Erdoğan uyarmıştı! 100 kişilik heyet gönderdiler

TOKİ tarafından Rize'nin Ayder Yaylası çalışmaları kapsamında bölgeye gelen 100 kişilik teknik heyet incelemede bulundu.

Erdoğan uyarmıştı! 100 kişilik heyet gönderdiler
Erdoğan uyarmıştı! 100 kişilik heyet gönderdiler
GİRİŞ 14.10.2017 21:43 GÜNCELLEME 14.10.2017 21:43
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Heyette bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, 'Kimsenin telaşa kapılmasına gerek yok. Burada bizim medeniyetimize uygun bir tarz oluşturmanın peşindeyiz' dedi.

Yaylada inceleme yapan heyet üyeleri, vatandaşların sorularını yanıtladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Ayder Yaylası'nın doğal sit alanı olduğunu söyledi. Yapılacak çalışmanın çok geç kalınmış bir çalışma olduğunu belirten Tekinsoy, "Turizm destinasyonuna dönüşmüş olmasına rağmen, buranın bir halen planının olmaması kabul edilir değil." dedi.

Hürriyet'in haberine göre Tekinsoy şunları kaydetti: "Bütün çalışmalarımızda olduğu gibi katılımcı bir yaklaşım söz konusu olacak. Burayı görünce insanın içi burkuluyor. Tamamında da maalesef bir perişanlık söz konusu."

'BURALAR DÜNYANIN EN GÜZEL ORTAMLARI, FAKAT BAKIMSIZ, PLANSIZ VE SAHİPSİZ DURUMDA'

Buralarda da planlama yapacaklarını anlatan Tekinsoy, "Buralar dünyanın en güzel ortamları fakat bakımsız, plansız ve sahipsiz durumda. Bugün buralara devlet sahip çıkıyor. Kimsenin telaşa kapılmasına gerek yok. Burada bizim medeniyetimize uygun bir tarz oluşturmanın peşindeyiz. Modern mimari yansıması söz konusu olmayacak. Kendi medeniyetimizin eseri sayılabilecek bir proje çalışması gerçekleştirilecek." diye konuştu.

TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu ise "Arama Konferansı" adı altında çalışma yaptıklarını söyledi. Ellerinde bir proje olmadığını ifade eden Konyalıoğlu, "Olsa zaten vatandaşlarımızla paylaşırız. Konferansla, bu projeyi önümüze gelecek bilgilerle, belgelerle ve vatandaşlarla istişare ederek, nasıl bir proje yapmamız gerektiği arayışı amaçlanıyor" dedi. Konyalıoğlu, projenin her aşamasında hak sahiplerinin sürecin içerisinde olacağını belirterek, "Hak sahiplerinin yönlendirmesi ve talepleri doğrultusunda bu süreç geliştirilecek. Bundan herkes emin olsun." diye konuştu.

'ERDOĞAN VE BAŞBAKANLIK'IN TALİMATI, TOKİ'NİN ÖNDERLİĞİNDE..'

Projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlıkın talimatları ile TOKİ önderliğinde beş bakanlığın da içinde bulunduğu çalışma olduğunu vurgulayan Konyalıoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Buradan vatandaşları sürmek, uzaklaştırmak ve kamulaştırmak gibi bir amacımız yok ve olamaz.  Amacımız bu yöreyi tanımak, görmeyen insanlara tanıtmak. Basında yer veriliyor, 'TOKİ Ayder Yaylası'na müdahale edecek, Ayder Yaylası'na girecek'. Burada katlı TOKİ konutları zaten düşünülemez. Buraya öyle bir şey yapılması mümkün değil. Öyle bir şey de düşünülmüyor. Burada vatandaşların görüşleri ve ve fikirleri doğrultusunda bir proje tasarlanacak. Ona göre hayata geçireceğiz."

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • feyza 1 yıl önce Şikayet Et
  toki oraya bi girerse bir daha çıkaramazsınız,ağaç tepelerine bile ev yapar
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  medeniyetimize uygun yapılacakmış medeniyetimize uygun olanı halk zaten yapmış aklınız başınızda mı rahat bırakın milleti yahu bakın bir ak partili olarak söylüyorum bürokrasiyi azaltın millet iş yapamıyor iş yapacak mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğünde uygulama yönetmeliğini kendi yorumunu katmadan uygulayan memur yok millet belge alamıyor milletin işini kolaylaştırın diğer işlerden elinizi çekin milleti rahat bırakın yoksa sandıkta halk rahat bıraktırmasını da bilir
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Cevrevi gecinenlerin gazıyla hareket edilirse avrupanin 3 agaclı yerlerine turist akinı olurken biz aydere bön bön bakarız. Kackarın tepesine kadar teleferik yapilmalı.doğanın turşusu kurulmaz doğa görülür.
  Cevapla
 • @li 1 yıl önce Şikayet Et
  hak sahibi denen kimdir. yayla burası herkesin malı.
  Cevapla
 • aslına bakarsan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu işlere bakan sorumlu.mrmur efendiler zamanında niye bakmamış buralara önce onlara soruşturma açarak bu işe başlayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle