"Konutta 'lüks aldatmacasına' kanmayın" uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, "Konutta 'lüks aldatmacasına' kanmayın" uyarı yaptı.

"Konutta 'lüks aldatmacasına' kanmayın" uyarısı
"Konutta 'lüks aldatmacasına' kanmayın" uyarısı
GİRİŞ 05.04.2015 11:19 GÜNCELLEME 05.04.2015 11:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hatice Kolçak, sadece 3-5 bin liralık maliyet farkıyla mutfağa konulan ankastre ürünleri ve tavandaki led aydınlatma gerekçe gösterilerek bazı konutların, lüks adı altında 100 bin liraya varan fiyat farkı ile tüketiciye satıldığını belirterek, "Rüzgar analizi ve akıllı ev gibi birçok özellik yakın zamanda standart haline gelecek noktaya ulaşmışken, ankastre mutfak ve tavandaki 3-5 led aydınlatmaya lüks demek tüketiciyi aldatmaktır, haksız kazanç sağlamaktır" dedi.

Kolçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konutta lüks kavramının eskiye kıyasla tamamen değiştiğini belirterek, artık inşaat sektörü için ankastre mutfak, banyo ve vitrifiye ürünleri, duşa kabin, küvet, asansör, sığınak, ısı yalıtımı, parke, kalorifer, kombi, kapalı otopark gibi uygulamaların konutun olmazsa olmazı haline geldiğini söyledi.

Konutlardaki bu uygulamaların 10 yıl önce lüks olarak pazarlanabildiğini dile getiren Kolçak, şu anda lüks kavramının çok farklı noktaya geldiğini anlattı. Bu unsurların standart hale geldiğini ve neredeyse her inşaatta bulunduğunu vurgulayan Kolçak, şöyle konuştu:

"Bugün yapılan konutlarda, led sertifikası ile kendi enerjisini üreten, rüzgar analizleri yapılmış, güvenlik sistemi ve akıllı ev özelliği ile öne çıkan, elektrikler kesildiğinde jeneratörlerin otomatik devreye girdiği, sadece ısı değil aynı zamanda ses ve su yalıtımı olan en önemlisi satış sonrası karşılaşılacak problemlerde inşaatı yapan firmanın devreye girip, bunları çözdüğü binalara lüks deniliyor. Rüzgar analizi ve akıllı ev gibi birçok özellik yakın zamanda standart haline gelecek noktaya ulaşmışken, ankastre mutfak ve tavandaki 3-5 led aydınlatmaya lüks demek tüketiciyi aldatmaktır, haksız kazanç sağlamaktır."

Her inşaatta standart haline gelen ankastre mutfak ve led aydınlatma uygulaması yapılan konutların, bazı Anadolu şehirlerinde müteahhitler tarafından "lüks" kavramıyla fahiş fiyatlara satıldığını ileri süren Kolçak, bu konuda derneğe yoğun şikayet geldiğini ifade etti. Tüketicilerin konut alımında daha özenli hareket etmesini isteyen Kolçak, şunları kaydetti:

"Anadolunun birçok kentinde site içi bile olmayan 3-4 katlı apartman daireleri lüks adıyla satılıyor. Müteahhitler tarafından sadece 3-5 bin liralık maliyet farkıyla mutfağa konulan ankastre ürünleri ve tavandaki led aydınlatma gerekçe gösterilerek konutlar, lüks adı altında 100 bin liraya varan fiyat farkı ile tüketiciye satılıyor. Son yıllarda markalı konut projelerinin artması, projeler arası güçlü rekabet, müteahhidin tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik donatılar ile çözüm üretmesi ve inşaat şirketlerinin gerçekten konut pazarlaması konusunda bilinçlenmesi ile 10 yıl önce yapılan konut ile şimdilerde yapılanlar arasında ciddi değişimler söz konusu. Dünyada çok önemli ödüller alan yerel konut projelerimiz varken halen 'ankastre mutfak var' denilerek fahiş rakamlarla müteahhidin tüketiciye satış yapmaya çalışması haksız kazanç ve tüketiciyi kandırmaktır."

Kolçak, müteahhitlerin, Tüketici Yasasına göre teslim ettikleri konutların ayıplarına karşı beş yıl boyunca sorumlu olduklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EMLAK TÜSODER
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Asıl fiyatı emlakcılar şişiriyor.bi ev baktım 3 tane ilan var.3 emlakcıda farklı fiyat yazmış.en ucuz yazan içlerinde en insaflı olanıdır heralde
  Cevapla
 • muhendıs 3 yıl önce Şikayet Et
  ilave ozellık dedıklerının malıyetı 1-2 bın lıradan fazla değil.akıllı ev dıye buna karsılık evın fıyatını 100-200 bın tl artırıyorlar.
  Cevapla
 • efe 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim bildigim yillik kira bedeli capi 12 o binanin veya daierenin degeridir Türkiyede zaten degerinin cok üstünde satiliyor binalar.
  Cevapla
 • olcay çelik 3 yıl önce Şikayet Et
  bundan 15 sene kadar önce öyle idi ama şimdi 12 değil 20 ile 25 le çarp
  Cevapla
 • bilmediğin belli ettin 3 yıl önce Şikayet Et
  12 yıl ne kafamı buluyon yok 5 yıl ya yazıyon bari az araştır..
  Cevapla