Bir il daha hızlı trene kavuşuyor

Konya ile Karaman arasındaki hızlı tren hattında çalışmalarda sona yaklaşıldı. Karaman'ı, Konya üzerinden mevcut hızlı tren ağına bağlayacak hattın işletmeye alınmasıyla iki şehir arasındaki yolculuk süresi 40 dakikaya düşecek.

Bir il daha hızlı trene kavuşuyor
Bir il daha hızlı trene kavuşuyor
GİRİŞ 07.06.2018 12:11 GÜNCELLEME 07.06.2018 12:11
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolu işletmeye açıldı. Halen bin 870 kilometre yüksek hızlı demiryolunun inşası ise sürüyor.

Öte yandan hem yük hem de yolcu taşımak üzere hızlı demiryolu çalışmaları devam ediyor. Halen bin 454 kilometre hızlı demiryolunun inşasında sürdürülüyor.

İnşası devam eden hızlı demiryolu projeleri kapsamında İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan, 102 kilometrelik Konya-Karaman arasındaki demiryolu saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirildi.

İki şehir arası seyahat süresi 40 dakika

Altyapı ve üstyapı işleri tamamlanan projenin elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaları devam ediyor. Bedeli 55 milyon 490 bin euro olan proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek.

Hedef yılda 1,9 milyon yolcu

Çalışmaları devam eden hatta yılda 1,9 milyon yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor. Karaman-Yenice hattının işletmeye alınmasıyla Mersin Limanı ile Konya, Ankara arasında daha kısa ve hızlı bir ulaşım koridoru oluşturulacak.

Yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının da yapılacağı Konya-Karaman hattının 2018 yılı içinde işletmeye alınması planlanıyor.

Güneydoğu'ya kadar uzanacak

Hattın devreye alınmasıyla, İstanbul’a kadar mevcut demiryolu ağına göre daha kısa mesafe ve daha hızlı bir demiryolu sistemi ile entegrasyon sağlanacak. Ulaşım kolaylığı, bölgenin her alanda gelişmesine de katkı sağlayacak.

Konya-Karaman hızlı demiryolu hattı; devamındaki Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice Hızlı Demiryolu ile güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu projelerine entegre edilecek.

Konya-Karaman hattında hizmet verecek tren, Konya'nın Kaşınhanı Yeni Mahallesi ve Çumra ilçesi ile Karaman'ın Demiryurt köyündeki istasyonlarda yolcu indirip bindirecek.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • milli 11 ay önce Şikayet Et
  sivasınki yılan hikayesine döndü..önce sivası bitirinde yapılanlar harap olmasın çürümeye başladı dura dura her yan pas
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Bu hizmet bi Karadeniz’e gidemiyor nedense?
  Cevapla
 • ekirpitci 11 ay önce Şikayet Et
  Doğa şartları gereği Karadenize bu hizmetin gitmesi zor ama imkansız değil. Karadenizliler de bu imkandan faydalanmalı. Zira Karadenizlilerin bu ülkeye katma değeri diğer bölge insanında daha az değil, belki de daha fazla.
  Cevapla
 • hayirli olsun 11 ay önce Şikayet Et
  Emeği gecenlere teşekkürler.Konya -karaman arasi 100veya 110 km gibi bir mesafe 40 dk çok ,daha hizli olmali bence, birde bu yatirimlar neden kisa zamanda bitmiyor .3 hava alanini cok hizli yapiyorlar. Kaybedecek zaman yok gerekirse calisan sayisi 10 katina cikmali projeler hizli bir sekilde bitirilmeli.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Bu hizmetleri kullanıyorum ve çök seviyorum ancak üstünde gidenlerin de bizim olması lazım gec kaldık ondan sonra dolar niye firliyor
  Cevapla
 • Metin 11 ay önce Şikayet Et
  Konya Karaman arası zaten kırk elli dakika neresi hızlı bunun tabi olur olmadık yerde durursa olacağı o
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle