'İmar Barışı'na en ilginç başvuru!

Batman'da yaşayan Mehmet Tilki (69), tarihi Hasankeyf ilçesinde bulunan ve Helenistik döneme ait olduğu belirtilen mağarasının iskanı için imar barışı başvurusu yaptı.

GİRİŞ 09.07.2018 15:46 GÜNCELLEME 09.07.2018 17:28
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Tilki, "Mağaramda televizyon ve buzdolabı var. Mutfak eşyalarım elektrikle çalışıyor. Doğup, büyüdüğüm mağaramın, diğer kaçak yapılar gibi kayıt altına alınmasını istiyorum. Kışın sıcak, yazın da serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem" dedi.

Tarihi Hasankeyf ilçesindeki 150 yıllık olduğu değerlendirilen mağarada yaşayan, 8 çocuk sahibi Mehmet Tilki, mağaranın kayıt altına alınıp, iskan verilmesi için e-devlet üzerinden imar barışı başvurusu yaptı.

 

 

Helenistik döneme ait olduğunu belirttiği mağaranın, dedesinden kendisine kaldığını anlatan Tilki, elektrik ve su bağlattığını söyledi. Mağarasına yapı kayıt belgesi alabilmek imar barışından yararlanmak istediğini dile getiren Tilki, mağaranın, dedesinin olduğuna dair Osmanlı döneminden kalma belgeler olduğunu kaydetti.

Mehmet Tilki, "Ailemin bir bölümü Adana'da yaşıyor. Ben ise buradaki mağaramda kalıyorum. Yazın çok serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem. Ilısu Barajı, Hasankeyf'in eski yerleşim biriminin bir bölümünü sular altına bırakacak. Mağaram, baraj suları dışında kalıyor. Bu nedenle konut alanı olarak kullandığım mağaramın, kayıt altına alınmasını istiyorum. Mağaramın su ve elektrik aboneliği de var" dedi.

MAĞARASINDA TELEVİZYON VE BUZDOLABI VAR

Hasankeyf eski yerleşim bölgesindeki Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan mağarasına, gözü gibi baktığını belirten Mehmet Tilki, "Mağaramda televizyon ve buzdolabı da var. Mutfak eşyalarım elektrikle çalışıyor. Akşamları mağaramda keyifle televizyonumu izliyorum.

Kışın sıcak, yazın da serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem. Çünkü burada mutluyum. Doğup, büyüdüğüm mağaramın da diğer kaçak yapılar gibi kayıt altına alınmasını istiyorum. İmar barışından faydalanmak için yapı kayıt belgesi e-devlet üzerinden başvurdum. Umarım, bu talebim yerine getirilir. Çünkü gözüm gibi baktığım mağaramdan kopmak istemiyorum. Halen konut olarak kullandığım mağaranın da diğer yapılar statüsünde değerlendirilmesi gerek" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • cahit57 7 ay önce Şikayet Et
  adam haklı
  Cevapla
 • ZEYNO 7 ay önce Şikayet Et
  Hasankeyf yıkılırken de keşke sesiniz çıksa. hani orası da tarihi eser ya..
  Cevapla
 • Sedat Yakup 7 ay önce Şikayet Et
  Tilki Gibi Adam )):
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet arazisine cökenlerin Allah belasini versin!!!!!!!!!!!!!Yetim hakki haram olsun!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • ucan anka 7 ay önce Şikayet Et
  adami rahat biraksinlar ya dogup buyudugu yerde allah allah baskan bu adam eziyet edeni af etmez vallah
  Cevapla
 • işçi 7 ay önce Şikayet Et
  Adam artan konut fiyatlarından tedirgin 500 bin liraya ev olur mu hiç alabiliyorsanız evin parasını ölene kadar öde bitmez oğluna kalır buda toruna kalır ev çatlar dökülür ne böyle fiyat insana ayıplı mal hile dolu satarsınız böyle işte bende köyde babanın arsasına ev yaparım iyi olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle