Yargıtay’dan ’çatı’ kararı

Son katta oturduğu binanın çatısını yaptıran yönetici, kat maliklerinden çatı ücreti için mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme; binanın çatısının yenilenmesi için tüm kat maliklerinin onayının olması gerektiğine hükmetti.

Yargıtay’dan ’çatı’ kararı
Yargıtay’dan ’çatı’ kararı
GİRİŞ 06.07.2019 11:13 GÜNCELLEME 06.07.2019 16:19
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Çatı katında ikamet eden bina yöneticisi, çatının yenilenmesi için bir şirketle anlaştı. Şirket, belirlenen süreç içerisinde çatıyı yeniledi. Kat maliklerinin çatı için üzerlerine düşen ücreti ödememesiyle şok yaşayan yönetici, çatı yapım bedelini ödemeyenler hakkında icra takibi başlattı. Davalı bina sakinleri, icra kararına itiraz etti. İkinci kez mahkemenin yolunu tutan bina yöneticisi, icra takibine yapılan itirazın kaldırılmasını talep etti.

 

 

Davacı yönetici, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20/1c maddesi gereğince çatı yapım bedelini ödemeleri gerektiği belirtilerek borçluların itirazlarının iptali ile takibin devamını istedi. Mahkeme, davanın reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz etti. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını onadı.

Geçen hafta açıklanan kararda, "Dava konusu taşınmazın mimari projesine göre ana taşınmazda çatının olmadığı belirlenmiştir. Somut olayda ise davacının kendi dairesini kapatacak şekilde yaptırdığı tespit edilmiştir. Çatı yapımı proje değişikliği gerektirmekte olup kat maliklerinin oy birliği ile alacağı kararla yapılabilir. Bu hususta kat maliklerinin oy birliğiyle almış olduğu bir karar bulunmamaktadır. Ana taşınmaza ait proje tüm kat maliklerinin muvafakatı ile değiştirilip belediyece onaylanmadıkça, projedeki biçimin korunması ve onarımın projesine ve tekniğine uygun olarak yapılması gerekir. Yasaya aykırı şekilde ve projesinde yer almayan biçimde yapılan çatının yapım giderinden bu duruma onay vermeyen davalı taraf sorumlu tutulamaz. Tüm bu nedenlerle mahkemece yazılı şekilde karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi." denildi.

 

 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
çatı katı
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Yani 3 ay önce Şikayet Et
  Sonuç olarak çatı katı alınmaz...
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 3 ay önce Şikayet Et
  yöneticiyim diye işine geleni yaptırıp faturayı da Millete kesecekti uyanık, düzenbaz. Sorsan "ortak alan ödemek zorundasınız" diyecek.
  Cevapla
 • kral 3 ay önce Şikayet Et
  binanın projesinde olmayan izinsiz çatıya belediye de ceza keser şimdi. Yönetici tam patlamış :)
  Cevapla
 • Ahmet Şahinalp 3 ay önce Şikayet Et
  Yorum yapanların birçoğu meseleyi yanlış anlamış! Yargıtay kararında özetle şöyle diyor: 1) Çatı tamir gerektirecek bir durumdaysa, binadaki bütün daireler tamirinden sorumludur! 2) üst katta oturan kafasına göre çatının projesini değiştirmiş ve kendisine manzaralı bir alan yapmış ise o zaman kendisi sorumludur. bu durumda bütün oturanların rızasını alınması gerekir Hem de oy birliği ile
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  çatıyı en üst kat yaptıracak ise; çatı altınıda en üst kattaki istediği gibi kullansın. Ama olmaz. çatıyıda yaptırmayalım. çatı altjnıda kaptırmayalım. girişteki oturan ne çatı görüyor nede asansör parası nede manzara ozaman yukarıdan aşağığa oranlanarak masraflara katılım belirlenmeli. yüksekte oturmanın ve manzaranın bedeli olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle