Üçüncü köprünün iki yıllık geliri dudak uçuklattı

Dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü ünvanına sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete açıldığından bu yana iki yıllık sürede yaklaşık olarak 5,4 milyar liralık gelir sağladı.

Üçüncü köprünün iki yıllık geliri dudak uçuklattı
Üçüncü köprünün iki yıllık geliri dudak uçuklattı
GİRİŞ 20.07.2018 15:27 GÜNCELLEME 20.07.2018 15:29
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 22 Haziran tarihli İstanbul Ataşehir mitinginde yaptığı açıklamada 26 Ağustos 2016 açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden 69 milyon araç geçtiğini duyurmuştu. Buradan hareketle yapılan hesaplamalar sonucu Türkiye’ye ticaret yolları rotasında büyük avantaj sağlayan, geçtiği güzargah ile stratejik bir proje olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldığı tarihten bu yana geçen iki yılda getirdiği gelir ile dudak uçuklattı. 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş asma köprüsü konumunda bulunan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete açıldığı Ağustos 2016’dan beri yaklaşık 5 milyar 395 milyon 250 bin TL kazandırdığı tahmin ediliyor.

Köprü araç geçişlerinde ücretlendirmeler 6 kategoride yapılıyor. Geçişte en düşük ücreti 9,15 lira ile motosikletler, en yüksek ücreti 102 lira ile dingil sayısı 6 veya daha fazla olan kamyon treyler vb. araçlar ödüyor.

 

İSTANBUL TRAFİĞİNE OLUMLU ETKİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü sadece sağladığı gelirin yanında İstanbul trafiğine bir rahatlama getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerine göre 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçen günlük ortalama araç sayısında, 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 12'lik azalma olduğu tespit edildi. Ağır tonajlı araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmasıyla 2017 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen toplam araç sayısında bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 12 azalma görüldü.

Rakamlarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Dünya'nın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü: 322 metre

Dünya'nın en geniş asma köprüsü: 59 metre

Üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü: 1.408 metre

83 bin 72 metrekarlik ana açıklık tabliye alanı ile 10 standart futbol sahasına eşdeğer 900 tonluk tek bir tabliye segment ağırlığıyla 4 adet yolcu uçağı ağırlığına eşdeğer

Köprüyü taşıyacak sistemler olan eğik askı halatları, ana kablo ve askı halatlarında kullanılan çelik teller uç uca eklense 124 bin 382 kilometre uzunluğa erişebilir. Bu uzunluk dünyanın etrafını 3 kez dolanmaya eşdeğer.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
üçüncü köprü
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • doğrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  şu yorumlara bakıyorumda,sanki devlet cebinden para veripte yapmış gibi konuşuyorlar.aklı evveller hala ayamadınız.yap işlet le yapılan bu köprüler bu ülkeye katma değer sağlıyor.çok cahilsiniz.marmaray yokken bu köprü yokken inim inim imliyordunuz.size iyilik yaramaz.
  Cevapla
 • Ahmet Talip 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu normal ağır araçlar mecbur orayı kullanmak zorunda bırakıldı karadeniz tarafında şehir merkezine doğru eskiye göre her seferde gidiş gelir 80 km fazla yol katediyor kamyonlar, tırlar . buda nakliye masrafını arttırıyor. bu köprü gezici zihniyetli solcu tepkileri yüzünden çok kuzeye yapıldı yanlış konum seçilmek zorunda bırakıldı malesef. Tarabya (Sarıyer) - Yalıköy (Beykoz) civarlarına yapılsaydı çok daha iyi olurdu. genede geç sayılmaz 4. köprü bu lokasyona yapılır Başkanın ismi bu köprüye verilebilir.
  Cevapla
 • aynen 1 yıl önce Şikayet Et
  kopru yaparsin birdert yapmazsin bindert
  Cevapla
 • Devlet ve Millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne Kazanıyor ? Paralar nereye akıyor Yabancıların cebine olmasın ?
  Cevapla
 • Sem amca 1 yıl önce Şikayet Et
  Züğürtün çenesini yormayin,sanki paralar devletin cebine giriyor
  Cevapla
 • ananas 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem oyle gecit icin ucret alinmasin?
  Cevapla
 • ..... 1 yıl önce Şikayet Et
  Olmayan köprüyle de devletin cebine birşey girmiyo Ama bu sayede ilerde dwvletin olacak bir köprü var İstanbul trafiğinde rahatlama var Zamanı kısıtlı olan insanlar için bir fırsat var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle