Türkiye'nin en büyüğü buraya yapılacak

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan son proje değişikliğiyle Central Park'a dönüşecek.

Türkiye'nin en büyüğü buraya yapılacak
Türkiye'nin en büyüğü buraya yapılacak
GİRİŞ 27.02.2018 12:04 GÜNCELLEME 27.02.2018 12:04
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Merkez Melikgazi ilçesi Esenyurt Mahallesinde bulunan 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezinin bulunduğu fabrika sahasındaki 2 milyon metrekarelik boş alanının Central Park olması kararlaştırıldı. Proje kısa sürede start alacak. Daha önce yapılan projede Kocasinan ilçesindeki 12’nci Hava Ana Ulaştırma Üssü’nün bulunduğu alana taşınması söz konusu olan fabrikanın da yerinde kalacağı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde, mega proje olarak tanımladığı 2’nci Hava İkmal Şehir Parkı projesinin bu yaz başlayacağını belirterek,"Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli ve bu işle ilgili gelen arkadaşlarımızın da mutabakatıyla yeni bir proje yapılacak. O projede boş gözüken alanda 2 milyon metrekarelik yemyeşil bir park çıkacak. Üzerinde herhangi bir yapı olmayacak. Kayseri, içerisinde yürüyüş yollarının olduğu, keyifli mekanların bulunduğu bir park alanına kavuşmuş olacak. Büyükşehir başkanımız da bir an önce projeye başlayacak. Bu proje üzerinde sözleşmeler yapılacak. Sonra da bu yaz ortasında inşaata başlarız diye ümit ediyoruz. İşlerimizi hızlandırırsak orada bu iş gerçekleşecek" dedi.

 

 

Bakan Özhaseki, yeni proje ile fabrika binasının Melikgazi ilçesinden, Kocasinan ilçesindeki 12’nci Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nın bulunduğu alana taşınmasından vazgeçildiğini söyledi. 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin toplam alanının 3 milyon 400 bin metrekare olduğunu belirten Bakan Özhaseki, bunun 2 milyon 66 bin metrekaresinin boş alan, yaklaşık 500 bin metrekaresin lojman, geri kalan alanda ise fabrikanın bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının yerine ne yapılacağı belli oldu!

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PARKI

Bu projeyle amaçlarının, çevresiyle bütünleşmiş bir kent parkını hayata geçirmek olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Türkiye’nin en büyük parkı olacak Hava İkmal Şehir Parkı’nda 160 metre yüksekliğinde seyir kulesi olacak. Bu kulenin, Kayseri’nin simgesi olmasını istiyoruz. Kayseri’nin en yüksek binası olacak. Bir yarışma ile seyir kulesi projesi ortaya çıkacak. Bu kule, üniversitenin karşısında olacak ve altında gençlik merkezi bulunacak. Ayrıca Şehir Parkı’nda dünya mutfaklarından restoranlar düşünüyoruz. Elbette Kayseri mutfağı da olacak. Bir kompleks halinde, nikah ve düğün salonu düşünüyoruz. Burada sergiler için gösteri sanatları merkezi bulunacak. Parkın çevresinde 5 bin 600 metre tartan pistten yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Ayrıca burada tarihi geçmişine uygun şekilde havacılık merkezi olacak. Yamaç paraşütü eğitim alanı, paraşüt kursları, yelkenkanat, planör, radyo kontrollü uçak alanları gibi birimler bulunacak. Tarihi hatırası olan hangarların birini ise, havacılık müzesi yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yeni bir proje de helikopter taksi durağı. Kayseri, helikopter kullanımı için uygun coğrafi konuma sahip. Dünyanın en önemli şehirlerinde bu hizmet bulunuyor.”

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının yerine ne yapılacağı belli oldu!

ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA KURULMUŞTU

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savunma ve harp sanayi konusundaki son teknolojiyi temsil eden havacılık sanayinin kurulması için Cumhuriyetin ilanından sonra direktif verdi. Çalışmaların sonucunda, Türk Tayyare Cemiyeti ile Alman uçak üreticisi Junkers Flugzeugwerke A.G. arasında 15 Ağustos 1925 tarihinde yapılan anlaşma gereğince, Türkiyede uçak ve motorlarını imal etmek amacıyla Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAS) kuruldu. Fabrika, 6 Ekim 1926da Kayseri’de açıldı. 10 yılda 5 farklı tipte, toplam 134 uçak üretildi. Ayrıca 1937-1947 yılları arasında 24 tip uçak fasbatı ve 14 tip motor revizyonu gerçekleştirildi. 1950 yılından itibaren Tayyare Fabrikası’nın ismi Hava ikmal Merkezi olarak değiştirildi.

YORUMLAR 21
 • isa çeçen 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu şunu gösteriyor.Bu CHP güya Atatürkün kurmuş olduğu parti ama yinede ona ihanet eden parti konumunda.Atamız nuri demirağa uçağın yapılması için talimatı veriyor da inönü ise kapattırılması dışa bağımlı olmanın ezikliğinde
  Cevapla
 • izmir-dobracı 1 yıl önce Şikayet Et
  yüzbin kişiyi gezdirip azdıracağınıza bin kişiye iş verin daha iyi
  Cevapla
 • izmir hakkı kul 1 yıl önce Şikayet Et
  central park değilde huzur park olsa kütüphane-cami-diyanetten fetva makamında hocalar canlı görev yapsa camide öğle-ikindi ve yatsıdan sonra 1 saat erkek kadın herkese sohbet verilse marifetullah-muhabbetullah dersi verilse olmazmı
  Cevapla
 • izmir-çankaya 1 yıl önce Şikayet Et
  ilk uçak fabrikasını kurduk ancak üretim yapmadan geliştirmeden ne anlamı var amerika zamanında ürettirmemiş biz verelim demiş yazılım her şeyini almış elinde bizi oynatmış almanya erbakana traktör üretme biz sana senin üreteceğin fiyatın yarısına verelim dedi traktör bozulunca sadece teker tertibatını traktör fiyatına sattılar yarı fiyatına aldığımız traktör 10 katı fiyatına gelince kandırıldığımız anladık
  Cevapla
 • Türkçe Öğretmeni 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim stadyumlara arena denilmesine müsaade edilmedi çok doğru bir karardı. Şimdi böyle bir projenin Central Park olarak tanıtılması ne tür bir saçmalık? Merkez Parkı denilse sönük kalır en iyisi Central diyelim popülerleştirelim düşüncesi mi hakim anlayamadım doğrusu...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle