Dar gelirlinin evi bir oda genişliyor

Başbakan talimat verdi, alt gelir grupları için bugüne kadar 45-55 metrekare olarak inşa edilen 1+1 konutlar, artık daha büyük ve 2+1 olacak. Dar gelirli aileler için aradaki fark, devlet tarafından karşılanacak.

 • GİRİŞ11.11.2012 11:28
 • GÜNCELLEME11.11.2012 14:46
Dar gelirlinin evi bir oda genişliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ'nin yaptığı anlaşma çerçevesinde kısa süre öncesine kadar en alt gelir grubundaki vatandaşlar için 1+1 konutlar, 45-55 metrekare yapılıyordu. Bu konutlar da peşinat alınmadan, 20 yıl vadeli ve 100 TL'den başlayan taksitlerle satışa sunuluyordu.

Türkiye gazetesinden Oğuzhan Şahin'in haberine göre, özellikle kalabalık ailelerin, evin küçüklüğü sebebiyle yaşadığı sıkıntı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e ulaştırıldı. Şahin de, önce maliyet analizi yaptırarak, konuyu Başbakan Erdoğan'a iletti. Erdoğan da, konutların standardının çıkarılması için gerekli çalışmanın yapılması talimatını verdi.

Bu talimatın ardından TOKİ de, projelerini revize etti. Artık alt gelir grubundaki vatandaşlar için üretilen konutlar da, yoksul kategori için üretilen 2+1 boyutlarında olacak. Konutların genişliği 45-55 metrekare yerine, daha yüksek olacak. Bu konutlar, yoksul ailelere 6 bin TL peşin ve konut teslimiyle birlikte başlayan yaklaşık 300 TL'lik taksitlerle, 15 yıl vadeli olarak satılıyordu. Dar gelirli aileler için aradaki farkın devlet tarafından karşılanacağı belirtildi.

En alt gelir grubundaki ailelerin, sosyal konutlardan satın alabilmesi için sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmamaları, ilgili kanunlardaki şartları taşımaları veya bu konutları alabilecek durumda olmaları, kişinin kendisi, eşi, velayeti altındaki çocukları ve hanede yaşayan diğer kişilerin mülkiyetinde herhangi bir konut bulunmaması gibi şartları taşımaları gerekiyor.

 

Etiketler

Yorumlar7

 • ahmet ülker 5 yıl önce Şikayet Et
  gayri yeter.... ev yapmak devletin işi mi? devlet artık resmen ticaret yapıyor. bu şekilde piyasanın doğal seyrini bozuyor. işler ankaradan halloluyor. mahalli esnafın canı çıkıyor..yeter yahu..ALLAHaşkına yeter..
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ABDÜL SAMET DEMİRTAŞ 5 yıl önce Şikayet Et
  dar gelirli !.... bu konutları satın alanları çokça gördük ki 40 bin liraya daireyi alıyor kapıda 150 -200 bin liralık araba koyuyor. bu konutlar yandaşa değil gerçekten ihtiyacı olan dar gelirlilere verilmeli. adam peşin para ile alıyor dar gelirli için yapılan tokiyi soran da yok kardeşim sen nasıl dar gelirlisin peşin alıyorsun diye
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ayhan 5 yıl önce Şikayet Et
  hikaye... istanbulda yaşıyorsan ve bir maaşla geçiniyorsan tokiden ev almayı hayal bile edemezsin, tokinin internet sitesine girin bakın bakalım taksitler ne kadar. kira öder gibi diyorlar evet dopru, sahil kenarında bir dairede kirada otursaydım aynı kiraya denk gelirdi
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • fatih 5 yıl önce Şikayet Et
  evler pahalı. sayın erdoğan bayraktar dünyada kar marjı%4 ila 7 diyor. peki 40-50 bine maal olabilecek evler neden 135binden aşağıya bulunmuyor. köyler boşalıp şehirlerin büyüdüğü bir dönemde 500bin konutta hiç birşeydir. bu ancak tükiye'nin 2 yıllık nüfus artışını kurtarır. fiyatları düşürmek için daha çok konut üretilmelidir. toki müteahidi ağaoğlu forbes dergisine girdi. bence kar marjını hakkaniyetli uygulansa herkes ev alabilir. kimse ben fakirim diye kapınıza kolay kolay dayanmaz.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Mustafa Yaralı 5 yıl önce Şikayet Et
  ekonomik konut. devlet ve ilgili kurumlar arge müflislerinden istifade etmeyi neden düşünmezler de, illa ki paralı ve yüksej rütpeli akademisyenlerle çözüm aramayı düşünürler anlamıyorum. % 30-35 rakamını küçümseyenler bunun nedenini neden sormazlar, getirisini neden hesaplamazlar, bizleri neden muhatap almazlar, bizler neden muhatap bulamayız, neden müflislere fırsat verilmez? beni çok üzüyor. biz devletten kredi istemiyoruz, para pul talep etmiyoruz, bizi onere edin demiyoruz. fakat bu söylediğim şeylerin ciddiyetine inanıp, bilgi ve birikimlerden istifade etmelerini istiyoruz. özellikle sayın baş bakanın bunları duymasını ve ilgilenmesini çok isterdim.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber