TOKİ'den Van'a 'cazibe' merkezi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince Van'ın Erciş ilçesine inşa edilen yeni ticaret merkezi, ilçenin ekonomik anlamda canlanmasına katkı sağlayacak

 • GİRİŞ11.02.2017 14:16
 • GÜNCELLEME11.02.2017 14:23
TOKİ'den Van'a 'cazibe' merkezi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Van'ın Erciş ilçesine inşa edilen yeni ticaret merkezinin, tamamlandığında ilçenin ekonomik anlamda canlanmasına katkı sağlaması hedefleniyor. 

TOKİ Başkan Ergün Turan, Erciş'teki ticaret merkezi projesi hakkında yaptığı açıklamada, yürütülen kentsel dönüşüm ve gelişim projesinin ilçeye ticari anlamda da katkılar sağlayacağını söyledi.

Kurulması planlanan ticaret merkezinin, kentin ticaret hayatına sağlayacağı büyük katkının yanı sıra şehir insanı için yeni bir sosyal yaşam alanı oluşturacağını belirten Turan, şu bilgileri verdi:

"408 dükkan ve 48 ofisin yer alacağı ticaret merkezinin toplam inşaat alanı yaklaşık 33 bin metrekareyi kapsıyor. Mevcut caminin etrafına kurulacak çarşı niteliğindeki yapının etrafında 4 konak yer alacak. Ticaret merkezinin zemin katları dükkanlara ayrılırken, üst katları ofis olarak kullanılacak. 500 araçlık kapalı otoparkı ile ziyaretçilere park kolaylığı sağlayacak olan merkez, mimarisiyle de farklılaşıyor. Yerel mimari çizgiden ilham alınarak tasarlanan ticaret merkezinde yöresel mimari, yapı elemanlarından da yararlanılıyor."

Ticaret merkezinin geleneksel mimari tarzda tasarlanacağını aktaran Turan, buraya toplanacak dükkan ve ofisler sayesinde, yaşanan deprem sonrasında aksayan ilçenin ekonomik akışının yeninden hareketleneceğini vurguladı.

Turan, Erciş'teki projenin, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı "Cazibe Merkezleri Programı"na da katkı sağlayacağını belirterek, "Erciş coğrafi konumu ile bugün doğunun batıya açılan kapılarından birisidir. Özellikle İran'dan Ortadoğu ülkelerine giden transit yol buradan geçmektedir. Ağrı, Bitlis ve Van karayolları Erciş üzerinden geçmektedir. Tarihi itibarıyla da Erciş, uzun yıllardır ticaret alanında kadim bir geleneğe sahiptir. Bu proje, Erciş'in kültürel ve ekonomik hayatına önemli katkılar sağlayacak." dedi.

Etiketler

Yorumlar6

 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu vanlilara ne yapsaniz boş adamlar hdp ye oy veriyorlar.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Altair 1 yıl önce Şikayet Et
  Demiryolunu van Erciş Tatvan üzeri döşeseniz de ilkel gemiyle tren taşınmasından kurtulsak van dan mersin limanına transit taşımacılık daha iyi olur bence
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  devam edin doğru yoldasınız vana hakkariye şırnaka yağdırın da yağdırın bakalım
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Altair 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırdır zafer kardeş niye rahatsız oldunuz burada yaşayan lar bu ülkenin evladı değil mi
  Toplam 2 beğeni
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  herşy doguya batıya kol saati dprem olan çanakkaleye bakıyorum tvde tastan toprakdan evlerde kalıyorlar vanı yeniden inşa edenler çanakkalede sesi çıkmıyor. bird cadırları camurun içine yapıyorlar
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  canakkaledeki gariban oy veriyor gerek yok. vandaki vermiyor onu kazanmak hedef. iste turk siyasetinin adaleti...
  Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber