Erdoğan'dan tarihi açılış! İstanbul-İzmir arası artık 3,5 saat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu Ortak Açılış Töreni'nde konuştu. Türkiye’nin 10’uncu şehir hastanesi olan bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi bünyesinde 6 farklı branş hastanesi ile hizmet verecek. İstanbul-İzmir Otoyolu ise son etabının açılmasıyla iki şehir arasındaki yolculuğu 3,5 saate düşürecek.

GİRİŞ 04.08.2019 17:25 GÜNCELLEME 01.10.2019 16:41
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul - İzmir Otoyolu Ortak Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan 11 milyar dolara mal olan otoyolun ülke ekonomisine yakıt ve zaman katkısının 3.5 milyar dolar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu yol sayesinde turizm, sanayi hızlanacak. Bu otoyolu inşa eden 22 yıl 4 ay süreyle işletecek olan ortak girişim grubunun ödeyeceği tutar 6.3 milyar lira. Devletin kasasından bir şey çıkmıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

 

Türkiye'nin YİD projesini başlattığımızda her konu gibi bu işi de eleştirenler, kendilerince dalgasını geçenler oldu. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bunların işi bu. Nasıl yapıyorlar diyorlar, ben kasamdan çıkmadan yapıyorum. Bunun adı yap işlet devret. Anlamazsın Bay Kemal. Hastaneleri yönetemedin, SSK'yı batırdın. Savaş Ay'ın programını hatırlıyorsunuz değil mi? Ölülerimizi rehin aldılar bunun döneminde. 

TOPLAM 426 KİLOMETRE

Soma - Akhisar-Turgutlu sonrası İzmir Ankara'ya paralel devam edip İzmir çevreyolunda hedefine varıyor. İzmir Aydın ve İzmir Çeşme otoyoluna ulaşıyor. Nereden, nereye... Dağları kolay aşmadık. Ama biz Ferhat olduk Ferhat... Dağları deldik Şirin'e ulaştık.Toplamda 426 kilometrelik İstanbul-Bursa- İzmir Otoyolu'nun tamamını hizmete sunmuş oluyoruz. Biz eserlerimizle anılacağız. İstanbul ile İzmir arasındaki seyahati hızlı ve konforlu hale getirirken yolu da 100 km kısaltıyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de içinde yer aldığı Tekirdağ Çanakkale Balıkesir otoyolunu da birleştireceğiz. Güzergahtaki İstanbul Kocaeli Bursa Manisa ve İzmir aynı zamanda en önemli ihracat kapılarına da ev sahipliği yapıyor. 

MALİYETİ 11 MİLYAR DOLAR

 

Tekirdağ- Çanakkale- Balıkesir Otoyolu'nu bu otoyala bağlayacağız. Maliyeti 11 milyar dolar olan bu projenin ülkemize yıllık zaman katkısı 3.5 milyar dolar. Bu kazançlı, karlı bir proje. İnşa eden ve sözleşme tarihinden itibaren 22 yıl 4 ay süreyle işletecek ortaklığın devlete ödeyeceği olan 6,3 milyar lira. Bay Kemal işte bu işin maliyeti bu öğren...  Bu her bakımdan kazançlı ve karlı. Devletin kasasından bir şey çıkıyor mu? Hayır. Otoyolumuzun Balıkesir tarafındaki açılışını da bugün Binali Yıldırım kardeşimiz yapacak

BAYRAMLARIMIZI ACIYA DÖNDÜRMEYELİM

AK parti iktidarının alamet-i farikalarından biri de ulaşımdır. Yol, su medeniyettir. Suyunuz yoksa gayrimedenisiniz. Bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 764 km'yu ulaştırdık. Otoyol uzunluğunu bugün 2 bin 875 km'ye çıkardık. Yolların kuralları var, bu kurallara uyalım. Bayramlarımızı acıya döndürmeyelim.

Bayram boyunca trafik kurallarına uymalarını rica ediyorum. Bu hafta Kurban Bayramı'na giriyoruz. Allah göstermesin acele giden, ecele gider. Yollarda bastırıp... Gece yolculuğu buna çok dikkat edin. Sizi bekleyenlere kötü haber ulaştırmayın.  Trafik kazalarının azaltılması için önemli adımlar attık. Trafik kazalarında yüzde 12, yaralanmalı kazalarda yüzde 12 ve ölümlü kazalarda yüzde 30 azalma yaşandı. Varsın seyahat süresi uzasın. Her vilayette olduğu gibi Bursa'da da ulaştırma yatırımlarını sürdürüyoruz. Toplamda maliyeti 1,5 milyar lira olan 18 karayolunun yapımı devam ediyor. 2 yıla kadar bitiyoruz. Çünkü Bursa'ya bu yakışır. Bursa Bilecik hızlı treninin biraz geciktiğini biliyorum. Sıkıntıları çözüp Ankara Bursa, Bursa İstanbul arasını 2 saate düşürecek bu hattı sizlere sunacağız. 

1.355 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ KENDİ İÇİNDE 6 İHTİSAS HASTANESİNE SAHİP

Bugün Bursa'da hizmete açacağımız 1355 yataklı şehir hastanemiz Bursa'nın güzelliğine güzellik katmış. Kendi içinde 6 ihtisas hastanesi ve diğer birimleriyle yüksek standartlara sahip bir şaheser. Ülkemizdeki şehir hastanesi sayısını 10'a yatak sayısını da 13 bin 417'ye çıkarmış olduk.

10 HASTANENİN İNŞAATI SÜRÜYOR

10 hastanenin inşaatı sürüyor.  Bursa'ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir. Hizmet yarışında esamesi okunmayanların çarpıtma işine gelince en önde olmalarının takdirini milletime bırakıyorum.CHP Genel Başkanı'nın şehir hastanemize dil uzattığını görüyorum. Neymiş, şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Kendi cebimizden para vererek yaptırmıyoruz.Bu zatın şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Hastaneleri devlet kendisi inşa etmiyor.Yıl ay gün koyuyoruz. Bu kadar gün ay yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi yapacaksın. Buna yap-işlet-devret denir.  Bu hastaneler devlet bütçesiyle yapılmış olsaydı ihale rakamı yazıyor olacaktı. Devletin sağlık yatırımlarına ayırabildiği rakam belli. Bu kaynakta ancak klasik devlet hastanelerinin yapımına yeter. Dev projeler için alternatif finansman modelleri gerekiyor, biz bunu yaptık.

BURSA ŞEHİR HASTENESİNİN YATIRIM BEDELİ 2 MİLYAR 286 MİLYON TL

Hastanemizin kapalı alanı 475 bin metrekare, yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon TL. İşletme süresi 25 yıl. Bir röntgen için 7-8 ay sonraya gün vermiyorlar mıydı, artık öyle şeyler yok.

BİZ BİR ŞEY ÖDEMİYORUZ

İstanbul Havalimanı, dünyanın ilk üçünde. Biz yapmadık. Bu sistemle yaptık.
Katıldığımız pek çok uluslararası toplantıda siz bunu nasıl yaptınız, bu hastaneleri nasıl yaptırıyorsunuz? Bunu bize anlatın... Türkiye bunu anlattı anlatıyor. Türkiye en başarılı şekilde uygulayan ülkedir. Ne harcanan değil, bizim buradan aldığımız hizmet için ne ödediğimizdir. Biz bir şey ödemiyoruz. Hastanemizin kapalı alanı 475 bin metrekare, yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon lira. İşletme süresi 25 yıl. 25 yıl burayı işletecekler biz de belli bir bedeli alacağız. 

GEÇİŞ SÜRESİ 3,5 SAATE İNİYOR

Bugüne kadar projede bazı kesimler trafiğe açılmıştı, geçtiğimiz yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete açılmıştı. Önümüzdeki günlerde ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesimi hizmete açılıyor. 

1 yıl erken tamamlanan İstanbul-İzmir arasındaki toplam uzunluk 404 kilometre. Bunun 20 kilometresi bu proje kapsamı dışında, Bursa çevre yolu kapsamında yapılmıştı. İstanbul-İzmir arasındaki yaklaşık 515 kilometrelik mevcut devlet yolunu 404 kilometreye düşürecek olan bir otoyol projesi. Mevcut yol, bölünmüş yol çalışması programının ilk yıllarında, 2000'li yılların başında tamamlanarak hizmete alınmış olan bir projeydi.

