Kanal İstanbul'un ÇED raporu açıklandı: İşte kanalın maliyeti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), Raporunu açıkladı. 45 kilometrelik kanalın 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajından geçecek. 7 yılda tamamlanacak olan Kanalın proje maliyeti 75 milyar TL olarak hesaplandı.

Kanal İstanbul'un ÇED raporu açıklandı: İşte kanalın maliyeti
Kanal İstanbul'un ÇED raporu açıklandı: İşte kanalın maliyeti
GİRİŞ 26.10.2019 16:27 GÜNCELLEME 01.11.2019 10:42
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Kanalın yapımı ile birlikte Küçükçekmece Gölü´nü Marmara Denizi´nden ayıran köprü durumundaki kara parçası yaklaşık bir kilometre açılacak.

 

Son zamanlarda yeniden gündeme gelen Kanal İstanbul projesi ile ilgili ÇED raporunun ilk aşaması kamuoyuna açıldı.

İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu 28 Kasım 2019 tarihinde yapılacak toplantıda ÇED raporunun değerlendirecek ve 10 içinde "Son Şekli Verilen ÇED Raporu" hazırlanacak. Üçüncü aşamada hazırlanan ÇED raporu Bakanlığa sunulacak. Bu aşamada rapora gelen eleştiriler doğrultusunda gerekli düzelmeler yapıldıktan sonra "Nihai ÇED Raporu" hazırlanacak. 

KANAL ISTANBUL’UN CEVRESEL ETKI DEGERLENDIRMESI (CED) RAPORU HAZIRLANDI. FOTOGRAF: ISTANBUL - DHA

KANAL İSTANBUL NEDEN GEREKLİ?
 
Kanal İstanbul projesinin gerekli olup olmadığı konusundaki tartışmalara da yanıt veren raporun ilgili bölümünde özetle şöyle deniyor: "Dünya´daki ekonomik faaliyetlerin her geçen yıl artması, İstanbul Boğazı´ndan geçen gemi sayısının da buna paralel olarak artmasına sebep olmuştur. Yılda ortalama 50 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı, en dar yeri 698 metre olan doğal bir su yolu olup, ticari gemiler Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında Boğaz´dan geçiş yapmaktadır. Ancak, Montrö Sözleşmesi´nin imzalandığı 1930´lu yıllarda Türk Boğazlarından yılda geçen gemi sayısı 3 bin mertebelerinde iken günümüzde gemi trafiğindeki artış, teknolojik gelişmeler sonucu gemi boyutlarının büyümesi ve özellikle, akaryakıt ve benzeri diğer tehlikeli/zehirli maddeleri taşıyan gemi (tanker) geçişlerinin artması, dünya mirası kent üzerinde büyük baskı ve tehdit oluşturmakta, İstanbul Boğazı´na alternatif bir geçiş güzergahının planlanmasını zorunlu hale getirmektedir. İstanbul Boğazı´nın günümüzde yaklaşık 50 bin mertebelerinde olan trafik yükünün dünya ve bölge ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında 2070'li yıllarda 86.000 mertebelerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.

 

İstanbul Boğazı´nın seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin sağlanması Türkiye için olduğu kadar Türk Boğazlarını kullanan tüm ülkeler için de büyük önem arz etmektedir. Planlanan proje ile İstanbul Boğazı´ndaki yaşam ve kültürel varlıkları tehdit eden gemi trafiğinin minimize edilerek, Boğaz´ın her iki girişinde yoğun trafiğe maruz kalan gemilere alternatif geçiş imkanının sağlanması hedeflenmektedir." 

ÇED Raporuna göre yaklaşık Marmara Denizi´nden Karadeniz´e uzanacak yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul projesi için yapılacak kazı çalışmaları 4 yıl sürecek. Yapılan hesaplamaya göre kazılardan 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp toprak çıkartılacak. Yaklaşık 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı içinden geçecek olan Kanal´ın kara kazıları yaklaşık 24,5 kilometre olacak.

İnşaat aşamasında yaklaşık 10 bin kişinin çalışacağı tahmin edilen Kanalın genişliği 275 metre ve derinliği yaklaşık 21 metre olacak. Proje kapsamında; kanal içerisinde acil bağlanma alanları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar, liman, lojistik merkez, yat limanı, kanal içerisinde ihtiyaç duyulan noktalarda karşıdan karşıya ulaşımı deniz yolu ile sağlayacak kıyı yapıları, tahkimat ve dolgu alanları vb. kıyı tesisleri yapılacak.
 
Raporda yer alan projeye göre Küçükçekmece Gölü´nü Marmara Denizi´nden ayıran kara parçası da yaklaşık bir kilometre açılacak.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 66
 • Tufan 3 ay önce Şikayet Et
  3-5 yılda kendini amorti edip kara geçer. Süveyşin yıllık 5-6 milyar dolar geliri olduğu tahmin ediliyor. 15 milyar dolar harcasan da çok karlı bir iş. Şuanda yıllık 150-200 milyon dolar getirisi var ki boğazın trilyonlarca dolar değerli olduğunu hesap ederseniz bu alınan para hiçbirşey değil. Kaz gelicek yerden tavuk esirgenmez.
  Cevapla
 • Cengo 3 ay önce Şikayet Et
  Biterbitmez boğazları kapatın.Kanaldan da geçenden para alın.Bedava işi bitti artık..
  Cevapla
 • murat 3 ay önce Şikayet Et
  şimdiye kadar bitmeliydi neden bu kadar beklendi bilmiyoruz inşaalah en yakın zamanda başlayıp biter düşman dört gözle boğazlardan saldıracak adamlar beleşe alıştılar bakalım sonu nasıl olacak
  Cevapla
 • Sezer 3 ay önce Şikayet Et
  Yapılması gereken bir proje milyar dolarlık harcamaların yanında 75 milyar TL hiç bir şey
  Cevapla
 • Hatirlatim dedim 3 ay önce Şikayet Et
  Yaklaşık 13 14 milyar dolar ediyor 75 milyar tl
  Cevapla
 • kelem 3 ay önce Şikayet Et
  Bu projenin gerçekleşmesi durumun İstanbul depreme karşı daha hassas duruma gelebilir. Keşke bu yönden de bir araştırma yapılsa.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle