Kartal'da çöken bina sonrası kritik çağrı

Kartal'da çöken binanın ardından civarındaki 8 binanın yıkım işlemleri sürerken Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen'den çok önemli bir çağrı geldi. Gürgen vatandaşlara oturdukları binalarının bodrum katlarını kontrol etmelerini önerdi.

Kartal'da çöken bina sonrası kritik çağrı
Kartal'da çöken bina sonrası kritik çağrı
GİRİŞ 14.02.2019 17:13 GÜNCELLEME 14.02.2019 17:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, binalarının riskli olduğunu düşünen vatandaşların özellikle içlerini, bodrum katları, hiç girilmeyen, kömürlük kısımlarını kontrol etmesi gerektiğini belirterek, "Taşıyıcı sistemler en fazla arızaları oralardan veriyor." dedi.

 

 

Gürgen, Kartal Orhantepe Mahallesi'ndeki irtibat bürosu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı'nın tehlike oluşturan kısımlarının yıkıldığını söyledi.

İLK TAŞINMALAR BAŞLADI

 

 

Bölgedeki 8 apartmanın daha yıkılacağını ifade eden Gürgen, şöyle konuştu:

"Dünden itibaren vatandaşlarımıza evlerinizi hemen taşıyabilirsiniz diye duyurularda da bulunduk. Şu anda 3 günlük bir süre içinde vatandaşların taşınmalarını bekliyoruz. Bugün Nuri Bey Apartmanı'nda ilk taşınmalar başladı. Profesyonel taşıyıcılarla bu süreç başlamış oldu. Ne kadar çabuk taşınırsa yıkılması gereken 8 binaya o kadar çabuk başlayacağız."

BODRUM VE KÖMÜRLÜKLERİ KONTROL EDİN

Gürgen, vatandaşların binalarını en iyi kendilerinin bildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Dışarıdan bakıldığında birçok bina tertemiz, pırıl pırıl gözükürken asıl binanın iç kısımlarını göremiyoruz. Bunu en iyi vatandaş biliyor. İnsanlar binalarının içlerini, özellikle bodrum katları, hiç girilmeyen, kömürlük kısımlarını kontrol etsinler. Çünkü taşıyıcı sistemler en fazla arızaları oralardan veriyor. Kolonların demirlerinin ortaya çıktığı, kolonların üzerinde büyük çatlakların oluşmaya başladığı, ezilmelerin hatta çürümelerin olduğu binalarla ilgili lisanslı kuruluşlara, belediyelerine müracaat ederek binalarının tespitlerini yaptırsınlar. Bir defa daha gözlemlesinler. Binalarında, kolonlarında, kirişlerinde yapısal hasarlar var mı, yok mu? Bunları gözlemlesinler. Onun üzerine tespitleri için lisanlı kuruluşlara müracaat ederek binalarının dönüşümlerini gerçekleştirsinler."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
inceleme
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • varda 11 ay önce Şikayet Et
  3 kattan fazla binaya izin vermeyin deprem bölgesi buralar.
  Cevapla
 • varda 11 ay önce Şikayet Et
  3 kat bina ruhsatı var ama 8 oluyor, ondan sonra çökermi çöker.
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Bordan öylebirşey yapıcan kimyasal bu hazır betona kariştırılacak kolon su alsada demiri etkilemiyecek demir mukamiyeti kırılmıyacak çünkü demirle beton ciplak buluşuyor öneri
  Cevapla
 • Hüseyin 11 ay önce Şikayet Et
  Emlak vergisini almayı bilen belediye ekipleri, periyodik olarak bina ölçümlerini yapmış olsa, şimdi bu gibi haberler olmayacaktı.
  Cevapla
 • ufuk 11 ay önce Şikayet Et
  Kartal Belediyesi CHP Kartalı yönetemiyor Türkiyeyi yönetmeye talip oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle