'Herkese ruhsat verilmesin' çağrısı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, her başvurana inşaat ruhsatı verilmemesi gerektiğini belirterek, “Önümüze gelene ruhsat vermememiz gerekiyor. (İnşaatı) yapacak kişinin mali yeterliliği var mı, teknik yeterliliği var mı? Bunlara bakılmalı. ” dedi.

'Herkese ruhsat verilmesin' çağrısı
'Herkese ruhsat verilmesin' çağrısı
GİRİŞ 20.02.2018 14:36 GÜNCELLEME 20.02.2018 14:36
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

nşaat sektörünün 2017’de Türkiye’nin büyümesine önemli katkılar sağladığını aktaran Kurum, “Bu yıl sonu için yüzde 6-7 büyüme öngörülüyor. İnşaat sektörünün de buraya katkısının geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde 20 civarında olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

BİNA SAYISI YÜZDE 16 ARTTI

TÜİK verilerine göre 2017’de 155 bin bina ruhsatı, 1 milyon 323 bin daire ruhsatı, 270 milyon metrekare de alan ruhsatı alındığını anımsatan Kurum, “Bu rakamları kıyasladığınızda bir önceki yılda bina sayısı 133 binmiş, yüzde 16 artmış 2017’de. Daire sayısı bir milyon ruhsat alınmış geçen sene, bu da yaklaşık yüzde 33 artmış. Şimdi burada bir yanlışlık var. Tabii ki inşaat sektörü lokomotif sektör, bu tartışılacak bir konu değil ama bizim bir şekilde bunu düzenleme altına almamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

"DÜZENLEMEMİZ GEREKİYOR"

Çiftçi ürün ekerken nereye ne ekeceği türün ne olacağının kendisine belirtildiğini anlatan Kurum, “Bizim açıkçası kota ya da düzenleme, bunun adı ne olursa olsun bunu düzenlememiz gerekiyor. Bu sefer iyiyle kötüyü ayırt edemiyoruz.” dedi.

Kurum şu örneği verdi:

“Örneğin bir bölgede kentsel dönüşüm süreci başlattık. O bölgede 30 tane ruhsatı aynı anda verdiğiniz zaman 30 bin konut veya bağımsız bölüm üretiyorsunuz. Halbuki talep belki orada 15 bin, 10 bin…Bir yıl sonra bir daha veriyorsunuz, yine talep 10 binde kalıyor. Ruhsatınız artmış, sayınız artmış, üretiminiz artmış bu sefer siz ne yapacaksınız üreticiler olarak? Fedakarlık yapmak zorunda kalacaksınız. Neden yapacaksınız, fiyattan yapacaksınız, faizden yapacaksınız… Dolayısıyla süreci olumsuz etkiliyor. Bizim buna bir düzenleme getirmemiz gerekiyor.”

Gayrimenkulle ilgili derneklerin de bu konuda birleşerek tek ses olma gayreti sergilediğini anlatan Kurum, düzenlemenin Türk konut piyasası için önemine dikkati çekti.

Kurum, belediyelerin ruhsat verirken sayıları göz ardı etmemesi gerektiğini ifade ederek, “Önümüze gelene ruhsat vermememiz gerekiyor. (İnşaatı) yapacak kişinin mali yeterliliği var mı, teknik yeterliliği var mı? Bunlara bakılmalı. Yeterliliği olmayanlara da vermemek gerekiyor. Çünkü bu sefer iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EMLAK
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
    Bilgisi ve yeterliliği olması önemli değil, adamın parası var ya, yeterli, Peki doktor diploması ile doktorluk yapıyor, eczacı,öğretmen,mimar, kimyager, bilgisayar mühendisi, vb. branşlar okudukları lisans diplomalarına göre mesleklerini yapıyorlar, ama İnşaatı herkes yapabilir, Zavallı Türkiye'min garip uyğulamaları...
    Cevapla