'Mega projeler en sağlam yer'

Bakan Arslan ''Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, Avrasya ve Marmaray Tünelleri muhtemel depremde en güvenli yerlerden'' dedi.

'Mega projeler en sağlam yer'
'Mega projeler en sağlam yer'
GİRİŞ 18.08.2017 15:38 GÜNCELLEME 18.08.2017 15:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ''Bu felaketten önemli dersler aldık. Depremin değil, kalitesiz yapıların, kalitesiz köprü ve tünellerin öldürdüğüne yazık ki ilk elden tanık olduk. Ülkemizin deprem kuşağında olması, depremle yaşamayı öğrenmemizi ve her an hazırlıklı olmamızı gerektiriyor. İşte bu nedenle inşa ettiğimiz her tüneli, her köprüyü, her yapıyı, deprem faktörünü ön planda tutarak yapıyoruz'' dedi.

Dev projelerin durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, şunları söyledi:

''Geçen yıl trafiğe açtığımız Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerimiz, yaklaşık 2 bin 500 yılda bir meydana gelebilecek çok büyük şiddetli bir depremde bile ayakta kalarak servis verebilecek şekilde yapıldı. 15 Temmuz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de, güncel şartnamelere göre sismik dayanıklılığa ulaştırılmış durumdadır. Marmara Denizi’nin altından geçen Avrasya ve Marmaray Tünelleri gibi dev projeler de, İstanbul’da yaşanabilecek muhtemel depremde en güvenli yerlerden biridir. Deprem yükleri, tsunami etkileri ve sıvılaşma düşünülerek en son uluslararası standartlara göre tasarımı ve imalatı yapılan Avrasya Tüneli’nin, iki adet sismik contayla inşası yapıldı. Marmaray Tüneli de, bugüne kadar dünyada inşa edilen en derin su altı tüneli niteliğini taşıyor. Depreme dayanıklılık bakımından son derece katı ölçütler gözetilerek tasarlandı. Marmaray, 7,5 büyüklüğündeki bir depremde sıfır güvenlik riski, minimum işlev yitirme, batırma birleşimlerinde de su sızdırmamazlığı hedefiyle inşa edildi. Tünele erken uyarı sistemi de kuruldu. Söz konusu sistem, tünel dışındaki trenlerin depremde ve deprem sonrasında tünele girmelerini engellemek, tüneldeki trenlerin de güvenli yere çekilmesini sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor.''

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
    kanal İstanbul ne oldu bu kanalda elektrik üretilmesi mümkün olmaz mı
    Cevapla