Bin kişiden 16'sı aldı!

Türkiye'de yılın ilk altı ayında, nüfusa göre en fazla konut satışının yapıldığı şehir Yalova oldu. Yalova'da her 1000 kişiden 16'sı, yılın ilk yarısında konut satın alırken, ikinci sırada Antalya, üçüncü sırada ise Tekirdağ yer aldı. Konut satışının en düşük olduğu şehirler ise Hakkari, Ardahan ve Şırnak oldu.

Bin kişiden 16'sı aldı!
Bin kişiden 16'sı aldı!
GİRİŞ 15.08.2019 11:19 GÜNCELLEME 15.08.2019 17:52
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yılın ilk altı ayında, nüfusa göre en fazla konut satışının yapıldığı şehir Yalova oldu. Yalova’da her 1000 kişiden 16’sı, yılın ilk yarısında konut satın alırken, ikinci sırada Antalya, üçüncü sırada ise Tekirdağ yer aldı. Konut satışının en düşük olduğu şehirler ise Hakkari, Ardahan ve Şırnak olarak oldu.

 

Türkiye’deki gayrimenkul sektörü, bu yılın ilk yarısında geçen yıla yakın bir performans sergiledi. 2019 yılının ilk 6 ayında Türkiye genelinde satılan konut sayısı 500 binin üzerinde gerçekleşti.

TÜİK’in 2019 yılının ilk 6 ayına ilişkin konut satış istatistikleri ile en son yapılan nüfus istatistikleri temel alınarak yapılan araştırmada 2019 yılının ilk yarısı itibarıyla Türkiye çapında konut satış oranının en yüksek olduğu şehir Yalova oldu. Yılın ilk yarısında Yalova'da her 1000 kişiden 16’sı konut aldı. Listenin birinci sırasında yer alan Yalova’yı, binde 11 ile Antalya ve Tekirdağ takip etti. Araştırmada ilk 10’da yer alan diğer şehirler ise sırasıyla Bolu, Aydın, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir ve Mersin oldu.

 

Konut satış oranlarının en düşük olduğu şehirler ise ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer aldı. Nüfusa oranına göre; Türkiye’de konut talebinin en düşük olduğu şehir Hakkari oldu. Yılın ilk yarısında her 10 bin kişiden sadece 2’si Hakkari’de konut alırken, onu sırasıyla Ardahan ve Şırnak takip etti. Son 10’daki diğer şehirler ise Ağrı, Bitlis, Bayburt, Gümüşhane, Muş, Van ve Batman oldu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • Samet 6 ay önce Şikayet Et
  Oooo maşallah
  Cevapla
 • Reşat 6 ay önce Şikayet Et
  Yalovada kaç yerli aldı ev veya arsa bilgilendirirmisiniz
  Cevapla
 • BILAL BAS 6 ay önce Şikayet Et
  Tapu kadastroya git soylesinler burada haber var istatistik kurumu degil!
  Cevapla
 • konut ama hangisi 6 ay önce Şikayet Et
  0 konut satilari mi yoksa el degistirme mi ? insanlar birclqtindan dolayi eldeki konutlari satiyor. bu detaya dikkat. sifir konut satislari su an dipte.
  Cevapla
 • Ecdad 6 ay önce Şikayet Et
  Her sene kurbanlık satanlar zarar ettim der...seneye bir daha kurbanlık satışına çıkar...:) kâr ettim derse vergisi var tabii...dükkân sahibi 2-3 sene boyunca zarar ederse ne kadar ayakta durabilir? Ama kurban satanlar her sene zarar ediyor ne hikmetse :)
  Cevapla
 • yazık be yazık 6 ay önce Şikayet Et
  öğle deme onalr ne diyorsa odur algı oluşturmak harika bişi az önce arkdaş 29 tane koyun almıştım dedi sattım dedi yemin etti zararına sattım diye döktüğüm yedirdiğim yem öğle böylşe değil dedi ekonomi iyi diyosalr iyidir siz acınızda gebersenizde onlar ne diyorsa o ama ALLAH CC görüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle