Bu ilçelerde evi olanlar yaşadı! Fiyatlar uçacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Maltepe, Beşiktaş, Ataşehir ve Büyükçekmece'nin bazı mahallelerinde kentsel dönüşümün önünü açan imar planları onayladı.

Bu ilçelerde evi olanlar yaşadı! Fiyatlar uçacak
Bu ilçelerde evi olanlar yaşadı! Fiyatlar uçacak
GİRİŞ 16.12.2016 11:17 GÜNCELLEME 16.12.2016 11:17

Kentsel dönüşümün başlayacağı mahallelerden bir tanesi de tapu sorunlarının yıllardır çözülemediği Maltepe'nin Gülsuyu-Gülensu mahalleleri oldu.

'Gülsuyu-Gülensu 1/5 bin ölçekli Yerinde Dönüşüm Nazım İmar Planı' İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi. Uzun zamandır üzerinde çalışılan üst ölçekli planın ardından, ilçe belediyesi tarafından daha detaylı olan 1/bin ölçekli plan hazırlanacak ve mahallede kentsel dönüşüm başlayacak.

“40 YILLIK ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK" 

İBB Meclisi'nde alınan kararın ardından yazılı açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Plan herkese hayırlı olsun. İnşallah Türkiye'de bir ilke imza atarak oluşturduğumuz planlarımıza göre, halkımızı yeni sıcak yuvalarına kavuşturacağız" dedi. Halka verdiği sözü tuttuğu için mutlu olduğunu ifade eden Başkan Ali Kılıç, “Maltepelilere, 'Sizin imzanız olmayan hiçbir projenin altında benim de imzam olmayacak' demiştim. Dediğimi de yaptım. Halk toplantılarıyla oluşturduğumuz planı Büyükşehir meclisimizden nihayet geçirdik. Kimsenin yerinden edilmeyerek, emeğin ranta kurban edilmediği ve ilk kez uygulanan yerinde dönüşüm modelimiz onay aldı. 40 yıllık çözümsüzlüğü, güven ve sevgiyle çözüme kavuşturduk. Hepimize hayırlı olsun. Bu planla Türkiye ilk yerinde dönüşüm modeline de kavuştu" dedi.

PLANDAN NOTLAR

*Gülsuyu ve Gülensu'nun toplam büyüklüğü 1.5 milyon metrekare (yaklaşık 146 hektar). 

*Mahallelerde daha önce 1986 ve 2004 yıllarında iki plan gerçekleştirildi ancak çeşitli nedenlerle uygulamaya konulamadı.

*Yapılan toplantılardaki bütün dilek, öneri, şikayet ve talepler, Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilecek planın notları içinde yer alacak.

*Belediyenin mahallelerde yüzde 30'a yakın bir arazisi bulunuyor ve planda buralar tapu sorunu yaşayanlar için tahsis edilecek. 

*Kötü olan yapı stoku yenilenebilecek

*Planın amacı olan “yerinde dönüşüm" sağlanabilecek.

BEŞİKTAŞ, ATAŞEHİR VE BÜYÜKÇEKMECE İÇİN DE KARAR ALINDI 

İBB Meclisi'nin Aralık ayı toplantılarında Ataşehir'de bulunan Yeni Sahra ve İçerenköy, Küçükbakkalköy mahallelerinde de kentsel dönüşüm başlatacak imar planı değişikliklileri yapıldı. Yine aynı toplantıda Beşiktaş'ın Dikilitaş-Balmumcu ve Boğaz geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde kalan bölgeler için 1/bin ölçekli imar planı değişikliği, oybirliği ile kabul edildi.

Öte yandan, Büyükçekmece ilçesi, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Koruma Alanı kara alanına ilişkin, 1/5 bin ölçekli imar planı hazırlandı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hakan yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Birde şu beykozada çözüm bulsalar yıllardır tapular dagıtıldı ama imar izni yok çivi bile çakılamıyor heryer gece kondu ve ne avm nede duzgun bır çalışma alanı yok oturanlar ya üsküdar yada ümraniyeye çalışmaya gidiyor imar çıksada evlerimizi mütahitlere versekte yıkık dökük evlerden kurtulsak
  Cevapla
 • laz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence devlet bütün Türkiye'nin genelindeki görüntüsü bozuk olan evleri yıkıp hep aynı görsellik te yapmasi gerekiyo bence bu millet bunu haketti aynı zamanda buda dünyaya örnek olurdu göze de iyi görünürdü durumu olan var bide olamayan var devlet yap devret modeliyle böyle birşeyi yapması gerekiyo buda bir nebze millete hizmet anlamina gelir milletin herseyden önce güzel bir evde oturmak istediklerinide göz ardı edilemez bir durum bence bu uygulama herkesin hoşuna gidecek cinsden Olurdu.
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Para nerde kardeş ?
  Cevapla