Resmen yürürlüğe girdi! Vatandaş daha az ödeyecek

Emlak sektöründeki alım satım komisyonlarına yüzde 4 sınırı getirilirken, kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

Resmen yürürlüğe girdi! Vatandaş daha az ödeyecek
Resmen yürürlüğe girdi! Vatandaş daha az ödeyecek
GİRİŞ 05.06.2018 10:40 GÜNCELLEME 05.06.2018 10:40
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönetmelikle taşınmazla ilgili danışmanlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlar belirlendi. 

 

Buna göre, taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi. 

Yetki belgesi başvurusu, belge verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak. İşletmenin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde ticaret il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilecek.

Emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.

İşletmenin verdiği aracılık hizmeti sonucunda alıcı-satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında sözleşme düzenlenecek. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4'ünden fazla olamayacak. 

Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

3 aylık geçiş dönemi

İşletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Düzenlemenin bu hükmü için 3 aylık geçiş dönemi öngörüldü.

ESKİDEN NASILDI?

Bu düzenlemeden önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyor. Buna bir de KDV ilave ediliyordu. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyordu. Yeni düzenlemeyle hizmet bedelleri ciddi oranda düştü. Vatandaş ev alırken, satarken, ya da ev kiralarken daha uygun bedel ödeyecek. Emlak danışmaları ise kurumsal firmaların kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  ben bayramdan sonra emlak ofisi açacağım ama ofisim tapu da 21 m2 simdi ben bu nedenden dolayı is yerimi açamayacak miyim ? yoksa yürürlüğe girip uygulanması zamanı var mi daha ?
  Cevapla
 • garip 8 ay önce Şikayet Et
  internet denen bir şey var ilanı koyuyorum kiracı geliyor tutuyor. Neden emlakçıya gideyim ki
  Cevapla
 • Birisi 8 ay önce Şikayet Et
  İş olsun diye yapılmış. Alım, satımlarda aracılık ödemesi faturalandırılmıyor ki. Velev ki faturalandırıldı, yasanın belirlediği kadar miktar faturalandırılır, komisyoncu yine istediği miktarı alır.
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  yönetmelik hazırlıyorsunuz peki daha önce üçret karşılığı verilen vatandaşın kurs görerek emlekçılar odası ve halk eğetim merkezleri araçılığı ile almış olduğu emlek danışmanlığı belgeleri ne olacak vatandaş illa ki hakkını mahkemede mi arayacak yönetmelik düzenlenirken neden devletin daha önce verdiği belgeler göz önünde bulundurulmaz
  Cevapla
 • Asil TÜRK 8 ay önce Şikayet Et
  %4 ne ya soygun resmen .. 300 bin tl lik bi ev alınca 12 bin tl emlakçıya para vermek soygun değilde nedir. adam ne etti bi fotoğraf çekti gezdirdi 12bin tl mi karşılığı? hükümet bazı şeylere hiç el atmasa daha iyi olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle