1 milyon dolara ev aldı sonra da...

Türkiye emlak piyasasına yabancı ilgisi tekrar artmaya başladı. Üstelik yabancıların katkısı sadece ev almakla sınırlı kalmıyor, arkasından da çok önemli harcamalar yapıyorlar.

1 milyon dolara ev aldı sonra da...
1 milyon dolara ev aldı sonra da...
GİRİŞ 30.05.2017 11:48 GÜNCELLEME 30.05.2017 11:48
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ağaoğlu Grup CEO`su Hasan Rahvalı, Türkiye`den 1 milyon dolara ev alan bir Suudi vatandaşının ailesinin aynı gün içinde AVM`de 2.4 milyon lira harcadığını belirtirken, Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de çıkarılan vatandaşlık yasasının önemine dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, konut satışları 2017 yılının nisan ayında yeniden yükselişe geçti ve yüzde 2.7 artışla bin 624'e çıktı. Yabancı ilgisinin yüksek seyreden döviz kurları, vatandaşlık hakkı sağlanması ve KDV'deki düzenlemelerle devam etmesi bekleniyor. İnşaatçıların tahminlerine göre geçen yıla göre artış yıl sonunda yüzde 30'ları bulabilir.

"YÜZDE 25-30 ARTIŞ YAŞANIR"

Ağaoğlu Grup CEO'su Hasan Rahvalı, döviz kurlarının yukarıya doğru gitmesinin TL nezdinde satış yapan sektör için yabancılara bir nevi indirim gibi geldiğini belirterek, "Bu durum, konut alışlarını hızlandırdı. Bizde de aynı oranda artış gösteriyor. Bireysel yatırımcılar daha az döviz bozdurarak, TL fiyatlı gayrimenkul alıyorlar" dedi.

Hükümetin getirdiği teşviklerin de çok olumlu karşılandığını kaydeden Rahvalı, "Hem Ağaoğlu şirketleri olarak hem de sektör nezdinde, körfez ülkeleri başta olmak üzere bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Türkiye'deki bu teşviklere olumlu tepkiler geliyor. KDV oranlarındaki iyileştirmeler, yabancıların konut alımlarını hızlandırıyor" diye konuştu.

Rahvalı, yabancıya konut satışlarındaki artışın devam edeceğini, yıl sonunda geçtiğimiz seneye göre yüzde 25-30 artış yaşanabileceğini ifade etti.

"GAYRİMENKUL DIŞINDA DİĞER SEKTÖRLERE DE KAZANÇ SAĞLIYORLAR"

Yabancılara yapılan konut satışlarının sadece döviz getirisi ya da konut satışları artırmadığını aynı zamanda hem beyaz eşya, mobilya, ev eşyaları hem de perakende sektörüne kazanç sağladığını belirtten Rahvalı, sözlerine şöyle devam etti:

"1-2 haftalık tatil düşünen yabancı, konut satın aldığı zaman senenin minimum üç ayını burada geçiriyor. Güneyde ağırladığımız turistler gibi her şey dahil sistemde bir haftada harcadığını bir akşam yemeğinde veriyorlar. Her zaman verdiğimiz örnek şöyle, bizden 1 milyon dolar mertebesinde bir konut alarak yerleşen bir Suud vatandaşı, İstinye Park'ta aynı gün içerisinde 2 milyon 400 bin liralık alışveriş yaptı. AVM'ye 11.30'da girip 17.30'da çıktılar ve mücevher, kıyafet, ev tekstiline bu parayı harcadılar. Böyle baktığımız zaman konut satışlarından elde edilen dövizgelirinin çarpanı  oldukça büyük"

Konut satın alan yabancıların, mimarlarla beraber çalıştığını ve özel tasarımlar yaptırarak, yüzde 100 yerli Türk ürünleri ile evlerini yerleştirdiklerini belirten Rahvalı, yabancı alıcının konuta verdiği ücretin neredeyse yüzde 25'ini de mobilyalara ve eşyalara harcadığının altını çiziyor.

"DENİZ GÖRMEYİ VE SERİNLİK İSTİYORLAR"

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yabancı alıcıların daha çok Arabistan, Suriye, Yemen, Kuveyt, Dubai gibi bölgelerden olduğunu söyledi. Bu konut alıcılarının kendi ülkelerindeki durumlardan dolayı, Türkiye'de daha çok deniz kenarı, göl manzaralı ya da daha fazla yeşil alanı bulunan konutları tercih ettiğini dile getiren Durbakayım, sözlerine şöyle devam etti:

"En çok Trakya tarafından konut almak istiyorlar. Bu bölgede hem fiyatlar daha makul hem de konut üretim oranları artmaya başladı. Körfez ülkeleri su ve deniz görmek istiyor. Önce boğaza bakıyorlar, boğazda fiyatları fazla bulduklarında, göl manzarası tercih ediyorlar. Diğer taraftan Karadeniz taraflarından da talep var. Serinlik isteniyor. Yeşil bölgelerimize talep var. Artık kağıt üzerinde çizilen projeler yerine, başlamış ya da bitmiş projelere talep var. Yabancı alıcı, konutu görmeden almak istemiyor"

"YABANCIYA KONUT SATIŞI SÜRATLA ARTACAK"

Hem mevsim itibarıyla hem de referandum dolayısıyla yabancıya konut satışın artacağının beklendiğini dile getiren Durbakayım, yabancı konut alıcılarına oturma izninin verilmesinin ve KDV ile ilgili kararların yüksek oranda etkisinin olduğunu söyledi.

Sektör ve şirket olarak bu anlamda beklentilerin yüksek olduğunu belirten Durbakayım, Rusya'daki ve Körfez ülkelerindeki vatandaşların Türkiye'den konut satın alma arzusunda olduklarını dile getirdi.

 "10 MİLYAR DOLARA VARAN DÖVİZ GİRDİSİ OLACAK"

Yabancıya konut satışının Türkiye'ye önümüzdeki yıllarda 10 milyar dolara varan döviz girdisi sağlayacağını belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2005- 2016 yıllarında 457 milyar dolar olan cari açığın yüzde 7.1’lik kısmı yabancılara gayrimenkul satışlarıyla karşılandığını açıkladı. Demir, sözlerine şöyle devam etti:

"Rakamlarla konuşursak, yabancılara yapılan konut satışlarının nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttığını görüyoruz. Bu durum, yabancıya satış rakamlarının daha da yukarılara taşınarak cari açığın azaltılabileceğini gösteriyor. Yabancıya vatandaşlık yasasıyla bu sene rakamlarda ciddi bir atış yaşanacağını, ülkemize gelen yatırımların 2018’de de yeni yatırımları çekeceğini düşünüyoruz"

Demir, yabancıya konut satışlarında yaşanan artışla ilgili olarak "Hükümetimizin çabaları sonucunda getirilen Mütekabiliyet Yasası, kısmen de olsa satışlarda bir hareketlilik sağlamıştı. Ancak yeterli olgunluğa ulaşabilmesi açısından eksikleri vardı. İşte bu noktada hükümetimizin kararlı adımlarıyla getirilen yabancıya vatandaşlık hakkı getirilmesiyle, süreç beklenen olgunluğa ulaştı. Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında yer alan ve son 10 yılda çok ciddi bir ivme yakalayan inşaat sektörünün yabancıya satış miktarını artırması bakımından bu kararın çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Türkiye'den ev alan yabancıya önce oturum sonra vatandaşlık verilmesi, sadece inşaat sektöründe değil, Türkiye’nin ekonomisine ciddi bir hareketlilik kazandırmaya başladı. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcı sayısındaki artışı gözlemleyebiliyoruz" dedi.

Daha çok Körfez ülkelerinden ve Rusya'dan taleplerin geldiğinin altını çizen Demir, yabancı konut alıcılarının öncelikli olarak İstanbul'u tercih ettiğini belirtirken, son zamanlarda Antalya'nın da yıldızının yükseldiğini söyledi.

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
emlak piyasası
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • turk 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar dolar olarak geliyor Turkiyede kral gibi yasiyorlar dolar 3.5 tl
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Oz vatanimizda parya olmayalim..
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar eğer evliliğimizi para üzerine inşaa etmişsek yazık.para varsa güzel yoksa boşan:( yada bir eş para için insanı terkediyorsa varsın yoluna gitsin.
  Cevapla
 • Bize ne 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi vatadaşımız ne alabiliyor ondan haber verin. Elin adamı ev alıyor diye sevinmek ne kadar mantıklı. Biz ne alıyoruz ? İnşaatla bu iş olmaz. Üretmezsek böyle domatesin kilosuyla, salatalığın gramıyla uğraşır dururuz.
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu herifler 1 milyon dolara ev alıyor da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artık ev sahibi olması neredeyse imkansız hale gelmeye başladı . Orta direk bitti. Evlenen boşanıyor. Gençler kira köşelerine muhtaç . Bu haber iyiyse yolaçtığı sosyal etkilerini düşünen yok . Üretim ekonomisine geçmemiz lazım. YOksa her yerde Araplar oturacak . Tüm mahallelerimizde. Bİz de Anadolu'nun çorak topraklarına göç edeceğiz bu gidişle. Gidişat böyle .
  Cevapla
 • Emir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen türkiyenin en güzel yerleri ni parselliyorlar
  Cevapla
 • Temel candan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardesim milyon dolar diyor bir dusun arap almasaydi benmi alabilecektim Boyle gocmen basim ustune git avm bakin arap olmasa esnaf sinek avlar birde burdan bak
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Haklısın cidden bende boşanma için adım attım. Geçinemiyoruz artık.
  Cevapla
 • Oğuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsun Kardesim bu halimiz hiç iyi ahval hal değil. SONUMUZ kötü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle