su alma yapısı yapıldı. 12 bin 317 mt Ø1600 koruge boru döşenerek pis sular kapalı sisteme alındı. Pis suların bu yerleşim birimlerinden uzaklaştırıldıktan sonra tekrar dereye deşarjını sağlanarak, özelliklke bu bölgelerde derenin temiz akması sağlandı.

Samözü Deresi’nden gelen atıksu 12 bin 405 mt. 1600 mm çapında hat  ile deplase edilmiş olup, Adaklı ve Salkım mahallelerindeki mağduriyet giderildi. Bugüne kadar bu proje için 13 milyon TL harcanmış olup, çalışmalar 2016 yılı içerisinde tamamlandı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Bu işin devamı niteliğinde ve taşkın kontrolünü de sağlayacak yeni iş kapsamında h=4,40 mt  yüksekliğinde  1200 mt uzunluğunda  dere kenarına betonarme set ve Salkım çıkışından Tatlıcak sulama bendine kadar 1200 metre Ø 1600 koruge borularla ayrıştırma hattı uzatılarak derenin Salkım ve Tatlıcak sulama bendi arasında da sadece kaynaklardan açığa çıkan suyun akmasını sağlanacak şekilde çalışmalar sürüyor” dedi.

Sönmezler, bu iş kapsamında 8 milyon TL harcanacağını ve yıl sonunda işi tamamlamayı planladıklarını söyledi. 

ETİKETLER
dere ıslahı
YAZDIR