İstanbul-İzmir arasındaki yol 8,5 saatte katedilebiliyordu. Yani ortalama trafiğin hızı 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. Yeni yapılan bu yol, 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu ile normal şartlar altında, uygun işletim şartlarında 3,5 saatte İstanbul'dan İzmir'e ulaşma imkanı olacak. Bu da yol kullanıcılarına önemli bir ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak ve bu güzergahta özellikle sanayi mamüllerinin, tarım ürünlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışına nakliyesinde de önemli imkan ve kolaylıklar sağlayacak.

BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

Proje için bugüne kadar (projeyi yapıp işletecek görevli şirket tarafından) 7 milyar dolar harcama yapıldı. 2,5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandı. Bugüne kadar burada çalışılan süre içinde şantiyede ortalama 5 bin kişi iş imkanı buldu. Proje tamamlandığında, yapım çalışmaları bittiğinde bu projenin bakım ve işletme hizmetlerinde bin kişiye yakın kişi istihdam edilecek.

2010 yılında başlanan projenin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, 2016'da hizmete alındı. Köprüyle İstanbul-İzmir arasındaki mesafe 78 kilometre yani 1,5 saat kısaldı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

Doğanköy mevkisinde 745 bin 365 metrekare alanda yapılan, bünyesindeki Genel, Kadın-Doğum Çocuk, Kalp Damar, Onkoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR), Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) olmak üzere 6 farklı hastanede toplam bin 355 yatak kapasitesi bulunan Bursa Şehir Hastanesi kapsamında 403 poliklinik, 49 ameliyathane, 217 yataklı çocuk ve yetişkin yoğun bakım ünitesi ile günlük 2 bin 110 acil hastaya müdahale edilebilecek. Toplamda 36 bin 200 hasta sirkülasyonu öngörülen kompleks bünyesinde yer alan FTR Hastanesi ise 200 yatak kapasitesi ile Türkiye'nin en büyüğü konumunda olacak.

Genel Hastanede 308, Kadın-Doğum Çocuk Hastanesinde 222, Kalp-Damar Hastanesinde 271, Onkoloji Hastanesinde 254, FTR Hastanesinde 200, YGAP Hastanesinde 100 yatak bulunuyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • night 2 ay önce Şikayet Et
  256 tl köprü dahil benim aracım izmir istanbul 250 tl yakıyor .. el insaf
  Cevapla
 • ihsan 2 ay önce Şikayet Et
  işte dev eser . işte muasır medeniyet işte ak parti işte erdoğan allah ondan raszı olsun başımızdan eksik etmesin. bu nanakör izmirlilere yapılmaz ama neyse
  Cevapla
 • Sitem 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanım ellerinize sağlık ALLAH razı olsun fakat fiyatlar çok uçuk bu işe bi el atarsanız dahada güzel olur saygılar
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Hizmetler elbetteki güzel, fakat fiyatlandırmalar anlamlı olmalı. şu an 198TL vererek İzmir'e 1 saat 20dk da gidebiliyorsunuz. 260TL+Yakıt ücreti ile bu yolu bireysel olarak pek fazla vatandaşın kullanacağını sanmıyorum. Otobüs firmaları için anlamlı olacaktır.
  Cevapla
 • Gurbetci 2 ay önce Şikayet Et
  Bugun otabani kullanmak nasip oldu bize cok guzel bi yol idi basta reisimin ve emegi gecen herkesten allah razi olsun sukurler olsunki cennet vatanima hizmet eden eşsiz bi liderimiz var rabbim ulkeme ve liderimize zeval vermisn pis oyunlardan korusun.hizmet dedinmi yapsa yapsa AKP yapar
  Cevapla
 • Haci 2 ay önce Şikayet Et
  Reis yapmadi özel sektör yapti parasini millet ödeyecek en ucuzu 290 tl cok pahali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle