Kira artış bedeli belli oldu

20 milyon kiracı için zam dönemi yaklaştı. Peki zam miktarı neye göre belirlenmeli?

Kira artış bedeli belli oldu
Kira artış bedeli belli oldu
GİRİŞ 10.07.2018 09:53 GÜNCELLEME 10.07.2018 09:56
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. Ancak bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1 Temmuz 2012’de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda.

SADECE ÜFE'YE BAKILIYOR

 

 

Taraflar anlaşsa da zam bu sınırı aşamaz. Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde konut için kira artışının, İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. ÜFE, her ay açıklanan enflasyonla karıştırılmamalı. En çok yanlış bu konuda yapılıyor. ‘ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak’ diyene aldırmayın.

12 AYLIK ORTALAMA OLMALI

ÜFE’ye bakarken aylık değil, 12 aylık ortalama oranına bakılacak. Haziran enflasyonuyla Temmuz’da ev kiralarına yapılacak zam oranı da ortaya çıktı. Buna göre; sözleşmesi bu ay bitecek olanlar yüzde 23.74’le yenileyecek. 1000 liralık kira 1237 lira olacak. Yıllıkta maliyet 2844 lira artacak. Bu tavan fiyat. Anlaşmaya göre bunun altında da Borçlar Kanunu’ndaki kira artış maddesinin uygulanması kira artışı belirlenebilir.

ETİKETLER
EMLAK
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ç.kaleli 7 ay önce Şikayet Et
  bu oranı belirleyenin allah bin belasını versin çok merak ediyorum bu oranda kim maaş zammı alıyor. 237 lira nedir allah aşkına vicdan bitmiş bu ülkede her şey bitmiş rezalet
  Cevapla
 • Aciz 7 ay önce Şikayet Et
  12 yıldır kiracıyım ve Allah bilir ölene kadar da kiracı olmaya devam etme ihtimalim yüksek. Neden mi ev alamıyorum, faiz yüzünden.( Krediyle alabilirsin diye fetva verenler ahirette ne yapacaklar onu düşünsünler) Çevreme bakıyorum artık faizin girmediği ev, ocak neredeyse kalmadı. Benim ev alma olasılığım da kalmadı. Ne diyeyim, Müslümanları bu duruma mahkum edenleri Allah'a havale ediyorum.
  Cevapla
 • bağcılar 7 ay önce Şikayet Et
  her ev sahibine 100 tl ten fazla artış haramdır bunu ev sahibi olarak söylüyorum 3 dairem var ve fazlasını yapsam ne olacak allah aç gözlü mal sahiplerinden tüm kiracı arkadaşları korusun.Ben çok çekdim kiradan 100 tl lik artış yaparken bile rızasını alıyorum kiracımın tüm ev sahipleri elini vicdanına koyup zammını öyle yapsınlar ülkemizde asgari ücretle calışan milyonlar var unutmayın allah insanlardan korktuğu için mal mülk para vermez sadece sınavdan geçersiniz ona göre adımınızı atın derim saygılar.
  Cevapla
 • ç.kaleli 7 ay önce Şikayet Et
  allah senden razı olsun eğer yazdığını uyguluyorsan
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Ben bir memur olarak maaşım % 10 artsın ama kiram % 23 artsın. Adalet mi bu Allah aşkına. Tamam Reis için devletimiz için desteğimizi eksik etmiyoruz ama bu haksızlıklara da bir son verilmesi gerekiyor. Sırf faize bulaşmak istemediğimiz için ev sahibi de olamıyoruz.
  Cevapla
 • MURAT 7 ay önce Şikayet Et
  aynen kardeşim valla senin benim gibi düşünen çok ben şahsım adına son bir kez daha oy verdim.eğer bu sıkıntılar bu dönem giderilmez ise sola oy vermesem bile oy kullanmaya gitmeyeceğim.Tek ümidimiz yeni sistem ve Erdoğan...
  Cevapla
 • MEHMET AKDOĞAN 7 ay önce Şikayet Et
  Hangi patron işçisine memuruna yılda %23 zam yapıyor ki ev sahiplerine böyle bir hak veriliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle