1,5 milyonluk yeni şehir Kayaşehir!

Türkiye'nin en büyük uydu kent projesi olan ve 1,5 milyon nüfusa sahip olması hedeflenen Kayaşehir, birbiri ardı sıra başlayan ve hayata geçecek vizyon projeleriyle kentsel dönüşümün en iyi örneklerinden birini teşkil edecek.

1,5 milyonluk yeni şehir Kayaşehir!
1,5 milyonluk yeni şehir Kayaşehir!
GİRİŞ 20.02.2013 15:12 GÜNCELLEME 20.02.2013 15:43

İstanbul'un Avrupa yakasındaki Başakşehir ilçesine bağlı olan Kayaşehir, kentin iki ucunda kurulacak yeni şehir projelerinden birinin merkezinde olacak. Birbirinin ardı sıra hayata geçen başarılı uydu kent projeleriyle kısa sürede 1,5 milyonluk nüfusa ulaşması hedeflenen Kayaşehir de şu an 20 bin konutta yaklaşık 60.000 kişi yaşıyor.

Aynı zamanda Kayaşehir, ihalesi yapılmış ve birkaç ay içerisinde inşaatına başlanacak yaklaşık 3 bin yatak kapasiteli 8 ihtisas hastanesini kapsayan Avrupa'nın en büyük Sağlık Kentine ve bilimsel araştırmalar merkezi olacak olan Biocity projeleri gibi dev projelere ev sahipliği yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dün düzenlenen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nde TOKİ'nin Kayaşehir'de 20 bin konutu bitirdiğini ifade ederek bölgede kurulacak yeni şehirle ilgili olarak "İstanbul'un hem kentsel dönüşümüne destek vermek, hem de insanları deprem riski taşıyan binalardan kurtarmak için, yeni kurulacak üçüncü büyük havaalanını kapsayacak, Başakşehir, Kayabaşı, Küçükçekmece ve Kemerburgaz'ı da içine alacak tarzda yeni bir şehir kurmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Bu şehrin çekirdeği Kayaşehir olacak ve dünya ölçeğinde bir şehir olacak" diye konuştu.

Dünyada Kuala Lumpur, Canberra, Vancouver, Seattle gibi yeni kurulan iddialı şehirler bulunduğunu işaret eden Bayraktar, "Bu şehirlerle yarışacak bir şehir kurduk. İnşaat, bina yoğunluğu gayet az. Yeşil alanları çok güzel. Modern hayatın gerektirdiği sosyal donatılar gayet iyi. Burada çok önemli iki büyük sağlık kenti kuracağız ve şehrin merkezinde dünya çapında bir fuar alanı olacak. Şehrin içinde sadece hibrit ve elektrikli araçlar ile bisikletlerin girebildiği ekolojik yerleşim alanları bulunacak" dedi.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. de bölgede geçen yıl ve bu yıl ardı ardına gelir paylaşım modeli ile iki ihale gerçekleştirdi. Şirket Kayaşehir'deki diğer mevcut arazilerinde de yeni projeleri hayata geçirmek üzere ihale hazırlık çalışmalarına devam ediyor.

20 BİN KONUTLUK PROJE HEDEFLİYORUZ!

Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü Murat Kurum, "Emlak Konut olarak bu yıl da insanların daha yüksek standartlarda yaşam süreceği, sağlıklı ve güvenli alanlar oluşturan projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu yıl yaklaşık 20 bin konutluk proje yapmayı hedefliyoruz. Bu projeleri aralarında Kayaşehir'in de bulunduğu bölgelerdeki mevcut ve oluşturacağımız rezerv alanlarda hayata geçireceğiz" açıklamasını yaptı.

1,5 milyon nüfus hedefine hazırlanan Kayaşehir'de şimdiden kültür merkezi, kapalı pazaryeri, poliklinik gibi alanların inşaatı planlanmaya başladı.

Metro projesi ise birkaç ay içerisinde faaliyete geçecek. Bölgenin hem İstanbul merkezi lokasyonunda bulunması, hem de arazi rayiç bedellerinin 500 TL altında olması ve bölgede yapılacak olan konutların yüzde 1'lik KDV oranı ile satılabilme imkânından dolayı, büyük inşaat şirketleri de şimdiden Kayaşehir'de yeni projeler için arsa arayışı içerisinde.

YORUMLAR 5
 • siyah beyaz 5 yıl önce Şikayet Et
  Bina değiştirmekle kentsel dönüşüm olmazzzzzz. Her yer proje, her yer dönüşüm....Ama yol yok...O yollardan nereye, nasıl, gidilir hesap yok...Raylı sistem yok...İstanbul yıkılıp A'dan Z'ye düşünülerek yapılmadıkça sorunların içinde çıkamazsınız....Şehri bu kadar geniş alana yaymanın gereği yok...Mevcut yollar genişletilmeli ve raylı sistem getirilmeli....Eski binayı yıkıp yerine modern binalar yapmaksa kentsel dönüşüm bu kadar para harcamaya gerek yok....15-20 yıla sürecek 100 yıl sorun çıkmayacak bir şekilde şehirlerimiz birer birer inşa edilmeli...İstanbul bitti artık yer yok....Stratejik olarak da nufüsun bir bölgeye toplanması yanlış....Ama anlayan nerede...
  Cevapla
 • lütfi yılmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  yolları evlere şenlik. kayaşehire yapılan yollar tam bir mühendislik harikası(!).eğitim problemi müthiş çözülmüş(!)planlayıcıları bulup ellerini öpmek(!)lazım. özel çaba göstersen bu işler böyle becerilemez.Tebrikler(!) toplu konut idaresi...
  Cevapla
 • kaan dereli 5 yıl önce Şikayet Et
  istanbul nereye ?. zaten şu an istanbul da korkunç bir izdiham var, metrobüsler tıkanmış , alternatifler yok. ama paraya ihtiyaç olunca istanbullu nun hali nedir , akıllara gelmiyor. istanbul un yeni şehirlere ihtiyacı yok, bir an önce kaotik yerleşme yıkılıp yeni modern binalar yapılmalı, AKP gibi başarılı bir parti bile bu olayı çözmüyor ve çözmeyecek
  Cevapla
 • murat durmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  pazar dahi yok. ne pazar,nede ekmek fırını var ne karakol nede aydınlatma var hiç bişey yok kendi başına terkedilmiş hayali şehir orada oturanın arabası yoksa benimgibide garibansa çile babam çile bim dahi yok tek mevcut şey panele davetlisiniz başak şehirde onuda otobüsle 45 dk da gidilir sakın kiracı olarak helede arabanız yoksa kayaşehire adım bile atmayın acırım halinize son olarak yinede çok şükür halimize
  Cevapla
 • yunus doğdu 5 yıl önce Şikayet Et
  BUNLAR GÖÇÜ ARTIRIR... İstanbul'u bitirdiniz yeşil alan falan kalmadı halbuki Toki yatırımlarını tamamen doğuya yapsa (şu an yapılanlar yetersiz) İstanbul rahatlar..ancak sizler 40bin tl ye mal ettiğiniz toki dairesini doğuda en fazla 60-70 bine satacaksınız ama İstanbul da 120 bine satıyorsunuz ranttan geri kalmıyorsunuz...yapın doğuya 1 daire bile İstanbul'a yapmayınız..sonrada İstanbul'un nüfusu artıyor trafiği artıyor diyorsunuz bunu sizler teşvik ediyorsunuz kuzeyde yeşil alanlar vardı şimdi bu projelerle hiçbir şey kalmayacak..
  Cevapla