Yeni kampanya başlatılıyor: Faizler düşecek

Gayrimenkul sektörünün 3 çatı derneği KONUTDER, İNDER ve GYODER, Emlak Konut GYO desteğiyle yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. Eylül ayında başlayacak kampanyada konut kredi faizinin yüzde 0.95’e kadar çekilmesi planlanıyor. Onlarca firma güç birliği yaparak konut pazarını hareketlendirecek.

Yeni kampanya başlatılıyor: Faizler düşecek
Yeni kampanya başlatılıyor: Faizler düşecek
GİRİŞ 11.08.2018 08:16 GÜNCELLEME 11.08.2018 10:17
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Grimenkul sektörü temsilcileri yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) güçbirliği yapmak için görüşmelere başladı. Yapılacak kampanyada en önemli hamle yüzde 2’yi aşan konut kredi faizinin düşmesi. Eylül ayında devreye girmesi planlanan kampanya ile 120 ay vadeli konut satışında faizin yüzde 0.95-0.98 bandına kadar çekilmesi hedefleniyor. Yüzde 20 olan peşinat oranın ise yüzde 5-10  bandına indirilmesi planlanıyor.

KAMU DESTEĞİ DE DEVREDE

Edinilen bilgilere göre KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş ile Genel Müdürü Hakan Gedikli’yi ziyaret etti. Ziyarete İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş’ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım da katıldı. Daha önce yapılan kampanyada sadece 3 dernek varken, bu defa kamunun da desteği alındı. Böylece kampanyanın etki alanı artacak. Sektörün değerlendirildiği görüşmede konut pazarını hareketlendirmek için ortak çalışma kararı çıktı. Sektör temsilcileri bu ay birkaç defa bir araya gelerek kampanyaya son şeklini verecek.

 

 

Gayrimenkul sektörünü temsil eden 3 çatı kuruluşu 15-Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında da bir kampanya yapmıştı. Kamu bankaları öncülüğünde faiz yüzde 0.98’e çekilince firmalar da yüzde 20 indirim açıklamıştı. Peşinat da yüzde 5’e çekilmişti. 100’den fazla firmanın katıldığı kampanya konut pazarında hareketlilik yarattı. Toplam 8 milyarlık bir satış hacmi oluşunca kampanya 30 Haziran’a uzatılmıştı. Düşük faiz fırsatı, yüzde 20 indirim kampanyası ile KDV ve tapu harçlarında 31 Ekim’e kadar sürecek indirimi kaçırmak istemeyen alıcı geçtiğimiz aylarda alıma geçti. TÜİK rakamlarına göre haziranda bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışı yüzde 22.4 arttı ve 119 bin 413 kişi ev sahibi oldu. Yeni kampanya ile bekle-gör durumundaki vatandaşın yeniden harekete geçirilmesi hedefleniyor.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Valla iyi olur düsmesi ben kredi çektim 1.10 la yapılandırma fırsatıda versınler arkadas
  Cevapla
 • Esra 7 ay önce Şikayet Et
  Keske simdi oyle olsa
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Kamu bankaları destek verebilecek mi?
  Cevapla
 • muhammed k 7 ay önce Şikayet Et
  0.75 aralığında olmalı. zaten millet para harcamıyor.herkes kar dan feragat etmak zorunda
  Cevapla
 • vatansever 7 ay önce Şikayet Et
  bir an önce faizler düşsün ev alacakların yüzü gülsün artık.
  Cevapla
 • Yılmaz Ergin 7 ay önce Şikayet Et
  İlk defa ev alacaklar için biraz daha düşük kredi olsun 0.80 gibi birde faizi düşürdüğü bu seferde ev fiyatları yükseliyor
  Cevapla
 • turan 7 ay önce Şikayet Et
  insallah tek temennimiz herkesin ev sahibi olmasi rabbim yardimcimiz olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle