İngiliz ekonomisi için en büyük risk!

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, konut sektörünün İngiliz ekonomisi için en büyük riski oluşturduğunu söyledi.

İngiliz ekonomisi için en büyük risk!
İngiliz ekonomisi için en büyük risk!
GİRİŞ 03.07.2014 14:10 GÜNCELLEME 03.07.2014 14:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış


İngiliz yayın kuruluşu BBC Radio 5'e yaptığı açıklamada Cunliffe, "Konut fiyatlarının insanların gelir artışından daha hızlı artması belirgin bir tehdit. Bu ekonomide borcun büyük oranda artışına yol açıyor" dedi.

Cunliffe, "Birkaç ay önce İngiliz ekonomisi için en büyük riskin konut sektörü olduğunu düşündüm. Bu risk konut fiyatlarının kendisi ile alakalı değil. Asıl risk konut fiyatlarının insanların gelir artışından hızlı bir şekilde artıyor olması" ifadesini kullandı.

Dün konut sektörü kuruluşu Nationwide'ın yaptığı açıklamaya göre İngiltere'de konut fiyatları 2007'deki zirve seviyesinin üzerine çıkmış durumda. İngiltere'de 2007 yılından beri ilk kez bu yıl ülkede ortalama bir evin fiyatı 188 bin 903 sterlin, Londra'da ortalama bir evin fiyatı ise 400 bin sterlin seviyesinin üzerine çıktı.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, konut fiyatlarındaki yükselişin ekonomik istikrar için risk oluşturduğunu belirterek, "Konut kredisi hacminde tahammül sınırımızın sonuna geldik" demiş ve konut satın alabilme gücünün daha iyi ölçülmesi için bir takım ek tedbirler getirme kararı almıştı.

Geçen ay Uluslararası Para Fonu da İngiliz Merkez Bankası'nın özellikle hane halkı borcu ve emlak piyasasını kontrol altına almak için hazır olması gerektiği, parasal genişleme azaltılmadan önce faiz oranlarını artırması gerektiğini ifade etmişti.

YORUMLAR 1
  • nevzat bekir 4 yıl önce Şikayet Et
    Sizin gibi bir ülkenin gelir düzeyi BBC gibi bir tv ile ülkeleri karıştırdığı sürece. sizlerin pekde arkanıza bakmanıza gerek yok sanırım. zehirli kelimeleriniz bütün dünyanın başına zaten BBC ile iletiliyor. nerde bir çamur haber varsa hep burdan doğuyor nedense. Ne diyelim En İyisini Allah Celle Celaluhü Bilir. Bizler sadece Dua ederiz. Yarabbi Bizim Gibi Ülkeleri bitirmeye çalışan bu inkarcı toplulukları Ramazan Ayı Hürmetine Helak etmesende Ülkelerinde Ateşler Yak Depremler Gönder Sellerle Boğuşsunlar. Yanardağlarını Yeniden Faalyete Geçir. İçecek Su bulamasınlar Yediklerinden Zehirlensinler. Sana Dönmeyi Kabul Etmeyen Bu Kullarını Zalimler Topluluğuyla Haşr Et. Cezalarını Kıyamet Gününe bırakma. Yoksa bunlar bizlere Çok Zulm Yapacaklar Ya ErhamerRahimin Amin Amin Amin İnşaAllah.
    Cevapla