Dünyayı kıskandıran projenin inşası başlıyor

Tüm dünyaya parmak ısırtacak Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan İstanbul'daki üçüncü havalimanının inşasına yarın başlanıyor.

Dünyayı kıskandıran projenin inşası başlıyor
Dünyayı kıskandıran projenin inşası başlıyor
GİRİŞ 06.06.2014 04:30 GÜNCELLEME 06.06.2014 10:09
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Havalimanının temeli yarın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından atılacak. Dünyanın en büyük havalimanı olacak projenin maliyeti 10 milyar 247 milyon euro olarak açıklandı. Yaklaşık 79 milyon metrekarelik alana kurulacak havalimanının 2018'de tamamlanması hedefleniyor.

Çalışmaları yerinde görmek için gittiğimiz tören alanında, konuştuğumuz işçiler, askerler ve mühendisler, "Türkiye'nin en büyük yatırımlarından biri olan inşaatın hazırlıklarında yer almaktan mutluyuz. Bu anı ölümsüzleştirmek için resimler çekiyoruz. Bu bizim şansımız" diyerek mutluluklarını dile getirdi.

İSMİNİ BAŞBAKAN AÇIKLAYACAK

Havalimanının isminin Başbakan Erdoğan tarafından yarın yapılacak törende açıklanması bekleniyor. İnşaat çalışmalarının 24 saat esasına göre yapılacağı yeni havalimanının ismi şimdilik İstanbul Grand Airport (Büyük Havaalanı) olarak geçiyor.

Ancak edinilen bilgilere göre havalimanına verilecek ismin Türkiye tarihinin önemli pilotu olarak yer alan Vecihi Hürkuş veya Mevlana olacağı belirtiliyor. 

ATATÜRK HAVALİMA'NI KAPATILACAK

Öte yandan üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte 2021 yılında Atatürk Havalimanı'nın kapatılması da planlanıyor.

150 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Havalimanı inşaatı sona erdiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Mapa konsorsiyumunun kazandığı ihalenin ardından bölgede çalışmalar büyük bir hızla yürütüldü. Havalimanı arazisi içerisinde kalan tapulu arazilerin kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Projenin hayata geçmesiyle Türkiye, Avrupa'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri olacak. Başta istihdam olmak üzere yaratacağı önemli ekonomik katkının yanı sıra birçok boyutu ile değer yaratacak bu proje Türkiye'nin gözesi olacak. 

İLKLERİN PROJESİ  

Yatırım kapsamında 25 bin araç kapasiteli otopark, Avrupa'nın en büyük havalimanı otoparkı olma özelliğine de sahip olacaktır. Bununla birlikte, geliştirilecek havalimanı şehri kapsamında oteller, hastaneler, ibadethaneler ve diğer karma yapılar yer alacak.

Havalimanına ulaşım, eş zamanlı projelerle sorun olmaktan çıkarılacak. Bölgeye ulaşım, metro hatları ve duble yollarla kolaylaşacak. 2018'e kadar projeyle birlikte tamamlanacak olan metro bağlantısı, Kuzey Marmara Otoyolu ve hızlı tren projeleri ile birlikte havalimanına ulaşım kolaylaşacak. Bu dev proje aynı zamanda İstanbul'un 'Global hava köprüsü' olacak.

150 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

150 bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan havalimanının ilk etabı 2016'da tamamlanacak. Proje, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, metro hatları, Yüksek Hızlı Trenlerle entegre olacak. 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • erdal 4 yıl önce Şikayet Et
  bu esere de cumhuriyet tarihinin gordugu en basarili buyuk hukumet adami recep tayip erdogan in adini verelim diyecem amma . olmaz cunku erdogani kiskanan binlerce siyasi kisi var yarin oburgun erdogan siyaseti birakinca o beceriksizler kendi yapacaklari proje olmadigindan bitmis havalimaninin adini hemen degistirirler oyle bi isim konmali ki bu chp zihniyeti degistiremesin f.s. mehmedimiz var yavuzumuz da oldu simdi bu havalimanina OSMAN BEY . olmadi SULEYMAN SAH yada SULTAN SULEYMAN... SULTAN ABDULAZIZ HAN gibi bisey koyalim ki zulum 1453 de basladi diyen chp masasi marjinaller olup bitsin
  Cevapla
 • CELAL BAGCI 4 yıl önce Şikayet Et
  EVLİYA ÇELEBİ HAVAALANI . evliya çelebi havaalanı olsun bence süper olur ismi ile muamma olur
  Cevapla
 • CELAL BAGCI 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu isim yakışmazmı ? . evliya çelebi havaalanı (isimle muamma)
  Cevapla
 • İsmail Yetim 4 yıl önce Şikayet Et
  "Mevlana" olsun. çünkü doğunun da batının da gözdesi olacak. "Mevlana" olsun. çünkü doğunun da batının da gözdesi olacak
  Cevapla
 • çaykaralı 4 yıl önce Şikayet Et
  YA ALLAH BİSMİLLAH. türkiyem için hayırlı olsun yolun açık olsun türkıye .bu imkanları sağlayan herkese ALLAH onlardanda razı olsun AMİN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle