Pendik Belediyesi'nden o habere yalanlama! - YAZDIR

Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yayınlanan ve bir çok haber sitesinin de manşetlerine taşıdığı ''Pendik'te 1+1 daireler yasaklandı'' şeklindeki haberlere Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin'den yalanlama geldi. Şahin, söz konusu uygulamanın amacından saptırıldığını dile getirerek gerçeği açıklarken, CHP'li meclis üyesini de yalancılıkla suçladı.

  • GİRİŞ05.07.2013 12:56
  • GÜNCELLEME05.07.2013 14:32
  • KAYNAKHABER7

CHP'li milletvekilleri ve meclis üyelerinin AK Partili belediyelere yönelik karalama kampanyaları sürerken, ''Çamur at izi kalsın'' zihniyeti üzerinden yapılan saldırıların son hedefi ise Pendik Belediyesi oldu.

Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nin, Pendik Belediyesi'nin CHP'li Belediye Meclis Üyesi Tarık Balyalı'nın ifadelerine dayanarak yaptığı haberde; Pendik Belediyesi'nin, belediye sınırları içinde 70 m2'den küçük dairelere ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği gerekçesiyle yasak getirdiği iddia edilirken, bu uygulamanın ise yaşam tarzına müdahale olduğu öne sürüldü.

Söz konusu belediyeden her hangi bir görüşün yer almadığı ve bir çok haber sitesinin de gözü kapalı olarak gazeteden alıntı yaparak yayınladığı tek taraflı haberle ilgili Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin Haber7'ye açıklama yaptı...

CHP'Lİ MECLİS ÜYESİ HALKA YALAN SÖYLÜYOR


Uygulamanın amacından saptırılarak çarptırıldığını dile getiren Şahin, belediye meclisinde düzenlemenin detaylarının CHP'li meclis üyeleri ile paylaşıldığını ve kendilerinin de konuyla alakalı bilgilendirildiğini ifade ederek CHP'li meclis üyesi Tarık Balyalı'nın halka yalan söylediğini öne sürdü.

1+1'E YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL

1+1 tipindeki dairelerin de yapılması gerektiğini, ancak toplu konutlar için sayısının iyi ayarlanmasının gelecekte yaşanacak problemleri önlemek açısından şart olduğunu vurgulayan Şahin, Pendik'te 1+1 dairelerin yasaklanmasının söz konusu olmadığını yapılan dairelerin sayısında bir sınırlama olduğunu dile getirerek, bu kararla 120 daire yapılması gereken yere 300 daire yapılmasının önlenmesinin amaçlandığını söyledi.

HABER İSTİSMAR AMAÇLI

100 bin metrekarelik alanda tüm daireler 1+1 daire olarak yapılabileceğini, ancak var olan plan ölçüsüne göre bu sayının sınırlandırıldığını yineleyen Şahin sözlerine şöyle sürdürdü;

"CHP'li Pendik Belediyesi Meclis Üyesi halka yalan söylemiştir. Meclis'te kendileri bilgilendirilmiş olmasına rağmen alenen yalan söylemekte, konuyu istismar etmektedir. Bir bölgede belediyenin vazifesi planlanan esası, ne kadar nüfusun yaşayacağı, ne kadar konut yapılacağını belirlemek, ona göre şehri düzenlemektir.
Alınan karar, sadece iki mahallemizi kapsamaktadır. Bu bölge planlı gelişen alandır.1/5000'lik plandan 120 daire yapılması öngörülmüş ve buna göre de şehir oluşturulmuştur. Ancak yönetmeliklerde var olan mevzuat boşluklarından dolayı aynı alana 40'ar metrekareden 300 daire yapılmaya başlanmıştır. Belediye Meclisinin aldığı kararla bu sayı 172 daire ile sınırlanmıştır. İnşaat firmaları isterlerse tümünü 1+1 yapabilirler, ancak daire sayısında sınırlama vardır. 1+1 Yasağı haberi istismar amaçlı, uydurma haberdir.''