Yeni bakandan millet bahçeleri için talimat

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanlarıyla buluştu. Yoğunluk artışı olmadan dönüşüm yapılması ve millet bahçeleri ana gündem oldu.

Yeni bakandan millet bahçeleri için talimat
Yeni bakandan millet bahçeleri için talimat
GİRİŞ 20.07.2018 06:40 GÜNCELLEME 20.07.2018 06:41
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum göreve başlar başlamaz inşaat, gayrimenkul ve şehircilik adına çözüm bekleyen sorunları masaya yatırdı. Geçtiğimiz günlerde gayrimenkul derneklerinin başkanlarıyla bir araya gelen Bakan Kurum’un gündeminde bu defa İstanbul vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ilçe belediye başkanları ve bürokratların bir araya geldiği toplantıda ana gündem kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri projeleri oldu. Esenler, Gaziosmanpaşa, Üsküdar ve Küçükçekmece ilçelerinden yapılan dönüşüm çalışmaları masaya yatırıldı.

ESENLER VE VALİDEBAĞ

Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı millet bahçeleri de bu toplantıda değerlendirildi. Bakan Kurum ilk önce Atatürk Havalimanı arsasına yapılacak millet bahçesi projesi için çalışmaların başlamasını istedi. Öte yandan Esenler’de 2.5 milyon metrekarelik askeri alan ile Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun millet bahçesi haline getirilmesine karar verildi ve çalışmalar başladı. İstanbul’da Başakşehir, Pendik, Maslak, Ataköy, Yeşilköy, Esenler ve Üsküdar’da millet bahçeleri planlanıyor. Ayrıca ülke genelinde 15 ilde eski stadyumlar da millet bahçesine dönüşecek.

 

 

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi alan Murat Kurum, yoğunluk artışı olmadan dönüşüm yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Kentsel dönüşümde vatandaşın rızası olması gerektiğine dikkat çeken Kurum, yerinde dönüşüm yapılacağını iletti. Bakan Kurum İller Bankası, TOKİ VE KİPTAŞ gibi kurumların da sürece dahil olacağını ve gerektiğinde devreye gireceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde kentsel dönüşümü hızlandıracak düzenlemelerin de devreye girmesi bekleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım kayabaşı bölgesindede toki yapılanmasından dolayı yer değişiklikleri oldu yeni verilen arsalarda imar var ancak yapmaya izin yok imarlı arsa statüsünde vergiler alınıyor senelerdir böyle neden bu sorunlar çözülmüyor haksızlık yapılıyor bölge halkına lütfen bu sorunları ele alın senelerdir köylü ve arsa sahipleri mağdur
  Cevapla
 • AHMED 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım kooperatifler kanununu gözden geçirin binlerce mağdur var. İnsanların kanını emen ahtapotlara fırsat vermeyin
  Cevapla
 • ... 8 ay önce Şikayet Et
  Uygulamadan önce sistemi düzelt sayın bakan. O uygulamayı yapan mimar mühendis ve bilimum çalışanların yüzde 95 inin özel sektörde olduğunu adın gibi biliyorsun. Önce onların haklarını gözet sonra da de ki kardeşim ben sizin haklarınızı teslim ettim sizde adam gibi kanuna nizama uygun insan sağlığını düşünür şekilde hareket edeceksiniz. Bunları yapmadan istediğin her şey havada kalacak.
  Cevapla
 • gölge 8 ay önce Şikayet Et
  Bakan Bey SELAMETKÖY MAĞDURLARI nın sorununu ne yapacaksınız... 40 yıllık mağduriyet var burada. Kanal Projesi merkezinde olan ve çözüm bekleyen bir hukuksuzluk var. Emlak Konutta başkanlık yaptığınız dönemde bu konu size geldi.Buyrun top sizde.Çözün bu haksızlığı...
  Cevapla
 • ilyas 8 ay önce Şikayet Et
  Aksaray 68 buralarıda ihmal etmeyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle