Ev alacaklar dikkat! Bakanlık uyardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alırken ya da kiralarken binanın Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Ev alacaklar dikkat! Bakanlık uyardı
Ev alacaklar dikkat! Bakanlık uyardı
GİRİŞ 13.03.2018 12:25 GÜNCELLEME 13.03.2018 12:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalara 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cezai yaptırımlar uygulamaya başlayacağı belirtildi. Bu tarihten sonra, Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir binanın alım, satım ve kiraya verilmesinde sorunlarla karşılaşılabileceği kaydedildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk imzasıyla yayımlanan "Merkezi Isıtma Sistemlerinin Ve Isı Ölçüm Ekipmanlarının Verimlilik Potansiyelleri" adlı kitapçıkta Enerji Kimlik Belgesi’nin sorgulanması tavsiye edildi.

 

Szutest Uygunluk Değerlendirme A.Ş Enerji Departman Koordinatörü Seda Ferah, “Cezai yaptırımlar için son tarih daha önce 1 Mayıs 2017 olarak belirlenmişti. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu tarih 1 Ocak 2020’ ye ertelendi" dedi.

Ferah, Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi almalarının halen yasal bir zorunluluk olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın resmi web sitesinde açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayımlanan kitapçıkta; ev satın alırken veya kiralarken, binanın yalıtımlı, pencerelerin ve doğramalarının enerji verimli, ısıtma için kullanılan kazan ve boruların yalıtımlı, binanın dış duvar iç yüzeyinde bakteri, küf, mantar gibi lekelerin olup olmadığını, binanın ısıtma, soğutma giderleri ile Enerji Kimlik Belgesi’ni sorgulamaları tavsiye ediliyor.

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Enerji Kimlik Belgesi’nin ne olduğuna açıklık getiren SZUTEST Enerji Departmanı Koordinatörü Seda Ferah, şöyle konuştu: “Kısa adı EKB olan Enerji Kimlik Belgesi, binalarda bulunan enerji türlerinin etkin ve verimli kullanılmasını kapsayan, gereğinden fazla enerji kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen, bununla birlikte çevreye zarar verecek faktörleri engellemek için yapılan danışmanlık ve denetim sonucunda verilen belge türüdür. Binalarda enerji kullanımı ve enerji tüketim sınıfı belirlenerek binaya bir Enerji Kimlik Belgesi (EKB) verilir. Enerji Kimlik Belgesindeki amaç, enerjiyi verimli kullanan ve yenilebilir enerji tercih eden yapılar ile enerji verimliliği faaliyetinden bulunmayan binaların arasındaki farkı oluşturup bu yapıların değerinin belirlenmesidir."
SZUTEST Enerji Departmanı Koordinatörü Seda Ferah, yasal süre dolmadan bina sahiplerinin Enerji Kimlik Belgesi için başvuru yapması gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • gülümser... 1 yıl önce Şikayet Et
  sürekli vatandaşa yüklen...sürekli yüklen...ne olacak bunun sonu...Allah aşkına sizlere defalarca yazdım...2019 seçimlerini riske atacak yaklaşımlardan uzak durun diye...fakat anlayan yok...yahu kardeşim bu yapılanlardan sayın cumhurbaşkanımızın haberi varmı...cimere-bimere yazalım arkadaşlar...
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  siteminde haklısın kardeşim.Vatandaşı gücendiren hizmet adı altında ekstra paralar dahledilmesi..Biz çok zengin bir toplum değiliz ki milyonlarca işsize sahip bir ülkeyiz sanayimiz belli vs.hazinemiz maaşaAllah dolup taşıyor o halde halen halka fatura etmek haksızlık olmuyor mu?
  Cevapla
 • Aziz 1 yıl önce Şikayet Et
  Şehirlerde ısınmak için odun ,kömür kullanmak yasak.doğalgaz kullanmak zorunlu ama doğalgazda kdv yüzde 18 lüks tüketim birazda bunlarla ilgilenseniz artık ...
  Cevapla
 • selaminin emmisi 1 yıl önce Şikayet Et
  enerji kimlik belgeleri usulüne uygun düzenlenmiyor ki. belge olsa ne yazar
  Cevapla
 • firtina riza 1 yıl önce Şikayet Et
  tamam anladik para lazim yine...bunun icin takla atmaniza gerek yok...isteyin biz veririz...
  Cevapla